Yılda 50 Milyondan Fazla Köpekbalığının Cinsel Gücü Arttırdığı İnancıyla Yüzgeçlerinin Kesilip Okyanusa Geri Bırakıldığı İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen görselde, yılda 50 milyondan fazla köpekbalığının cinsel gücü arttırdığı inancıyla yüzgeçlerinin kesilip okyanusa geri bırakıldığı iddia edildi. Bu Instagram paylaşımı yaklaşık 260 bin görüntüleme aldı.

Söz konusu iddia doğrudur. Çin tarihinde oldukça yaygın olan ve köpekbalığı yüzgecinden yapılan çorbanın afrodizyak etkisi olduğuna inanılır. Bunun gibi pek çok sebeple yılda yaklaşık 100 milyon köpekbalığı öldürülmektedir.


Köpekbalığı Yüzgeci Çorbası

Raporlara göre, başta Çin’de ve Vietnam’da olmak üzere köpekbalığı yüzgeci çorbasının tüketilmesi, 100 milyon köpekbalığının katledilmesinin en büyük sebebi.

Köpekbalığı yüzgeci çorbası, etnik Çin’de ve Çinliler arasında oldukça prestijli bir yemektir; düğün ziyafetlerinde, Çin Yeni Yılı (Lunar New Year) kutlamalarında ve üst düzey restoranlarda servis edilir. Tayvan, Vietnam ve Endonezya gibi yerlerdeki genişleyen orta sınıf arasındaki talep, ekonomik olarak daha az gelişmiş ülkelerin yönetilmeyen balıkçılık pazarlarında sürdürülemez avcılığa yol açmaktadır.

 

Kaynaklarda çorbanın tarihsel olarak Ming Hanedanlığı döneminde soylu ve zenginlerin ev sahipliğindeki ziyafetler ve düğünlerde yapıldığı, ancak ülkedeki ekonomik patlamayla 1985 ve 2001 yılları arasında tüketimin iki katına çıktığı bilgisi yer alır. Çorbanın cinsel gücü artırdığına dair inanış da pek çok Çince ve yabancı kaynakta mevcuttur.

 

 

Çorbanın cinsel gücü arttırmadan cilt kalitesine kadar pek çok şeyi iyileştirdiği, ayrıca kalp hastalığını önlediği, kolesterolü düşürdüğü ve kanserle savaştığı düşünülüyor.

 

 

Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyen bilimsel kanıt yoktur. Hatta bir çalışmada köpekbalığı kıkırdağının kanser tedavisinde hiçbir değeri olmadığı, yüksek miktarlarda tüketilirse, çorbanın cıva içeriği nedeniyle erkeklerde kısırlığa neden olabileceği öne sürülmüştür.


Alınan Önlemler

 

Marine Policy raporu, küresel köpekbalığı avının son 60 yılda 1.4 milyon tona çıktığını ve köpekbalığı türlerinin neredeyse %60’ını tehdit ettiğini ortaya çıkarmıştır.

Köpekbalığı sayılarının tükenmesi ve aktivistlerin baskısı üzerine Çin hükümeti devlet ziyafetlerinde köpekbalığı yüzgeci çorbası yapılmasını ve Air China uçaklarında köpekbalığı yüzgeçlerinin taşınmasını yasaklamıştır.

20’den fazla ülkede köpekbalığı avı ile ilgili yasaklar veya kısıtlamalar getirilmiştir.

 

WildAID’e göre, Çin’de köpekbalığı yüzgeci tüketimi 2011’den bu yana %50 ila 70 oranında azalmıştır. Çin Deniz Ürünleri Lojistik ve İşleme Derneği, köpekbalığı yüzgeci ithalatının 2011’den 2014’e kadar %81 oranında azaldığını bildirmiştir.

Hong Kong’un en büyük restoran grubu Maxim’s, Ocak 2020’den itibaren köpekbalığı yüzgeci servis etmeyi bırakacağını açıklamıştır.

Hindistan’da bu ay Çin ve Hong Kong’a gidecek toplam sekiz ton köpekbalığı yüzgecine el konulmuştur. Yüzgeçlerin 6.2 milyon dolar değerinde olduğu ve bunun için 15 bin ile 16 bin arasında köpekbalığı öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

 


 

Görüldüğü üzere iddia doğrudur. Çin tarihinde oldukça yaygın olan ve köpekbalığı yüzgecinden yapılan çorbanın afrodizyak etkisi olduğuna inanılır. Bunun gibi pek çok sebeple yılda yaklaşık 100 milyon köpekbalığı öldürülmektedir.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4, kaynak5, kaynak6, kaynak7, kaynak8, kaynak9, kaynak10

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler