Videonun Çin Wuhan’da Bir Hayvan Pazarını Gösterdiği İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, videonun Çin’in Wuhan kentinde kurulan canlı hayvan pazarını gösterdiği iddia edildi.

Türk bir YouTube kullanıcısı tarafından paylaşılan söz konusu video yaklaşık 500 bin görüntüleme ve binlerce yorum aldı.

Dikkat: Hassas görüntüler içerir.

Ancak iddia doğru değildir. Video, Endonezya’nın Sulawesi adasında kurulan Langowan adlı bir pazarı gösteriyor.

Endonezya’daki Langowan pazarına ait olan görüntülerin yer aldığı video, geçtiğimiz yıl İnternet ortamlarında paylaşılmış.

19 Temmuz 2019’da YouTube’ye yüklenen bu 4 dakikalık videoda İngilizce tercümesiyle şu başlık yer alıyor: “Langowan EXTREME Market”. Dilimize çevrildiğinde aşırılık, uç veya ölçüsüzlük pazarı anlamına geliyor.

Videonun altında yazılan açıklamanın tercümesi ise, “Dünyanın en uç yiyecekleri yalnızca Langowan Market’te mevcuttur.”

Dikkat: Hassas görüntüler içerir.

ABD merkezli çevre haber sitesi Mongabay’ın bildirdiğine göre, “Langowan Pazarı” Endonezya’nın Kuzey Sulawesi eyaleti Minahasa bölgesinde kurulan geleneksel bir pazar.

Videonun 21. saniyesinde Endonezyaca işaretli bir binada yazılanların tercümesi şöyle:

“Minahasa Hükümeti
Ticaret Departmanı
Langowan Pazar Ofisi ”


Görüldüğü üzere, videonun Wuhan’da bir hayvan pazarını gösterdiği iddiası doğru değil. Geçtiğimiz yıl bir YouTube sayfasında paylaşılan video, Endonezya’nın Kuzey Sulawesi eyaleti Minahasa bölgesinde kurulan geleneksel Langowan Pazarı.

Editörün notu: Editör rahatsızlık veren görüntülerle hayvanseverleri üzmemek için katledilenhayvan görseli paylaşmamayı tercih etmiştir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler