Uyuşturucu Çeşitleri ve Zararları

Uyuşturucu Çeşitleri ve Zararları başlıklı yazımızda, insan sağlığını en fazla tehdit eden maddeler olan uyuşturucuları göreceğiz.

Opioidler (OxyContin, Vicodin, eroin, fentanil, morfin)

Nelerdir: Opioidler, afyon popülasyonlarında bulunan bileşiklerden türetilen veya kimyasal olarak birbirine benzer bir ilaç sınıfıdır. Opioidler arasında oksikodon (OxyContin), hidrokodon (Vicodin), morfin, kodein, fentanil gibi yasal reçeteli ağrı kesiciler bulunur. Yasadışı olan eroin de bir opioiddir.

Nasıl alınır: Reçeteli opioidler, bir doktor tarafından yazıldığı şekilde kullanılabilir. Hap formunda veya ağızda çözünen bir oral film parçası ile alınabilirler. Eroin solunabilir, enjekte edilebilir veya içilebilir.

OxyContin, Vicodin, eroin, fentanil, morfin

Nasıl işe yarar: Opioidler insan vücudundaki ve beyindeki opioid reseptörlere bağlanır ve ağrıyı engeller. Ağrının giderilmesine ek olarak rahatlama hissi yaratırlar. Yan etkileri bulantı, kafa karışıklığı ve depresyon olabilir. Opioidler hızlı bir şekilde tolerans oluşturarak fiziksel bağımlılık sağlar. Bu da kullanıcıları rahatlama hissi için daha fazla dozlar almaya yönlendirir.

Yanlış kullanılmış olabileceğine dair işaretler: Ruh hali ve davranıştaki genel değişiklikler madde kullanımının bir göstergesi olabilir. Opioidleri aktif olarak kötüye kullanan bir kişi, uykulu ve şaşkın görünebilir; kişi otururken ya da ayakta dururken, uykuya dalmış gibi görünmektedir. Hareketler yavaşlar ve konuşma zorluğu yaşanır. Bir kişinin odasında veya yatağının baş ucunda bulunan flakonlar, iğneler, lastik tüpler ve dibi bükülmüş veya yanmış kaşıklar gibi şeylerin varlığı, eroinin kötüye kullanımının göstergesi olabilir. Doz aşımı belirtileri arasında hızlı kalp atışı ve nefes alış verişi, bilinç kaybı veya depresyon sayılabilir.


Alkol

Nedir: Alkol, yasal olarak kontrol edilen bir maddedir. Maya, şeker ve nişasta içeren bir fermantasyon süreci ile oluşur. Fermantasyon işlemi sırasında oluşan alkolün sarhoş edici etkileri vardır.

Neye yol açar: Alkol, diğer depresanlar gibi, merkezi sinir sistemini yavaşlatır. Bu; rahatlama, güven ve azaltılmış engelleme duygularına yol açabilir. Ayrıca, koordinasyon kaybı, hafıza kaybı ve iyi karar verebilme gibi fiziksel tepkilere de neden olabilir. Hastalık Kontrol Merkezlerine göre aşırı tüketimi zararlıdır. Aşırı alkol tüketimi; tek seferde 4–5 defadan fazla içmek, haftada 8-15 kez ve daha fazlasını tüketmek, hamile kadınların ya da 21 yaşından küçük kişilerin kullanması olarak tanımlanır. Alkol bir kanserojendir. Kolon, karaciğer, yemek borusu, boğaz ve ağız dahil olmak üzere çeşitli kanserlerin riskini arttırır. Hastalık Kontrolü Merkezleri, özellikle kadınlar için, haftada 7 defadan fazla alkollü içki tüketmenin kalp hastalığı, inme ve karaciğer hastalığı riskini artırdığını belirtmektedir. Erkekler için önerilen maksimum seviye bu miktarın iki katıdır.


Esrar

Nedir: Esrar, kenevir bitkisinden kurutulmuş yapraklar ve çiçeklerdir.

Nasıl çekilir: En yaygın olarak sigara kağıdına sarılarak ya da bong şişesi olarak adlandırılan minik cam borularda çekilerek kullanılır. Esrar yaygın olarak kek, brownie ve şeker gibi gıdalara ilave edilebilir. Tıbbi kullanım için, hastalar esrardan üretilen hapları alabilir. Ayrıca esrar içebilir ya da esrar yaprakları yiyebilirler.

Neye yol açar: Kenevir bitkisi, kenevir sativa, aktif madde delta-9-tetrahidrokanabinol (THC) içerir. Kullanımı; düşünme ve hatırlama zorluğu, paranoya ve geçici halüsinasyonlara sebep olabilir. THC iştahı arttırır ve kanser hastalarına uygulanan kemoterapide bulantıyı azaltır. THC ayrıca ağrı ve inflamasyonu azaltabilir. Esrarda bulunan diğer kanabinoidlerin, anksiyete gibi ruhsal bozuklukların yanı sıra, epileptik nöbetlerin tedavisinde de etkili olduğu gösterilmiştir.

Yanlış kullanılmış olabileceğine dair işaretler: Kanlı gözler, odak eksikliği, iştah artışı ve hızlı kalp atışı esrar kullanımının fiziksel belirtileridir. Esrar, kullanıcının aptalca ve uyuşuk hissetmesine ya da sinirlenmesine ve korkmasına yol açabilir. Araştırma, esrar da dahil olmak üzere uyuşturucu maddelerin erken yaşta ve sürekli kullanılmasının, bir kişinin bağımlı olma riskini artıracağını göstermiştir. Bu yüzden esrar yasallaşırsa, gençlerin kullanması tehlikeli olabilir. Esrar içen biri kokuyu maskelemek için tütsü veya oda spreyleri kullanır. Ayrıca yaşam alanında bolca sigara kağıdı ya da bong şişesi bulunur.


Benzodiazepinler

Nelerdir: Benzodiazepinler, anksiyete ve nöbetler gibi birçok durumu tedavi etmek için doktorlar tarafından yazılan bir ilaç sınıfıdır. Yaygın benzodiazepinler arasında alprazolam (Xanax), klonazepam (Clonipin) ve diazepam (Valium) bulunur.

Nasıl alınır: Reçeteli benzodiazepinler bir doktor tarafından yazıldığında uygun şekilde kullanılabilir. En sık hap şeklinde alınırlar. Ama opioidler gibi, benzodiazepinler de yüksek dozlarda alındığında da kötüye kullanılabilir.

Ne işe yarar: Benzodiazepinler, nörotransmitter gama-aminobütirik asit (GABA) etkisini güçlendirir. Bu nörotransmitter, stresle ilişkili nöronları yatıştırır. Benzodiazepinlerin kullanılması GABA’nın etkinliğini artırır; bu da aşırı heyecanlı bir beynin daha sakin hale gelmesine yardımcı olur. Opioidler gibi benzodiazepinler de hızlı etki ve bağımlılık yapar. Etkilerin arasında uyuşukluk, kafa karışıklığı ve depresif duygular sayılabilir.

Yanlış kullanılmış olabileceğine dair işaretler: Ruh hali ve davranıştaki genel değişiklikler madde kullanımının bir göstergesi olabilir. Benzodiazepinleri yanlış kullanan birisi uykulu, uyuşuk veya şaşkın görünebilir. Konuşma ve odak bozukluğu yaşayabilir.


Kokain ve Amfetaminler

Nelerdir: Kokain, koka bitkisinin yapraklarından yapılmış yasa dışı bir ilaçtır. Genellikle buruna ya da diş etlerine sürülen bir tozdur. Kokain ayrıca, kaya veya çatlak olarak adlandırılan bir kaya kristali olarak da işlenebilir. Bazı amfetaminler, doktorlar tarafından, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi durumları tedavi etmek için yasal olarak reçete edilirler. Metamfetamin gibi diğer amfetamin formülasyonları (meth veya kristal meth) yasa dışıdır ve tıbbi kullanımı yoktur.

Nasıl alınır: Reçeteli amfetaminler hap halinde alınır. Reçetesiz veya yüksek dozda alındığında da yanlış kullanılabilirler. Kokain ve diğer amfetaminler sigara gibi içilebilir ya da burundan çekilebilir.

Neye yol açar: İlaç reçeteli olarak alındığında sakinleştirme ve odaklanma etkisine sahiptir. Uyuşturucu amaçla kullananlar anksiyete, sinirlilik ve uykusuzluk hissederler. Uzun süreli, kokain ve amfetamin kullanımı kalp ve solunum problemlerine neden olabilir.

Yanlış kullanılmış olabileceğine dair işaretler: Kokain veya diğer amfetaminleri yanlış kullanan birisi son derece uyanık ve konuşkan görünebilir. Kullanıcı daha az yiyebilir ve daha az uyuyabilir. Kullanıcının yatak odasında ya da yaşam alanında, alüminyum folyo, flakonlar, çuvallar ve borular gibi uyuşturucu malzemeleri bulunabilir.


Halüsinojenler

Nelerdir: Halüsinojenler, geniş bir yasadışı uyuşturucu sınıfıdır. Bazıları insan yapımıdır. Bunların arasında, LSD veya MDMA (ecstasy veya molly), PCP (melek tozu) ve Ketamin (Özel K) bulunur. Psilosibin mantarları ve peyote dahil olmak üzere doğada bazı halüsinojen çeşitleri bulunur.

Nasıl alınır: Maddeye bağlı olarak halüsinojenler hap, tablet veya sıvı formda yutulabilir. Ayrıca, burundan çekilebilir, enjekte edilebilir veya sigara içer gibi solunabilir.

Neye yol açar: Bu ilaçlar, genellikle canlı halüsinasyonlar yoluyla kullanıcının gerçeklik algısını bozar. Ayrıca bir kullanıcının düşüncelerini ve duygularını değiştirirler. Kısa süreli yan etkileri bulantı, panik ve kalp atış hızının artmasıdır.

Yanlış kullanılmış olabileceğine dair işaretler: Uzun süre halüsinojen kullanan bir kişi görsel rahatsızlıklar (bulanık görme), paranoya, duygu durum bozuklukları, halüsinasyonlar ve konsantrasyon güçlüğü (düz düşünememek) yaşayabilir. Bu belirtiler bazen nörolojik bozukluklarla karıştırılır.

Eroin Bağımlılığı

Kaynak: shatterproof.org  resusitasyon  journalagent  uyusturucu.info  file.atuder  mood.ist    youtube

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler