Uçakta Cep Telefonu Kullanmak Tehlikeli Mi?

Uçakta cep telefonu kullanmak, yıllardır bilinen uygulamalara göre yasaktır. Kimileri bir şehir efsanesi olduğunu düşünse de uçuş esnasında cep telefonu kullanmanın ölümcül tehlikelere yol açacağını düşünen insanlar da vardır. Peki gerçekten uçakta cep telefonu kullanmak, uçağı düşürebilecek derecede riskli midir?

Bugüne kadar cep telefonlarıyla alakalı birçok olası tehlike durumları konuşulmuş ancak cep telefonu kullanımından kaynaklı uçak düşme vakasına rastlanmamıştır.

Öyle ki uçaklardaki telefon yasağının kullanımı gündeme gelmiş ve bu yönde çalışmalar yapılmıştır. Resmi kurumlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu, uçakta cep telefonu kullanımıyla ilgili birtakım verilere ulaşılmıştır. Çalışmalara göz atmadan önce, hangi ülkeler bu yasağı kullanıyor, hangileri kaldırdı onlara bir bakalım.

Neden Yasak?

Neden yasak olduğuyla ilgili kesin bir araştırma sonucu bulunmamakla birlikte cep telefonları, uçaktaki sisteme zarar vereceği düşünüldüğünden dolayı dünya genelinde yasaktır. Uçakta seyrüsefer yaparken, 3000 metrenin yani yaklaşık 10 bin fit altında, cep telefonlarının kullanımına izin verilmemektedir. Bu irtafadan daha yüksek olan yerlerde, elektronik diğer cihazlara (dizüstü bilgisayar, müzik çalar vb.) izin verilmektedir. Bazı hava yolu şirketlerinde telefonlara, uçuş modunda olması şartıyla, sadece wifi hizmeti için izin verilmektedir.

uçakta cep telefonu kullanmak

Cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar, uçaktaki navigasyon, kuleyle irtibat ve aviyonik sistemlerin kullanılmasını engelleyebilmektedir. Yani cep telefonları, uçaktaki aviyonik sistemlerdeki frekanslara yakın bir değerde ise sinyaller bozulabilir ve uçuş tehlikeye girebilir. Böylelikle, cihazlardaki bozulan frekanslar, uçağın düşmesine yol açabilir.

Bu yasağın tedbir amaçlı konulduğu düşünülmektedir. Zira, bugüne kadar cep telefonundan kaynaklı sinyallerden düşen bir uçak kayıtlara geçmemiştir.

Ancak kesin olmasa da bazı pilotların bildirimine göre, elektronik cihazlardan kaynaklanan vakalar da vardır. Uçaktaki sistemlerin cep telefonları veya diğer elektronik cihazların sinyallerinden etkilendiği ve cihazlar kapatılınca uçaktaki sistemlerin normale döndüğü söylenmektedir.

Risk Unsuru Taşıyor Mu?

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden olan Boeing‘in mühendisleri cep telefonu ve sinyal yayan diğer elektronik cihazlar üzerinden bir çalışma yaptı. Boeing, cep telefonu gibi sinyal yayan cihazlar dışındaki kişisel elektronik cihazları laboratuvar ve uçak ortamında test etti. Çalışma sonucunda cihazlarla, uçaktaki sinyal ilişkisi arasında bir korelasyon tespit edilememiştir.

Eski Boeing mühendisi Kenny Kirchoff da,”Bir telefonun uçağı düşürebileceği kesin değil. Aslında sorun bu değil, sorun uçağın kritik aşamaları sırasında uçağa müdahale etmek ve pilotlar için daha fazla çalışmaya neden olmasıdır.dedi .

Nasa’nın çalışmasında ise, Havacılık Emniyet Raporlama Sistemi (ASRS: Aviation Safety Reporting System)’deki raporlarda, elektronik cihazlarla uçağın düşmesi arasında güçlü bir ilişki sağlayamadığı tespit edilmiştir.

Bazı Uçaklarda İzin Veriliyor

Federal İletişim Kurulu (FCC), 1991 yılında uçuşlarda yaptığı çağrı yasağının kaldırılmasını geçtiğimiz yıllarda gündeme getirdi. Ancak yasağı hala kaldırmayan FCC, sorunun olduğuna dair kesin bir kanıt sunmamıştır. Uçaklarda telefon kullanımının gürültüye sebebiyet vermesini ve diğer yolcuları rahatsız etmesini önlemek istemektedir.

Federal Havacılık Kurulu‘na (FAA) göre, “Modern teknolojiler havada güvenli ve güvenilir bir şekilde mobil hizmetler sunabilir. Eski ve kısıtlayıcı kurallarımızı gözden geçirmenin zamanı geldi.” Bu açıklamanın ardından cep telefonlarının kullanımına izin verileceği düşünüldü ancak henüz yasal bir dayanağı yok.

İngiliz Sivil Havacılık Kurulu tarafından yapılan 2000 yılındaki bir araştırmada, cep telefonunun, kokpite veya diğer aviyonik ekipman yerinin yakınında kullanılması durumunda, eski donanımların (1984 standartlarıyla uyumlu) güvenlik düzeylerini aşacağına karar verildi. Bu tür teçhizat yeni uçaklarda bile halen kullanılmaktadır. Bu nedenle, rapor, motorlar çalışırken tüm uçaklarda cep telefonlarının kullanımını kısıtlayan mevcut politikanın yürürlükte kalması gerektiği sonucuna varıyor.

Ancak bazı hava yolu şirketleri, inisiyatif alarak uçaklarda cep telefonu kullanımına izin vermektedir:

uçakta cep telefonu kullanımı
Uçakta cep telefonu kullanımına izin veren şirketler

BBCnin haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya katılan her 10 yolcudan dördü, uçuş sırasında elektronik cihazlarını her zaman kapatmadığını itiraf etti. Cep telefonu kullanımına izin vermeyen şirketlerin uçaklarında da, telefon kapatılmadığı durumlarda ciddi sorunlara yol açtığının kesin bir kanıtı yoktur.


Doğruluk Yüzdesi 30
Doğruluk Yüzdesi


Kaynaklar: BBC, Boeing, ViewFromTheWing, FCC, Travel Leisure, Traveler, FAA

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler