Uzaya Giden Astronotun Boyunun 9 cm Uzadığı İddiası

Uzaya giden Japon astronotun boyunun 9 cm uzadığı haberleri son zamanlarda gündemde almaktadır. Haberin kaynağı aslında uzaya giden Norishige Kanai isimli Japon astronotun sosyal medyada yaptığı paylaşımdır. Astronot, uzayda 9 cm uzadığını iddia etmiştir ancak bu paylaşımı baz alarak yapılan haberler doğru değildir.

Japon astronot, boyunun 9 cm uzadığını iddia ettiği paylaşımdan bir gün sonra özür dileyerek, aslında 2 cm uzadığını dile getirmiştir.


uzaya giden astronot 9 cm uzadı
Milliyet’in haberi

Japon Astronotun Paylaşımı 

Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) 3 haftadır bulunan Japon astronot Norishige Kanai, 8 Ocak 2017 tarihinde yaptığı bir paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Herkese günaydın. Bugün büyük bir duyurum var. Uzaya vardığımızda bedenlerimiz ölçüldü. Vay be, görünen o ki 9 cm kadar büyümüşüm!

Sadece üç hafta içinde bir bitki gibi büyüdüm. Liseden beri böyle bir şey yoktu. Geri döndüğümde Soyuz koltuğuna sığıp sığamayacağım konusunda endişeleniyorum.

uzaya giden astronot 9 cm uzadı 2
Japon astronot Norishige Kanai’nin tweeti

Boyunun 2 Cm Uzadığını Söyledi

Norishige Kanai, 9 cm uzadığını iddia ettiği paylaşımın ertesi günü özür diyerek konuyla ilgili başka bir paylaşımda daha bulundu. Aslında uzay boşluğunda 9 cm değil, 2 cm uzadığını belirten astronot şunları söyledi:

“Bir ölçüm hatası olmasına rağmen olay ciddi bir boyuta geldi ve aleyhime çıkan sahte haberler için çok üzgünüm.”

Belirli bir süre zarfında yerçekimsiz bir ortamda bulunduğunuzda, omurga kemiklerinin esneyerek boyunun uzadığını söyleyen Japon astronot, ilk ölçümün nasıl yapıldığı konusunda bir açıklama yapmadı.

Uzayda Boy Uzaması

Nasa‘nın yayınladığı bir makaleye göre, uzay boşluğunda iken, astronotlar belirli nedenlere bağlı olarak 2 ile 7 cm arası uzarlar. İnsanlar uzaya gittiğinde omurga esneyerek yüzde üç oranında uzamaktadır. Aslında omurgadaki esnemeler her gece olur. Düz bir zemine uzanıldığında yerçekimi, omurgayı sıkıştırmıyor ve kemiklerde bir esneme oluyor. Bu yüzden her sabah uyandığımızda boyumuz bir santim kadar uzar ancak gün içinde tekrardan eski haline döner.

Sudhakar Rajulu‘ye göre, omurganın neden esnediğini ve boyun neden uzadığını açıklayan iki teori vardır: İlk teori, uzama sadece omurgada meydana gelir. Bacaklar veya kollar gibi vücudun diğer alanlarında önemli bir etkisi olmaz. Bunun sebebi, bacak ve kollardaki kemiklerin omurgadaki diskler gibi sıkıştırılamaz olmasıdır. Omurganın doğal olan eğrisi yerçekimsiz ortamda düz bir hale gelir.

Omurilik uzamasına ilişkin ikinci teori, her omurga arasındaki disklerin düzenli yerçekiminde birbirlerine baskı uygular. Bu sıkıştırma, omurgayı aşağı doğru çeken basınçtan kaynaklanmaktadır. Yerçekimi düştüğünde, diskler daha fazla omurilik sıvısı tutabilir ve bu onları daha büyük yapar. Ayrıca her omurga arasında daha fazla yer açılır ve bu olay boyun uzamasına sebep olur.

uzaya giden astronot 9 cm uzadı 5Omurga uzamasının nedeni ne olursa olsun, uzaydayken bir astronotun boyunda görülen iki tür değişim vardır. İlk değişiklik, uzay aracı yörüngeye girer girmez görülür. Uzamanın büyük çoğunluğu, ilk yörüngeye girişte gerçekleşir. İkincisi, zamanla daha küçük, daha aşamalı bir değişimdir. Omurganın kademeli olarak gevşetilmesi sonunda uzama durur. Yani astronotlar uzayda sonsuza dek kalsalar da, boyları büyümeye devam etmeyecektir.

Yine Nasa’nın makalesine göre, boyları uzayan astronotların, normal yerçekimine (dünyaya) girdikten 10 gün içinde omurgaları normal eğriliğine geri dönmektedir.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: Twitter, TheGuardian, Telegraph, Nasa

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?