“Tuvalet” Boşanma Sebebi Oldu İddiası

Hindistan’da ev içerisine tuvalet inşa ettirmediği için eşine boşanma davası açan kadın ile ilgili birçok gazete yayın yaptı. Bölge yerel medyası ile röportaj yapan kadın, boşanma başvurusunun nedenlerini ve başvurusunun nasıl kabul edildiğini aktardı.

Hindistan’ın Racastan eyaletinde Bhilwara bölgesinde yaşayan kadının, ev içinde tuvalet inşa ettirmediği için kocasından boşanmak istediği bilgisi doğru. Beş yıldır evli olan kadının talebi, ‘sürekli olarak umumi alanda tuvalete gitmenin bir tür işkence olduğu’ gerekçesiyle mahkeme tarafından haklı bulundu ve boşanması için izin verildi.

Hindistan’ın tirajı en yüksek gazeteleri arasında olan The Times of India gazetesinin yaptığı habere göre, boşanma takibini yapan mahkeme; “Sigara, likör ve telefon almaya para harcıyoruz ama ailemizin saygınlığını korumak için tuvalet yaptırmaktan kaçınıyoruz.Köylerdeki kadınlar doğal ihtiyaçlarını karşılamak için gün batımına kadar bekleme zorunda kalıyor. Bu yalnızca fiziksel işkence değil aynı zamanda kadının edep duygusuna yapılmış bir hakarettir” görüşünü bildirdi.

Evlerde Tuvalet Sayısı Az

Hindistan'daki umumi kadın tuvaleti
Hindistan’daki umumi kadın tuvaleti

Hindistan’da evlerde bulunan tuvalet sayısını gösteren analiz haritasına göre, Racastan eyaletinde evlerde bulunan tuvalet sayısı 86 bin 895, umumi alanlardaki tuvalet sayısı da 3 bin 558’dir. Racastan nüfusu ise, 2012’de yapılmış nüfus sayımına göre 68,89 milyon’dur.

Racastan bölgesi tuvalet analizi
Racastan bölgesi tuvalet analizi

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

The Times of IndiaANI NewsSwachh BharatThe TelegraphThe Guardian

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?