Vücuttaki Demir Miktarı ile 3 İnç (7.62 cm) Uzunluğunda Çivi Yapılabilir İddiası

İnsan vücudunda 3 inç (7.62) uzunluğunda bir çivi yapılabilecek miktarda demir bulunduğu iddiası doğrudur.

1 inç demir çivi 2.54 cm3 inç bir çivi de yaklaşık 7,62 cm uzunluğundadır. Bu ölçüdeki demir bir çivinin ağırlığı da yaklaşık 4.17 gramdır. Bu ağırlık, sağlıklı bir bireyde bulunan ortalama demir miktarındadır.


 

Demir, kan üretimi için vazgeçilmez bir elementtir. Vücuttaki demirinin yaklaşık %70’i, kanımızın hemoglobin denilen kırmızı kan hücrelerinde ve miyoglobin adı verilen kas hücrelerinde bulunur. Hemoglobin, kandaki oksijeni akciğerlerden dokulara aktarmak için gereklidir.

Ortalama bir erkeğin vücudunda yaklaşık 4 gram, ortalama bir kadının vücudunda ise yaklaşık 3.5 gram demir bulunur; çocuklarda genellikle 3 gram veya daha az miktarda demir vardır.

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında paylaşılan, insan vücudunda bulunan demirle 3 inç uzunluğunda bir çivi yapılabileceği bilgisi, pek çok yabancı kaynakta da mevcuttur.


Dakota Mitchell ve Lee Haroun tarafından yazılan “Introduction to Health Care” adlı kitapta da bu bilgiye yer verilmiştir:


Indiana Üniversitesi’nin sitesinde yer alan bir makalede de bu bilgiye rastlamak mümkün:


12 Ağustos 1997’de yayımlanan Weekly World News gazetesinde de söz konusu bilgi yer almıştır:


The Fountain: A Doctor’s Prescription to Make 60 the New 30 kitabı da bu bilgiye yer veren tıbbi kaynaklardan biri:


Vücudun Demir Gereksinimi

Her kan bağışından önce vücudun “demir seviyesi” kontrol edilir. Demir vücutta kendiliğinden oluşmaz; yediğiniz besinlerden emilmesi gerekir. Yetişkin bir insanın günlük minimum demir gereksinimi 1.8 mg’dir. Tükettiğiniz demirin sadece %10 ila %30’u vücut tarafından emilir ve kullanılır.

Demir bakımından zengin bazı yiyecekler arasında her türlü kırmızı ve beyaz et, karaciğer, deniz ürünleri, soya peyniri, yeşil sebzeler, mısır, patates, domates, pancar ve lahana sayılabilir.

KaynaklarKaynak1kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler