Yasemin Adar’a Ait Olduğu İddia Edilen Paylaşım

Dünya Şampiyonu ilk kadın Türk güreşçi unvanına sahip olan Yasemin Adar‘ın, Twitter üzerinden “Kazandığım bu madalya ezilen, öldürülen, şiddet gören, taciz ve tecavüz mağduru olan tüm kadınlara armağan ediyorum” paylaşımını yaptığı iddia edildi. Sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde paylaşılan gönderi, Adar’a aitmiş gibi yayınlandı. Ancak bu iddia doğru değildir.

Geçtiğimiz çarşamba günü Paris’te finali yapılan, Dünya Güreş Şampiyonasında 75 kiloda mücadele eden Yasemin Adar, Belaruslu rakibi Vasilisa Marzaliuk’u 5-4 yenerek altın madalya kazanmıştı.

dünya şampiyonu kadın güreşçi
Yasemin Adar’a aitmiş gibi gösterilen Twitter paylaşımı
t24 yalan haber yaptı
T24’ün iddiası

Yasemin Adar’ın Açıklaması

Milli güreşçimiz Yasemin Adar, gazetecilere verdiği röportajlarda “Söz konusu Twitter ve İnstagram hesapları ve atılan mesaj, yorum ve paylaşımlarla ilgili herhangi bir bağlantım olmayıp, bu hesapları açanlar hakkında kanuni girişimler, şahsım ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığımızca başlatılacaktır. Sosyal medyada ‘https://www.facebook.com/jasmin.adar’ ve https://www.instagram.com/yasemin.adar dışında başka bir hesabım yoktur” şeklinde açıklamada bulundu.

yasemin adar
Dünya Güreş Şampiyonu Yasemin Adar

Ayrıca Instagram hesabından da söz konusu tweet ile alakasının olmadığına dair açıklama yaptı.

milli güreşçi yasemin adar
Yasemin Adar’ın Instagram paylaşımı

Yasemin Adar Kimdir?

yasemin adar
Yasemin Adar

1991 yılında, Balıkesir’in Çiçekpınar köyünde doğan Yasemin Adar, güreşe meraklı bir ailenin iki kızından biridir. Fırıncılıktan emekli olan babası Naim Adar, kızlarını okutmak için ailesini alıp Çiçekpınar Köyünden Balıkesir’in merkezine taşınır. Yasemin Adar’ın spora olan merakı kısa sürede öğretmenleri tarafından fark edilir ve lisedeyken atletizm takımına girer. Spora gülle atma dalıyla başlar. Ancak zamanla güreşe olan merakı artar ve Avrupa Şampiyonu güreşçi Aslan Seyhanlı’nın ve güreş antrenörü Kemal Kurt’un teşvikiyle güreşe başlar. Balıkesir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde antrenmanlarını sürdürür. Liseyi bitirdikten sonra Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’nu kazanır.

Öğrenciyken Türkiye Şampiyonu olur. İlk uluslararası başarısı 2013 yılında Mersin’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda 72 kiloda altın madalya kazanır. Üniversiteyi bitirdikten sonra Niğde’ye Beden Eğitimi öğretmeni olarak atanır. Aynı zamanda Edirne Trakya Birlik Spor Kulübü’de çalışmalarını sürdürür.

2014 yılının Eylül ayından annesi Ayşegül Adar’ı kanserden kaybeder. Annesinin vefatından sadece 1 hafta sonra Özbekistan’a giderek Taşkent’te yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında, dünya beşincisi olmayı başarır.

Yasemin Adar
Yasemin Adar

2016’da Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır. Bu başarısıyla birlikte Türkiye’de ilk defa bir kadın güreşte Avrupa Şampiyonu olmuştur.

2017 Mayıs’ta ise Sırbistan’da bir kez daha Avrupa Şampiyonu olur.

En son olarak geçtiğimiz günlerde Paris’te yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında altın madalya kazanır ve birinci olur. Böylelikle, Türkiye tarihindeki ilk Dünya Şampiyonu Kadın Güreşçimiz Yasemin Adar olur.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: 1-İnstagram 2-BBC 3-Milliyet 4-İleri Haber 5-Posta

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?