Yoğun Bakımda Yatan Tutuklu Covid-19 Hastasının Ayağından Kelepçelendiği İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, Covid-19’a yakalanan ve yoğun bakımda olan bir tutuklu hastanın, ayağından kelepçelendiği iddia edildi. Söz konusu iddia bir Twitter hesabında ülkemizde çekilen bir görüntü gibi paylaşıldı ve yaklaşık 650 retweet, 700’den fazla beğeni aldı.Ancak iddia doğru değildir. Fotoğraf Türkiye’den olmadığı gibi; tutuklu ve yoğun bakımda yatan bir Covid-19 hastasını da göstermemektedir.

18 Mayıs 2010 yılında California’da bir tıp merkezinde çekilen fotoğraf, tutuklu bir hastanın ayağından kelepçelenmiş olarak tedavi edildiğini gösteriyor.


California Hapishaneleri Başlıklı AP Haberleri

The Associated Press web sitesinde yer alan haber görsellerinde, fotoğrafın 18 Mayıs 2010 tarihinde San Francisco yakınlarında, ismi açıklanmayan bir tıp merkezinde çekildiği ifadeleriyle bir yazı kaleme alınmış. Tutuklu hastanın yatağa zincirlendiği, AP fotoğrafçısı Noah Berger tarafından paylaşılmış:


korona tutuklu hasta

Fotoğrafın farklı açılardan çekilmiş olanları da sitede yer alıyor:


Görüldüğü üzere fotoğrafın Türkiye’de Covid -19 sebebiyle yoğun bakımda yatan ve yatağına zincirlenmiş tutuklu bir hastayı gösterdiği iddiası doğru değil. ABD’nin California eyaletinde ismi açıklanmayan bir tıp merkezinde çekilen ve tutuklu bir hastanın yatağa kelepçelendiğini gösteren bu fotoğraflar 2010 yılında paylaşılmış.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?