WhatsApp ve Tüm İletişim Araçlarındaki Konuşmaların Kaydedileceği İddiası

WhatsApp ve Tüm İletişim Araçlarındaki Konuşmaların Kaydedileceği İddiası başlıklı içeriğimizde, dogrula.org‘a gelen bir ihbarı inceledik. WhatsApp’ta dolaşıma sokulan bir metne göre, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkelerinin hükumetlerinin WhatsApp, Twitter, Facebook ve diğer iletişim kanalları üzerinden yapılacak tüm konuşmaların kaydedilmesi konusunda bir anlaşma yaptıkları iddia edilmiştir. Ancak bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. 

Söz konusu metinde, tüm sosyal medya ve forumların izleneceğini ve mesajların kaydedileceği iddia edilmiş ve iddia WhatsApp gruplarından yayılmaya başlanmıştır. Dolaşımdaki metin şu şekildedir:


whatsapp mesajları kaydediliyor iddiası 5


Buna göre Twitter, Facebook ve WhatsApp gibi birçok sosyal medya kanalının devlet yönetimi tarafından denetleneceği söylenmiştir. Bu uygulamanın da organize suçları ve terör haberleşmesini takip etmek amacıyla yapıldığı iddia edilmiştir. Ancak iddia yeni değil, yıllar önce dolaşıma sokulmuştur.

Söz konusu iddia, The News Minute isimli bir haber sitesinde 2013 yılında farklı ülkelerde de yayılmış ve “İçişleri Bakanlığı Düzenlemesi” şekilde paylaşılmıştır. Metne göre, yarından itibaren tüm iletişim kanallarının kontrol edileceği, aramaların ve WhatsApp mesajlarının izlenerek kayıt altına alınacağı iddia edilmiştir:


whatsapp mesajları kaydediliyor iddiası 2


Aynı iddia geçtiğimiz aylarda, 25 Kasım 2017 tarihinde Pakistan ordusu aleyhinde paylaşım yapan bir Defence 360 isimli bir Facebook grubunda da aşağıdaki fotoğraflar paylaşılmış ve Pakistan ordusunun WhatsApp konuşmalarını izleyerek, insanları tutuklayacağı iddia edilmiştir.

whatsapp mesajları kaydediliyor iddiası 5


BTK Başkanından Açıklama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da, Twitter üzerinden geçtiğimiz günlerde iddiayla ilgili açıklama yapmıştır. Açıklamasında, sosyal medya ve WhatsApp üzerinden gönderilen bu tarz paylaşımlara örnek vermiş ve gerçeği yansıtmayan iddiaların paylaşılmaması gerektiğine dikkat çekmiştir.


whatsapp mesajları kaydediliyor iddiası ömer fatih sayan btk açıklama


Resmi açıklamadan ve dünya genelinde yapılan önceki paylaşımlardan da görülebileceği üzere, tüm sosyal medya araçlarının, aramaların ve WhatsApp mesajlarının kayıt altına alınacağı veya izleneceğine dair olan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. 


yüzde-0-dogrula.org-doğruluk-yüzdesi


Kaynaklar: The News Minute, Defence 360, Twitter, Bangolore Mirror


[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?