Uzaya Uydu Göndermek

Uydu Nedir?

Uydu, daha büyük bir nesne etrafında hareket eden bir cisimdir. Örneğin, Dünya bir uydudur çünkü güneşin etrafında döner; ay da Dünya’nın yörüngesinde olduğu için bir uydudur. Dünya ve aya “doğal” uydular denir.

Yörünge etrafında dönen uydular
Yörünge etrafında dönen uydular

Uydu” kelimesi genellikle uzaya fırlatılan ve uzayda Dünya ya da başka bir cisim etrafında hareket eden bir makineyi ifade eder. Ancak genellikle birisi “uydu” dediğinde, “yapay” bir uydudan bahseder. Yapay uydular, insanlar tarafından yapılan makinelerdir. Bu makineler uzaya, Dünya’nın yörüngesine ya da uzayda başka bir gövdeye fırlatılır.
Binlerce yapay (insan yapımı) uydu vardır. Bazıları gezegenimizin, bazıları diğer gezegenlerin, güneşin ve diğer nesnelerin fotoğraflarını çeker. Bu resimler, bilim insanlarının Dünya, güneş sistemi ve evreni öğrenmelerine yardımcı olur. Diğer uydular tüm dünyada TV sinyalleri ve telefon görüşmeleri gönderir.
Uzaydaki ilk uydu Sovyetler Birliği tarafından 1957’de fırlatılan Sputnik 1‘dir.

Sputnik 1
Sputnik 1

2017 verilerine göre, Dünya üzerinde yörüngede dönen dört binin üzerinde uydu vardır, bunların % 70’i de başınızın üstünde dönen uzay çöplüğünün aktif olmayan parçacıklarıdır. Bir uydu öldüğünde, gidip onları temizleyecek bir uzay çöp timi yoktur (ayrıca bu gerçekten şaşırtıcı bir iş olurdu).

Uydular Neden Önemlidir?

Uzayda Uydular Ne İşe Yarar?

Uydular gökyüzünde yüksek uçar, bu nedenle Dünya’nın geniş bölgelerini tek seferde görebilirler. Ayrıca uyduların alanın net bir görüntüsü vardır. Bunun nedeni, Dünya’nın bulutlarının ve havasının üstünde uçmasıdır.
Uydulardan önce, TV sinyalleri çok ileri gitmezdi. Çünkü TV sinyalleri sadece düz çizgilerle dolaşmaktadır. Bu yüzden Dünya’nın eğrisini izlemek yerine uzaya giderlerdi.
Uzak yerlere yapılan telefon görüşmeleri de bir sorundu. Uzun mesafelerde veya su altında telefon kablolarını ayarlamak zordur ve pahalıya mal olur. Oysa uydularla TV sinyalleri ve telefon görüşmeleri bir uyduya gönderilebilir. Uydu daha sonra onları Dünya’daki farklı noktalara gönderebilir.
Her ülke uzaya uydu fırlatabilir ve bunun için yasal kısıtlamalar bulunmamaktadır, fakat uzaya uydu gönderen devletler, BM Dış Uzay Antlaşmaları ve ITU Radyo Tüzüğü gibi antlaşma yükümlülüklerine uymak zorundadır.
Bununla birlikte, pratikte uyduları fırlatmak çoğu ülkenin teknik ve finansal kapasitesinin ötesinde bir iştir.

Uydularla çevrelenmiş yörünge
Uydularla çevrelenmiş yörünge

Uluslararası Kayıt

Uluslararası uzay yasası, devletleri, küresel topluluğa uzay etkinliklerini bildirmek ve hangi alan nesnelerinin kime ait olduğunu izlemek için, uzay objelerini uluslararası kayıtlara kaydettirmeye teşvik eder. Uluslararası düzeyde, Birleşmiş Milletler Uzay Ofisi (OOSA), üye devletler tarafından BM’ye gönüllü olarak sağlanan bilgilere dayanılarak uzay nesneleri kaydını tutar.

Uluslararası kayıt için çeşitli hukuk kaynakları vardır. 1967 Uzay Anlaşması yalnızca ulusal kayıtlardan bahsederken, 1961’den önceki BM Genel Kurulu Kararı, devletlerin alan kayıtlarını uluslararası kayıt defteri kapsamında BM’ye kaydettirmelerini, 20 ve 1975 Kayıt Sözleşmesi’nin uluslararası kayıt işlemlerini zorunlu hale getirmesini önermektedir. Birleşmiş Milletler‘e taraf olan bir devletin 1961 Kararı’na uyması teşvik edilir. Aynı zamanda 1975 Kayıt Sözleşmesi’ne de taraf olan OOSA ile uluslararası kayıt zorunluluğu vardır.
Uluslararası uyumun bu yönü için uydu projesi ilgili sorumlu devletlerin 1975 Kayıt Sözleşmesi’ne taraf olup olmadığını belirlemelidir. Dolayısıyla, uluslararası kayıt zorunludur.
Birleşmiş Milletler’e kayıt genellikle fırlatmadan sonra ve bir devletin kayıt usullerine ve bildirimlerini BM’ye gönderme sıklığına göre yapılır. BM ile birlikte bir uzay nesnesi hakkında listelenen bilgiler genellikle başlatma bilgileri ve diğer temel verilerdir.


Uzayda En Aktif 10 Ülke

Uzaydaki Uydular

Dünyada yalnızca birkaç ülke büyük ölçekli misyonları yürütebilecek teknolojik kapasiteye sahipken, bir dizi iddialı ülke, uzayda kolonileşme yarışında rekabetçi bir alan sağlıyor.

Küresel Uydu Grafiği
Küresel Uydu Grafiği Yüksek çözünürlük için tıklayın

Amerika Birleşik Devletleri

Apollo 11
Apollo 11

ABD, şu anda Dünya çevresinde yörüngedeki işlevsel uzay aracının yaklaşık üçte birinden sorumlu. Apollo Ay-iniş Görevleri, Skylab Uzay İstasyonu, Uzay Mekiği (Space Shuttle), Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Mars Exploration Rover-Opportunity, ve Mars Rover Curiosity, ülkenin uzay programının temel taşlarıdır.
Ülke, Şubat 1958’de ilk uydusunu uzaya fırlattı ve halihazırda geniş bir haberleşme, elektronik istihbarat, füze algılama, hava durumu, teknoloji, navigasyon ve gözlem uyduları filosu işletiyor. Ülkenin ulusal alan araştırması ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yönetiliyor.

Çin

Tiangong 1
Tiangong 1

Çin yörüngedeki ikinci büyük uzay aracı filosu sahibi ve yöneticisidir; şu anda birkaç seyir yuvası, uzaktan algılama uydusu, iletişim uydusu, gözetleme ve uzay aracı işletmektedir. Çin, uyduları kurtarma ve insanlı uzay uçuşu yapma kabiliyetine sahip üç ülkeden biridir.
Çin’in başlıca misyonları arasında Tiangong-1 uzay istasyonu, Shenzhou insanlı uzay uçuş programı ve Çin Ay Araştırmaları Programı (CLEP) yer alıyor. Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), ulusal uzay programlarının planlanmasını ve geliştirilmesini ele alırken, devlete ait Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Kurumu (CASC), fırlatma araçlarının ve uyduların tasarımından, geliştirilmesinden ve ticari fırlatma hizmetlerinden sorumludur.

Rusya Federasyonu

Sputnik 1
Sputnik 1

Rus uzay programının kökenleri, dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1‘in Sovyetler Birliği tarafından başlatıldığı 1957 yılına kadar uzanabilir. Ülke şimdi iletişim, meteoroloji ve keşif uyduları da dahil olmak üzere dünyanın en büyük üçüncü uzay filosunu işletiyor.
Projeler arasında Soyuz insanlı uzay aracı, Salyut 1 uzay istasyonu ve Lunokhod 1 uzay gezici bulunmaktadır. Rus Uzay Ajansı (Roskosmos) sivil uzay faaliyetlerini denetlerken, Rus Uzay Kuvvetleri (VKS) savunma uydu yayınları ve askeri uçuş kontrol varlıklarını yönetmektedir.

Japonya

Ohsumi
Ohsumi

Japonya, 1970 Şubat ayında ilk uydu Osumi‘yi uzaya fırlattı ve SSCB, ABD ve Fransa’dan sonra yerli uydu fırlatma kabiliyetine sahip olan dördüncü ulus haline geldi. Halen bir iletişim, meteorolojik, yeryüzü gözlemi ve astronomik gözlem uyduları filosu işletmektedir.
Japon Deney Modülü (KIBO) –ISS, H-II Aktarma Aracı KOUNOTORI5 (HTV5) ve H-II fırlatma aracı dikkate değer Japon uzay programlarıdır. Ulusal havacılık araştırma ve geliştirme faaliyetleri, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırması Kurumu (JAXA) tarafından kontrol edilmektedir.

Birleşik Krallık

Ariel 1
Ariel 1

Birleşik Krallık 1962’de ilk uydu Ariel 1‘i piyasaya sürdü ve SSCB ve ABD’den sonra yörüngede yapay uydu başlatan üçüncü ulus haline geldi.
Şu anda sivil ve askeri iletişim uyduları, yer gözlem uyduları ve bilimsel ve keşif uzay aracı olmak üzere çok sayıda uydu işletmektedir.

İngiltere, Avrupa Uzay Ajansı‘na (ESA) en büyük parasal katkıda bulunan ülkelerden biridir ve ESA’nın yürüttüğü BepiColombo, Euclid ve ExoMars Rover gibi ileri bilim ve keşif görevlerine katılmaktadır. Birleşik Krallık Uzay Ajansı (UKSA) ulusal sivil uzay programının uygulanmasından sorumludur.

Hindistan

Insat
Insat

Hindistan, 1975 yılındaki ilk uydu yayınından bu yana 80’den fazla uzay aracını fırlatmıştır. Ülkenin uzay araştırma faaliyetleri, devlete ait olan Hint Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından kontrol edilmektedir. Hindistan şu anda INSAT ve GSAT serisi iletişim uyduları, yer gözlem uyduları ve IRNSS serisi seyrüsefer uyduları faaliyet işletmektedir.
TES ve Cartosat gibi ikili kullanımlı uydular hem sivil hem de askeri uygulamalara; Hindistan’ın ilk savunma harcı olan GSAT-7 ise orduya hizmet etmektedir. Hindistan ayrıca NASA’nin MAVEN Mars görevinde yaptığı şeyin yaklaşık onda birini harcayarak 75 milyon dolara Mars Orbiter Misyonu’nu (MOM) gerçekleştirdi.

Kanada

Alouette 1
Alouette 1

Kanada’nın uzaya ilk girişi ilk uydu Alouette 1′in 1962’de piyasaya sürülmesi ile başlamıştır. Şu anda RADARSAT ve SCISAT yer gözlem uyduları, ANIK iletişim uyduları ve BRITE bilim uyduları ile mikro ve hibrid uzay araçları filosunu işletmektedir.
Kanada uzay programı, Kanada Uzay Ajansı (CSA) tarafından kontrol edilmektedir. Ülke şu anda hiçbir yerli fırlatma sistemine sahip değildir ve kendi uzay aracını fırlatmak için ABD, Hindistan ve Rusya’ya bağlıdır.

Almanya

Azur
Azur

1969’da Azur uydusunun başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi, Almanya’nın uzay yolculuğu yeteneklerini dünyaya tanıtmıştır. Almanya, telekomünikasyonlar, seyrüsefer ve yer gözlem uyduları da dahil olmak üzere birkaç uzay aracı fırlatmıştır ve Cassini-Huygens‘in Satürn misyonu, Colombus uzay laboratuarı, Dawn-Vesta ve Ceres misyonu, Galileo misyonu navigasyon sistemleri gibi önemli görevlerde yer almıştır.
Ulusal uzay programı, Alman Uzay Merkezi’ni (ESA) ve Avrupa Meteoroloji Uydu Ulaşımı Örgütü (EUMETSAT) ile ilişkili olan Avrupa programlarındaki stratejik hedefleri karşılamak üzere destekleyen Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından uygulanmaktadır.

Fransa

Arianespace
Arianespace

Fransız uzay programı hem sivil hem de askeri uzay görevleri teşkil etmektedir ve uzay politikası, endüstri ve bilim topluluğu ile birlikte uzay programlarının geliştirilmesinden ve yürütülmesinden sorumlu olan, devlete ait Ulusal Etütler Mekanları (CNES) tarafından uygulanmaktadır. Ülkenin yörüngedeki uzay aracı, yer gözlem ve keşif uyduları, elektronik sinyaller istihbarat uyduları, sivil ve askeri uyuşma uyduları oluşturuyor.

Fransa, merkezi Paris’teki Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ‘ya en büyük katkıda bulunan ülkelerden biridir. Uzay araştırması ve geliştirilmesi Toulouse Uzay Merkezi‘nde gerçekleştirilirken, CNES, ESA ve Arianespace uyduyu Guiana Uzay Merkezi‘nden fırlatıyor.

Lüksemburg

Ses 10
Ses 10

Lüksemburg, onu uzay varlığı ile en iyi ülkelerden biri yapan çok sayıda iletişim ve uzaktan algılama uydusunu işletmektedir. Lüksemburg ESA’nın Üye Devletleri’nden biridir ve Uzay AR-GE Ulusal Eylem Planı uyarınca alan araştırması faaliyetleri yürütmektedir. Ülke aynı zamanda dünyanın önde gelen telekomünikasyon uydu operatörleri SES (Société Européenne des Satellites) ve Intelsat‘in merkez ofisine ev sahipliği yapmaktadır.
Lüksemburg Uzay Kümesi, uzay telekomünikasyon, küresel navigasyon uydu sistemi ve lokasyon tabanlı hizmetler; yer gözlemi, deniz güvenliği ve korunması ve uzay teknolojileri üzerinde yoğunlaşan son derece uzmanlaşmış şirketler ve devlet araştırma kurumlarını birleştirmektedir.


Dünyanın en önemli uzay üsleri hangileri?

Baykonur (Kazakistan’da bulunan Rusya uzay üssü)
Rusya uzay üssü Vostoçni (Sibirya’nın doğusu)
Kennedy (Florida Cape Canaveral-ABD)
Jiuquan uzay üssü (Çin- Gobi Çölü üzerinden)
Avrupa’nın Güney Amerika’daki uzay üssü ,Kourou (Fransız Guayanası)
Tanegashima uzay üssünü (Japonya)
Sriharikota uzay üssü (Andhra Pradesh-Hindistan)


Dawn Uzay aracı
Dawn Uzay aracı

Yörüngeye Uydu Fırlatma

Uzaya Uydu Nasıl Gönderilir? 

Jeosenkron yörüngeye uydunun yerleştirilmesi muazzam miktarda enerji gerektirir. Fırlatma işlemi fırlatma aşaması ve yörünge enjeksiyon aşaması olarak ikiye ayrılabilir.

Bir uzay gemisini ekvatorun yakınından fırlatmak neden daha iyi?

Bir uzay aracı yörüngeye fırlatıldığında, Dünya’nın etrafında dönerek, Dünya’daki yerçekimi tarafından geriye çekilemeyecek kadar hızlı bir şekilde dönmelidir. Bir uzay gemisi fırlatmada kullanılan devasa roketler, kaçış hızını elde etmek için yeterince büyük bir itme kuvveti vererek buna yardımcı olurlar. Bununla birlikte, Dünya’nın dönüşü de kendisine bir itiş vermeye yardımcı olabilir. Ekvatorda Dünya yüzeyindeki her şey saatte 1670 kilometreye ulaşır. Ekvatordan bir uzay gemisi fırlatılırsa, uzaya gider ve aynı zamanda, fırlatılmadan önce hareket ettiği aynı hızda, Dünya’nın etrafında hareket eder. Bunun nedeni bir cismin harekete karşı dayanıklılığıdır. Bu hız, uzay aracına yörüngede kalabilmesi için gereken yeterli hızı sağlar.
Neden Ekvator? Dünya’nın şekli yuvarlak ve en geniş nokta ekvatorda olduğu için, ekvatordaki nokta, yirmi dört saatte bir daha fazla yol gitmek zorunda kalacaktı. Bu, yerin ekvatorda Dünya’nın herhangi bir yerinden daha hızlı hareket ettiği anlamına geliyor.


Havalanan bir roket
Havalanan bir roket

Milli Uydu Sistemi Neden Önemlidir?

Çoğu ülke uydu iletişimlerini sağlamak için diğer ülkelerdeki şirketlere bağımlıdır ve bazı durumlarda uluslararası iletişim yeteneği, harici şirketlerce sağlanmaktadır. Bir ülke uydu satın alarak uluslararası bir telekomünikasyon kaynağı satın almak için para/kredi kullanabilir. Daha geniş bir piyasaya dayalı ticaret müzakereleri yapabilir. Uydu bant genişliği, uyduyu çalıştırma maliyeti için sübvansiyon sağlamak için ve hatta bir yatırım getirisi sağlamak için diğer şirketlere satılabilir.
Bir ülke, insanların hangi bilgileri aldığını dikte etmek için kendi uydularını kullanabilir. Hükümet, uydusunu yasal TV hizmetinin kaynağı yaparak, hükümetin standartlarına uyacak haberler ve içerikleri yönetebilir.
Bugünün kablosuz iletişim, yüksek çözünürlüklü TV ve küresel internet erişimi dünyasında, biçok insan uydu iletişimlerinin avantajları hakkında fazlaca bilgi sahibi değildir. Uydu endüstrisi neden büyümeye devam ediyor? Uydu ne zaman en iyi çözümdür? İşte uydu iletişiminin bazı önemli avantajlarına hızlı bir bakış:

Maliyet EtkinliğiUydu kapasitesinin maliyeti, kullanıcıların / alanların sayısıyla veya iletişim noktaları arasındaki mesafeyle artmaz. İster kıtayı geçmek ister yerel olarak kalmak olsun, uydu bağlantı maliyeti mesafelere duyarsızdır.
Küresel Geçerlilik – Haberleşme uyduları tüm kara yığınını kapsamaktadır ve denizcilik ve hatta havacılık pazarlarına giderek artan bir hizmet etme kapasitesi vardır. Dünya’nın kırsal ve uzak bölgelerindeki karasal bir sağlayıcıdan yüksek hızda internet erişimi elde edemeyen müşteriler giderek uydu iletişimlerine güvenmektedir.
Üstün GüvenilirlikUydu iletişimi karasal altyapıdan bağımsız olarak çalışabilir. Karasal kesintiler, insan yapımı ve doğal olaylardan kaynaklandığında, uydu bağlantıları çalışmaya devam eder.
Üstün PerformansUydu, televizyon gibi yayın uygulamaları için benzersizdir. İki yönlü IP ağları için, günümüzün gelişmiş uydu çözümlerinin hız, tekdüzelik ve uçtan-uca kontrolü, şirketlerin, hükümetlerin ve tüketicilerin uydu kullanımından giderek faydalanmasını sağlamaktadır.
Çabukluk ve Ölçeklenebilirlik – Birkaç saat içinde, bir ağ üzerindeki ek siteler veya düğümler eklenebilir. Tek gereken yere dayalı ekipman. Uydu, ticari, hükümet ve acil yardım iletişimi için “anında altyapı” sağlayıcısı olarak değerini kanıtlamıştır.
Çok Yönlülük ve daha fazlası – Uydular, basit satış noktası doğrulamasından bant genişliği yoğun multimedya uygulamalarına kadar değişen her türlü iletişimi küresel temelde etkili bir şekilde desteklemektedir. Uydu çözümleri son derece esnektir ve bağımsız olarak veya daha büyük bir ağın bir parçası olarak çalışabilir.


Göktürk-1 Projesi Nedir?

Türkiye için oldukça değerli bir girişim olan Göktürk-1 projesi, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile TELESPAZIO arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanarak hayata geçirilmiştir. Üretim sürecinde Telespazio (İtalya), Thales Alenia Space (Fransa) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) yer almaktadır. Göktürk-1‘in toplam maliyeti 261,5 milyon Euro’dur. Göktürk-1 uydusunun görev ömrü 7 yıl olarak öngörülmektedir.

Türkiye'nin yörüngedeki uzay filosu
Türkiye’nin yörüngedeki uzay filosu

Uydu bir Avrupa ortaklığı ile inşa edilmiş olmasına rağmen, Türk sanayisi tasarımı ve geliştirmesinde yer almış ve sistem bileşenlerini tedarik etmiştir. TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), yükleme kapasitesi için parça sağlamış; Aselsan, zemin segmenti bileşenleri, görüntü verileri alımı ve işlenmesi ile görevlendirilmiştir. TÜBİTAK ise telekomünikasyon ve telemetri şifreleme cihazlarını geliştirmiştir.
Bazı parçaları TUSAŞ tarafından üretilen uydu, yarım metreye kadar alabildiği fotoğraflarla terörle mücadelede çok önemli rol oynaması beklenmektedir. Göktürk-1 uydusu, yörünge istikametinin yanı sıra doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde de çekim yapabilecek; sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda da hizmet verecektir. Yakıtsız yaklaşık bin 70 kilogram kütleye sahiptir ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilmektedir.
Göktürk1‘in coğrafi kısıtlama olmadan Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin (TSK) askeri istihbarat amacıyla, herhangi bir bölgede yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmesi amaçlanmaktadır. Herhangi bir yerden görüntü alabilme sıklığı ise, sahip olunan uydu sayısının artmasıyla iyileşecektir. Yaklaşık 90 dakikada Dünya çevresinde tur atabilecek olan uydu ayrıca, orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşma takibi, doğal afet sonrasında hasar tespiti, tarım ürünlerinde rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi sivillerle yönelik farklı alanlarda da görüntü sağlayacaktır. Böylelikle Göktürk 1, yılda 60 binden fazla görüntü elde edecektir.

Göktürk-1 uydusu Fransız Guyanası’nın Kourou şehrinde bulunan Avrupa Uzay Ajansı’nın roket üssünden atılmıştı. En son Azerbaycan’ın ilk uydusu Azerspace1 ve Türksat 3A da buradan fırlatılmıştır. Peki neden roketler başka bir ülke üzerinden fırlatılıyor? Fırlatılan roket ekvator çizgisine ne kadar yakınsa roket o kadar az enerji ile yükselebiliyor. Dünyanın dönüş hızı 1600 km/saat ile ekvatorda en yüksek noktasına ulaşıyor. Kıyaslama için: Avrupa’da dönüş hızı dönüş hızı 1000 km/saat.
Ekvator’a en yakın 5 derece kuzey paraleli üzerinde yer alan Kourou’dur. Diğerleri ekvator çizgisine çok daha uzaktır. Fransız Guyanası, Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısında, Fransa’ya bağlı denizaşırı bir il. Bölgede bulunan roket üssünden bugüne kadar onlarca uzay uydusu fırlatıldı. İlk milli uydu Göktürk-2‘nin Çin’den uzaya gönderilmesi ise Türkiye’nin yükselen güç Çin ile ilişkileri geliştirmesi için stratejik bir hamle. Şangay İşbirliği Örgütü ve NASA, Türkiye’nin bu adımlarını endişe ile izlediklerini belirterek, bu süreçte her türlü zorluğa hazırlıklı olunması gerektiğini belirten açıklamalar yapmışlardır.

Göktürk 1
Göktürk 1

Türkiye’nin hali hazırda uzaya roket fırlatma tesisi yok ancak bu teknolojiye sahip olunsa bile dünyadaki farklı yerlerden roket fırlatmak her zaman bir alternatif olabilir. Göktürk-1 projesi ile birlikte asıl önemli olan amaçlardan bir tanesi ise milli projelerin gerçekleştirilmesini sağlayacak insan kaynaklarını yetiştirmek ve gerekli altyapı imkânlarını tesis etmektir. Türkiye’nin hedefleri arasında milli fırlatma rampası kurmak da var. TSK ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilecek proje ile Türkiye uydularını kendisi fırlatabilecek. Lokasyon içinse KKTC ve Datça gibi yerler üzerinde duruluyor. Bu sayede, gelecekte tamamen yerli uydu sistemlerinin üretilmesi amaçlanmaktadır.

Uzay
Uzay


Türkiye’nin Uzay Yol Haritası

2017: Türksat 6Ar
2018: Türksat 7A
2018-2019: Göktürk 3 SAR (Sentetik Açıklık Radar), elektronik destek amaçlı 4 uydu.
2021: Elektro-optik yenileme-1 uydusu
2023: Milli askeri haberleşme uydusu (MAHU-1)
2025: İhbar İkaz Uydusu, SAR yenileme uydusu,
2026: MAHU-2, Bölgesel konumlama zamanlama sistemi uyduları (6 ila 8 adet arasında)
2027: Elektro-optik yenileme uydusu
2030: MAHU-3
2032: SAR yenileme -2
2033: Elektro-Optik yenileme-3


KAYNAKLAR

nasa  dw  travelislife  defencenews

telesat  spaceflightnow worldatlas  qrg.northwester 

williamcraigcook

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler