Yaşayan En Büyük Canlının Bir Mantar Olduğu İddiası

Yaygın bir şehir efsanesinde, yaşayan en büyük organizmanın 20. yüzyılın sonunda Amerika’da keşfedilen bal mantarı olduğu kabul edilir.

Yaşayan en büyük canlı organizmanın bir mantar olduğu doğrudur. Scientific American isimli internet sitesinde yer alan, Garip Ama Doğru: Dünyanın En Büyük Organizması Bir Mantar başlıklı makalede, bal mantarının büyüklüğü, “mavi balina büyüktür, ancak Doğu Oregon’da genişleyen mantar kadar büyük değildir” şeklinde belirtilmiştir.


mantar


Bal Mantarı Nasıl Keşfedildi

1998 yılında, araştırmacılar Oregon’da bulunan Malheur Ulusal Ormanı’ndaki 112 ağacın ölümünü araştırırken, dünyada yaşayan en büyük organizma olan bal mantarını (Armillaria solipides) keşfederler.

ABD’nin Oregon eyaletindeki Malheur Ulusal Ormanı’nda keşfedilen ve 2.200 hektar alanı kaplayan dev mantar; bulunduğu araziyi bir örgü gibi sararak ağaçların ölümüne neden olmuştu.

Uzmanlar yaklaşık 5,6 km uzunluğunda ve 15 futbol sahasından daha geniş bir alanı kapsayan bu mantarın, üç metre yerin altına inebildiğini ve 2 bin 400 yıldan beri ‘boy attığı’ hesapladı. Böylelikle Bal Mantarı, yaşayan en büyük organizma olmasının yan sıra en yaşlı canlı olarak da tarihe geçti.


mantar


Bal Mantarı’nın Yaşam Alanları

Bal Mantarı, ABD’nin batı bölgelerinde, özellikle toprağın asidik olduğu yerlerde bulunur. Bununla birlikte İngiltere, İrlanda ve Avrupa Kıtasının yanı sıra Asya’nın bazı bölgelerinde, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika’da da yaşayan bir tür olduğu bilinmektedir.


mantar


Bal Mantarı Nerelerde Kullanılmaktadır

Bal Mantarı, yabani mantarlar arasında bulunan en lezzetli mantar türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yaygın olarak çorbalarda ve kremalı soslarda kullanılmaktadır. Bununla beraber, Bal Mantarı’nın ilaçlarda kullanılması için laboratuvarda bir takım testler yapılmakta, ağaçların kök hastalıkları ile ilgili tedavilerde uygulanmaktadır.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

scientificamerican.comwikipedia.orggaiadergi.comfirst-nature.commantar.pro

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?