Ana sayfa Genel Yurt dışında Seçmenlere Mükerrer Oy Kullandırıldı İddiası

Yurt dışında Seçmenlere Mükerrer Oy Kullandırıldı İddiası

493
0
Yurt dışında Seçmenlere Mükerrer Oy Kullandırıldı İddiası

Yurt Dışında Seçmenlere Mükerrer Oy Kullandırıldı İddiası başlıklı yazımızda, Seçim İddiaları Arşivinin 5. serisini ele aldık. 16 Nisan 2017 Referandumu öncesinde, yurt dışında oy kullanan seçmenlerin hile yaptığı, Seçim Bilişim Sistemi olan SEÇSİS’de sistemsel bir açık olduğu ve seçmenlere mükerrer (tekrar eden, birden fazla) oy kullandırıldığı yönünde iddialar ortaya atılmıştır. Ancak seçmenlere birden fazla oy kullandırıldığı ve SEÇSİS‘de açık olduğu iddiası doğru değildir. 

Yüksek Seçim Kurulu3 Nisan 2017 tarihinde iddiayla ilgili bir açıklama yayınlamıştır. Açıklamada, YSK sistemi aleyhine bir algı oluşturulduğuna değinilmiş ve sistemde açık olmadığı belirtilmiştir.


seçsiste hata mükerrer oy kullanıldı iddiası


Resmi açıklamada, Frankfurt Başkonsolosluğunda 31 Mart 2017 tarihinde, Nizamettin Uyanık isimli vatandaş, kurulan sandıkta oy kullanmış ve sandık görevlilerinin bilgisayar sistemine “Oy Kullandı” kaydını geç yapmasından faydalanarak, tekrar başka bir sandıkta oyunu kullanmıştır. Sandık görevlileri, ilk sandıkta “Oy Kullandı” kaydını, olması gereken zamandan daha sonra yapmıştır. Bunun üzerine sandık görevlileri, ikinci sandıkta “Oy kullandı” kaydını yapmak istediklerinde, ilk sandık görevlileri geç de olsa kaydı girdikleri için ikinci sandıkta kaydı yapılmamıştır.

Oy kullanımı ile ilgili sistemsel bir hata olmadığı ve tekrar eden oy kullanılmadığı belirtilmiş ve olayın sandık görevlilerinin görevlerini zamanında yapmamasından dolayı vatandaşın ikinci kez oy kullanmaya yeltendiği açıklanmıştır:

SEÇSİS sistemi “Oy Kullandı” kaydını anında yapmaktadır. Sistemde gecikme söz konusu değildir. Sorun ilk oy kullanılan sandık görevlilerinin işini zamanında yapmamasından kaynaklanmış olup seçmenin daha önce oy kullandığı yine SEÇSİS tarafından saptanmıştır. SEÇSİS’te açık yoktur. Söz konusu olayda mükerrer oy kullanan kişi ile ilgili 298 sayılı Yasanın 160/3-2 maddesi gereğince (3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını öngören) adli işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Olayda, mükerrer oy kullanma girişiminde bulunan kişi hakkında, YSK tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Yüksek Seçim Kurulu, Sputniknews, Hürriyet, TimeTürk


[Toplam:4    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*