Videonun Atak Helikopterlerini Gösterdiği İddiası

“Videonun Atak Helikopterlerini Gösterdiği İddiası” başlıklı içeriğimizde Twitter’da paylaşılan bir videodaki helikopterlerle ilgili iddiayı inceledik.

https://twitter.com/USAMilitaryUSA/status/992753629659623425

Sosyal medyada USA Military isimli hesap tarafından paylaşılan bir videoya gelen yorumlarda, videodaki helikopterlerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Atak helikopterleri olduğu iddia edildi. Söz konusu iddia DOĞRUDUR.

https://twitter.com/rammravened/status/992866201729748992

Video, USA Military isimli ABD ordusu hayranları tarafından oluşturulmuş resmi olmayan bir hesaptan paylaşılmıştır. Paylaşımın altında Robbie Pabst isimli kullanıcı, helikopterleri ABD ordusuna ait sanmış ve “Bizim tarafımızda oldukları için çok mutluyum” şeklinde bir yorum yapmıştır. Bunun üzerine x isimli kullanıcı yoruma cevap olarak, “Onlar EFES 2018’den Türk helikopterleri” demiştir.

Videodaki helikopterlerin EFES 2018 tatbikatları sırasında çekilmiş Atak helikopterleri olduğu bilgisi doğrudur. Video, EFES 2018 tatbikatlarının yapıldığı tarihlerde TSK resmi YouTube sayfasında paylaşılmıştır. TSK tarafından paylaşılan videolarda helikopterlerin farklı açılardan çekilmiş görüntüleri de mevcuttur.

Aynı video, benzer tarihlerde hem TSK’dan videolar paylaşan bir başka YouTube hesabı tarafından hem de birçok farklı hesap tarafından EFES 2018 tatbikatları kapsamında paylaşılmıştır. Bu videolarda kayda alan kişinin Türkçe konuştuğu da duyulmakta ve Atak helikopterlerinden bahsettiği anlaşılmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=8OfIBoGaH1U

https://www.youtube.com/watch?v=parXlZqx5lA


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: TSK (YouTube)TSK (YouTube) 2TSK (YouTube) 3TSK (YouTube) 4Twitter, wikiwand, TSK, TSK 2

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?