Ana sayfa Genel Tutuklu Halime Gülsu’nun İlaçları Verilmediği İçin Öldüğü İddiası

Tutuklu Halime Gülsu’nun İlaçları Verilmediği İçin Öldüğü İddiası

580
0
Tutuklu Halime Gülsu'nun İlaçları Verilmediği İçin Öldüğü İddiası 2

“Tutuklu Halime Gülsu’nun İlaçları Verilmediği İçin Öldüğü İddiası” başlıklı içeriğimizde, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan dolayı tutuklanan Halime Gülsu isimli şahsın, ilaçlarının verilmemesi sebebiyle öldüğü iddiasını inceledik. Söz konusu iddia DOĞRU DEĞİLDİR.

Tutuklu Halime Gülsu'nun İlaçları Verilmediği İçin Öldüğü İddiası

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, Halime Gülsu isimli tutuklu şahsın, hastalığı dolayısıyla alması gereken ilaçlarının ceza infaz kurumundayken verilmemesi sebebiyle öldüğü iddiası gündeme gelmiştir. Bunun üzerine Halime Gülsu hakkındaki iddia ile ilgili olarak Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı 28.04.2018 tarihinde basın açıklaması yapmıştır.

Açıklamaya göre;

  • Mersin 4. Sulh Ceza Hakimliğince 03.03.2018 tarihinde “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanan Halime Gülsu, aynı tarihte Tarsus Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna alınmıştır. Beraberinde getirmiş olduğu ilaçlar ise kurum doktoru tarafından kontrol edilmiş ve bir gün sonra kendisine teslim edilmiştir.
  • 14.03.2018 tarihinde kurumun aile hekimi tarafından tutuklunun muayenesi yapılmış ve Tarsus Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’ne sevk edilmiştir.
  • 16.03.2018 tarihinde, Tarsus Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniğinde yapılan muayenesi sonucu, tutuklunun SLE (Sisitemik Lupus Eritematozus) kontrolü yapılmış ve kan tetkiki verilmiştir.
  • 17.03.2018 tarihinde tutuklu rahatsızlanmış ve bunun üzerine 112 acil ambulans ekibi çağrılmış ve tedavisi yaptırılmıştır. Kullanmış olduğu ilaçların bitmesi sonucu yenisi temin edilmiş ve kendisine teslim edilmiştir. Yine de kardeşinin kuruma getirdiği ilaçlar da alınmış ve tutukluya teslim edilmiştir.
  • 11.04.2018 tarihinde, kurum aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucu reçete düzenlenmiş ve tutuklu Tarsus Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’ne sevk edilmiştir.
  • 16.04.2018 tarihinde, Tarsus Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’ndeki tedavisi sonucu tutuklunun, Mersin Devlet Hastanesi Romatoloji Polikliniği’ne gönderilmesine karar verilmiş ve tutuklu sevk edilmiştir.
  • 25.04.2018 tarihinde, tutuklunun Mersin Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği’nde muayene ve tetkikleri yapılmış ve “Sonuçları ile tekrar kontrol uygundur.” notu yazılmıştır.
  • 27.04.2018 günü saat 22:47’de Halime Gülsu isimli tutuklu rahatsızlanmış ve bunun üzerine 112 acil ekibi kuruma çağrılmıştır. Yapılan muayene sonucu tutuklu, saat 23:31’de kurumdan çıkartılmış ve Tarsus Devlet Hastanesi Ana Bina Acil Polikliniği’ne sevk edilmiştir. Halime Gülsu, Tarsus Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’nde saat 00:24’te muayeneye alınmış, tetkik ve tedavisi yapılmıştır. Daha sonra kuruma dönmek üzere ring aracına alınmış, ancak araçta tekrar rahatsızlandığı için araç hareket etmeden yeniden acil servise götürülmüştür. Halime Gülsu, saat 03.10’da vefat etmiş olup, ölüm sebebi olarak eldeki bulgulara göre kalp krizi olduğu doktor tarafından belirtilmiştir. Yine de nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından ölü muayene işlemi yapılarak klasik otopsi işlemi için Adana Adli Tıp Kurumuna gönderilmiştir. Olayla ilgili olarak adli ve idari soruşturma da başlatılmıştır.

(Açıklamanın orijinal metnine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.)


Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutulan otopsi tutanağı ise aşağıda yer almaktadır. Buna göre standart prosedüre uygun olarak tetkik için gerekli örnekler alınmıştır ve ayrıntılı rapor hazırlanacaktır.

Tutuklu Halime Gülsu'nun İlaçları Verilmediği İçin Öldüğü İddiası 1


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: tarsus.adalet.gov.tr, sözcüaa, twitter

[Toplam:5    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*