Yeni KHK ile İdari Hakim Olabilme Şartlarında Neler Değişti?

“Yeni KHK ile İdari Hakim Olabilme Şartlarında Neler Değişti?” başlıklı içeriğimizde 9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 703 sayılı KHK ile idari hakim olabilme şartlarında yapılan değişiklikleri inceledik.

9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 703 sayılı KHK’nın ilgili maddesi şöyle:

Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 6


Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 5

KHK’nın 136. maddesinde düzenlenen ve değişikliğe konu olan Hakimler ve Savcılar Kanununun 8. maddesinin değişiklik öncesi hali şöyle:

Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 7

Daha önceki düzenlemede, İİBF (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezunlarına yüzde 20 oranında kontenjan ayrılmışken, 703 sayılı KHK ile bu özel düzenleme kaldırılmıştır. Yeni düzenleme ile bakanlık ihtiyaç durumuna göre kendi belirleyeceği hukuk dışındaki başka bir alandan da alım yapabilecektir. Ancak bu alımlar hala sınav şartına bağlıdır. Yani “bakanlığın ihtiyaç duyacağı diğer alanlarda en az dört yıllık üniversite mezunu olmak”şeklindeki ifade ile 4 yıllık lisans diploması olanların idari yargı sınavına girebilmesi sağlanmış oldu. Böylece hukuk dışındaki bölümlerden mezun olan bireylerin idari yargı sınavına girebilmeleri önündeki yasal engel kaldırılmış oldu ve sayısal, sözel vb. bölüm ayırımı olmaksızın her 4 yıllık lisans mezununun idari yargı sınavına girebilmesi mümkün kılındı.

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Hüseyin Köse de şahsi Twitter hesabından konuyla alakalı paylaşımlarda bulunmuş ve yeni düzenlemeyi değerlendirmiştir.

Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 8 Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 9 Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 10


İdari Hakimlik Nedir? İdari Hakimlik Sınavı Nasıl Uygulanmaktadır?

Yeni KHK ile Yargıç Olmak İçin Hukukçu olmak gerekmeyecek iddiası 2

İdari hakimlik, idare mahkemeleri, vergi mahkemeleri ve Danıştay’da görev yapan hakim kadrosuna verilen isimdir.

İdari Yargı Hakimliği Adaylığı sınavı ÖSYM tarafından test usûlünde gerçekleştirilmektedir. Bu yazılı aşamanın ardından da bakanlığın yapacağı sözlü aşama ile mesleğe giriş gerçekleşmektedir. Yazılı sınavda hukuk alanları çoğunlukta olmak üzere, iktisat – maliye, genel kültür ve genel yetenek alanlarından da soru sorulmaktadır. Yazılı sınav oturumlar halinde yapılmakta olup, soru sayısı dağılımı aşağıdaki şekildedir:

 • Anayasa Hukuku(7)
 • İdare Hukuku(7)
 • İYUK(7)
 • Ceza Hukuku – Genel (7)
 • Medeni Hukuk(7)
 • Medeni Usûl Hukuku(7)
 • Borçlar Hukuku – Genel (7)
 • Vergi Usul Hukuku(7)
 • Vergi Hukuku(7)
 • İktisat-Maliye(7)
 • Genel Kültür (Tarih-Vatandaşlık) + Genel Yetenek (Türkçe-Matematik (Toplam 30)

Kaynaklar: mevzuat.govresmigazete.govtwittertwitter 2twitter 3tercihiniyap.net

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?