Varlık Koruma Stratejisi: Çifte İrlanda, Sandviç Hollanda

 

Dutch Sandwich olarak da bilinen Double Irish Dutch Sandwich (Çifte İrlanda, sandviç Hollanda), bir tür vergiden kaçınma yoludur. Bu tabir ismini adı geçen ülkelerden almıştır.


 

Vergilendirme söz konusu olduğunda, ABD şirketleri genellikle mümkün olan en iyi avantajları arıyor. Vergi borcundan biriktirilen para, kaynak, tesis ve insan kaynaklarında büyüme dahil olmak üzere bir dizi şey için kullanılabilir.

Vergiden kaçınma ve vergi kaçırma arasında ince bir çizgi vardır. Vergi kaçırmanın sonuçları ağır olurken, akıllıca uygulanacak vergiden kaçınma teknikleriyle devlete ödenen vergilerdeki büyük miktardaki para kaybı yasal olarak engellenebilir.

Amerikan iş dünyasının bazı isimleri tarafından kullanılan en büyük vergi önleme stratejisine Hollandalı Sandviç ile Double Irish denir ve Google, Apple, Microsoft ve Facebook tarafından kullanılmaktadır. Google ve Apple gibi dünya devi şirketler bu sistem sayesinde Avrupa’daki gelirlerini İrlanda veya Hollanda ofisi üzerinden Bermuda gibi vergi cennetlerine aktarmaktadır.

Double Irish Dutch Sandwich

 

Double Irish Dutch Sandwich (Çifte İrlanda, sandviç Hollanda) İrlandalı ve Hollandalı iştiraklerin kombinasyonundan yararlanan bir vergi stratejisidir. Birçok durumda bu strateji ile vergiler bile ortadan kaldırılabilir.

Yasal ve şeffaf olan birçok uluslararası vergi önleme stratejisi vardır. Ancak Double Irish Dutch Sandwich (Çifte İrlanda, sandviç Hollanda), ABD şirketleri arasında vergi yükümlülüğünü önemli ölçüde azaltmada kullanılan en yaygın stratejidir.


Double Irish Dutch Sandwich Stratejisi Nasıl İşliyor?

Double Irish Dutch Sandwich

 

Trilyonlarca vergi kaçırılmasına sebep olan bu işlem yasal ve şöyle işliyor:

Double Irish Dutch Sandwich
Double Irish Dutch Sandwich

 

Grafik, Apple dahil olmak üzere dünyanın en büyük beş teknoloji şirketinin vergi ödemekten nasıl kurtulduğunu gösteriyor:

 

Double Irish Dutch Sandwich

 

Google geliri Double Irish Dutch Sandwich stratejisiyle 2016’da %7 artmış. Toplamda 19,2 milyar doları döngüde kazanan Google bu strateji sayesinde 3,7 milyar dolar kar etmiş. Firma, “Dünyanın dört bir tarafında yer alan operasyonlarımızda o ülkenin vergi kanunlarına göre vergi ödemesi gerçekleştiriyoruz.” diyor ancak bu tamamen vergi hilesiyle gerçekleşiyor.

Bu yöntem, serveti sahip oldukları gayrimaddi haklara dayanan Microsoft, Facebook ve Forest Laboratories gibi şirketlerin gözdesidir.


[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?