Yarasaların Görmediği İddiası

Yarasalar görür mü?“, “Yarasalar gerçekten kör müdür?“, “Gece iyi görebilirler mi?“, “Yarasaların gözleri görmediği halde nasıl çarpmadan uçarlar?” gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Yarasaların gözlerinin görmediğine dair şehir efsanesi yıllardır konuşulmaktadır. Ancak yaygın inanışın aksine aslında yarasalar kör değildir. Hatta insanlardan 3 kat daha iyi görebildiklerini iddia eden araştırmalar vardır. Yarasaların gözlerinin kör olduğu iddiası doğru değildir.

yarasalar görür mü

Yarasalar Görür Mü?

Yarasalar, insanların çoğundan daha iyi görür. Gelişmiş işitsel yeteneklere sahip oldukları ve doğaları gereği geceleri ortaya çıktıkları için, zamanla yarasaların gözlerinin kör olduğu ya da iyi görmediği şeklinde, kaynağı olmayan bir söylenti ortaya çıkmıştır. Çünkü genellikle gece geç saatlerde avlanırlar ve çok karanlık olduğunda da yankı ile yer bulma tekniğini kullanırlar. Bu tekniği kullanabilmek için inanılmaz gelişmiş işitme duyusuna sahip olmak gerekir ve yarasalar da buna sahiptir. Çünkü yankıyla yer belirlerken, yarasaların, seslerden gelen geri dönüşü çok hızlı algılamaları gerekir ki hareket ederken zarar görmesinler.

yarasalar görür mü 3

Ancak bu yeteneğe sahip olmak için kör olmak gerekmez. Gözü görmeyen hayvan ya da insanların, işitme yeteneklerinin daha kuvvetli olduğu çoğunlukla doğrudur. Zaten bununla ilişkili olarak söz konusu şehir efsanesi ortaya çıkmıştır. Yarasaların işitme yetenekleri ve algıları çok kuvvetli olduğu için, gözlerinin bozuk olduğu ya da kör oldukları sonucuna varılmıştır. Ancak yarasalardaki gelişmiş işitme yeteneğinin, gözlerinin görmemesiyle alakası yoktur. Hatta yarasaların gözleri kör olmanın tam tersi, daha iyi avlanabilmeleri için ışığın az olduğu koşullara uyum sağlayabilir. Hem ışığın durumuna göre uyum sağlayan gözleri hem de gelişmiş işitme yetenekleriyle, yarasalar avını kolaylıkla bulabilmektedir.

yarasalar görür mü

Dünyada 1300’den fazla farklı yarasa türü vardır. Hiçbir yarasa türünün genel özellikleri arasında göz bozukluğu ya da kör olmak yoktur. Gözleri görmeyen yarasalar varsa bile bunlar, hastalıktan ya da doğuştan görme kaybı gibi sebeplerden olabilir, yapısal olarak değildir. Yani türünün yapısı olarak kör doğan yarasa yoktur. Hatta bazı yarasa türlerinin çok büyük gözleri vardır ve bu büyük gözlü yarasa türleri, yer bulmak için esas olarak görme yeteneklerine güvenirler. Görme yeteneği büyük gözlü yarasalara göre nispeten zayıf olan küçük yarasa türleri (böcekçil yarasalar) bile, uzun mesafeli yolculuklar ve gün-gece döngüsünü izlemek için görsel ipuçlarına güvenerek hareket ederler. Bazı yarasa türleri ise, insanların dahi göremediği polarize ışıkları algılayabilmektedir. En fazla şafak vakti ve alaca karanlıkta ortaya çıkan polarize ışık desenleri, yarasaların yuvalarına gidip gelmelerinde yardımcı olur.

Ekolokasyon (Biyosonar) Nedir? 

Yarasaların, seslerin nesnelerden yansıması yani yankı ile yer, uzaklık ve hatta şekil tespit edebilmesini sağlayan sistemin adına ekolokasyon ya da biyosonar denilmektedir. Yarasalardaki ekolokasyon güçlerini geliştiren genetik mutasyonlar sayesinde, yarasalar, diğer hayvanlardan daha iyi işitsel yeteneğe sahip olmuşlardır.  Ekolokasyon sistemi, hayvanın çıkarttığı sesi kullanan bir aktif sonar gibi işlemektedir. Ekolokasyon sistemiyle uzaklığı tespit etmek için, sesin çıktığı an ile yankının geri dönüşü arasında geçen zaman hesaplanır. Bu hesabı daha iyi yapabilmeleri için ekolokasyon yapan yarasa ve diğer hayvanların (balina, yunus) iki kulağı birbirinden hafifçe uzaktadır. Bu yüzden örneğin yarasanın gönderdiği ses, karşılaşacağı hayvan, insan, nesnenin pozisyonuna göre, iki kulağa farklı zamanlarda ve farklı şiddetlerde varmaktadır. Bu süre ve şiddet farkına göre de, hayvan tarafından nesnenin pozisyonu belirlenmektedir. Ekolokasyonla sadece uzaklık değil, şekil ve boyut da tespit edilebildiği için, ekolokasyon yapan hayvanlar, bunu hem daha kolay savunma hem de avlanma için sıklıkla kullanırlar.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

nps.gov, britannica, crittercontrol, si.edu, youtube, batworld, batsintheattic, bats, livescience, wikizero, ne-dir.org

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?