Ana sayfa Genel Araştırma Türkiye’nin Sağlıkta Sondan İkinci Olduğu İddiası

Türkiye’nin Sağlıkta Sondan İkinci Olduğu İddiası

1515
0
türkiye sağlık

Türkiye’nin sağlıkta sondan ikinci olduğu iddiası üzerine OECD ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine dayanarak yaptığımız araştırmaya göre, sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan söz konusu iddia yanlış.

sağlık hizmetleri
söz konusu iddia görseli

İngiltere merkezli sağlık araştırmaları dergisi The Lancet’in yayınladığı “Kalite ve Sağlık Hizmetlerine Erişim” başlıklı raporunda (1990 – 2015) Türkiye, 195 ülke arasından 81. olmuştu. The Lancet’in son raporunda ise 188 ülkenin değerlendirildiği raporda Türkiye 103. sırada yer aldı.

1990 ile 2015 yılları arasında, sağlık hizmetlerinde en büyük ilerlemeyi sağlayan ülkeler arasında Türkiye, Güney Kore, Peru, Çin ve Maldivler bulunmaktadır.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın makroekonomik göstergelerle (bebek ve anne ölümleri, tütün kullanımı ve hemşire, hekim ve hastane yatakları sayısı dahil olmak üzere) genel olarak iyileşme ve ilerleme kaydederek büyük bir başarı sağladığı yerli yabancı pek çok kuruluş tarafından raporlarla gösterilmiştir.

Karşılaştırmalı Grafiklerle Sağlık Hizmetlerinde Türkiye

sağlık hizmetleri


sağlık hizmetleri


sağlık hizmeti


sağlık hizmeti


sağlık hizmetleri


sağlık hizmetleri


sağlıkta türkiye


Oxford Business Group sitesinde yayımlanan bir makaleye göre, Türkiye 2003 yılından bu yana sağlık hizmetlerinde kayda değer bir ilerleme gösterdi ve bu sektörde iyileşmeye devam ediyor.

Sağlık sistemleri neden önemlidir?

Sağlık sistemleri, birincil amacı sağlık hizmetlerini geliştirmek olan insanlardan ve eylemlerden oluşur.

Bu hizmetlerin temel amacı sağlığı teşvik etmek, onarmak veya sürdürmek olan tüm faaliyetlerdir.

Kişisel tıbbi yardımın profesyonel şekilde sunulması da dahil olmak üzere resmi sağlık hizmetleri bu sınırlardadır.

Türkiye 2003 yılında büyük çapta sağlık sistemi değişikliği yapmak ve evrensel sitemin sunduğu imkanları yakalayabilmek amacıyla (evrensel sağlık kapsayıcılığı, UHC) Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı hazırladı. Literatürde kullanıcı memnuniyetine katkıda bulunduğu bilinen faktörlerin kontrolünde, neredeyse her sene sağlık hizmetleri ile kullanıcı memnuniyetinde önemli bir artış sağlandı.

2003’te hükümet, sağlık sigortası kapsamını hızla genişleten ve tüm vatandaşlar, özellikle de düşük gelirli kesim için sağlık hizmetlerine erişim olanağı sağlayan büyük bir reform girişimi olan Sağlıkta Dönüşüm Programı’na başladı. Ayrıca, birçok sosyal güvenlik sistemini tek bir şemsiye altında birleştiren bir aile hekimi planını gerçekleştirdi. Sigortalı kişi sayısı 2008’de 9.3 milyon iken Aralık 2014’te 11.4 milyon oldu.

Program, hizmetlerin, personelin ve tesislerin artmasıyla birlikte sağlık bakım iyileştirmelerine yol açtı ve böylece hasta memnuniyeti arttı. Acil sağlık hizmetleri, AB üyesi ülkelere benzer şekilde, büyük metropol alanlarında 112 acil çağrı merkezi tarafından koordine edildi ve kapsamının köylerde ve kırsal alanlarda genişletmesi planlandı. Böylelikle Türkiye, Avrupa’daki sağlık hizmetleri seviyelerine yaklaştı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kişi başına düşen yıllık halk sağlığı harcamaları 2002 ve 2012 yılları arasında %281 oranında artmış, 2002’de 114 dolarken 2012’de kişi başına 435 dolara yükselmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulanmasından bu yana önemli ölçüde iyileşme kaydedilmiş, yaşam beklentisi oranında artış görülmüştür. Aşılama ve bağışıklık kazandırma gibi önem arz eden sağlık göstergeleri, diğer Avrupa ülkeleriyle paralellik sergilemektedir.

Temel sağlık göstergelerinde iyileşme olmasına karşın, birçok ülke gibi Türkiye’de de diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler (kalp-damar hastalıkları) ve tütüne bağlı hastalıklar da dahil olmak üzere yaşam tarzıyla ilişkili hastalıkların görülme sıklığı artmıştır.

Sigara Yasağı Kapsamındaki Düzenlemeler

2012 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigaranın Türkiye ekonomisine yıllık maliyetinin 2.8 milyar TL olduğunu ve tütüne bağlı hastalıklarla mücadele de dahil olmak üzere ek maliyetin 70 milyar TL olduğunu açıklamıştı.

Mevcut hükümet, tütün kullanımını azaltmak için 2009’da kamuya açık yerlerde sigara içme yasağı getirmeyi ve bunu alışveriş merkezlerine, kapalı kafe ve barlara kadar genişletmeyi amaçlamıştı. Ocak 2013’te hükümet, kafelerde, barlarda ve lokantalarda nargile kullanmayı yasaklamış; 2013 yılının Kasım ayında, açık hava sahasında olan kafelerde sigara içme alanları bulundurulmasını, ancak kamu ve özel sektör hizmet araçlarında sigara yasağı getirme planlarını açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamalara göre ise, tütünle mücadelede yeni bir dönem başlayacağı; sigara yasağının kapsamının daha da genişletileceği açıklandı.

sağlık hizmetleri

Hükümet aynı zamanda, Kardiyovasküler Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı ve Diyabet Önleme ve Kontrol Programı gibi çalışmalarıyla, kronik hastalıkları azaltmak ve önlemek üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Akıl sağlığı

Türkiye’de akıl sağlığı tesisleri tarihsel açıdan az gelişmiş durumdadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2012 yılı itibariyle 15 yaş üzerindeki kişilerin %4‘ü ciddi depresyon ve diğer zihinsel hastalıklardan muzdarip. Dünya Bankası, nüfusun %67’sinin (veya yaklaşık 50 milyon kişi) 15 ila 64 yaş arasında olduğunu bildirdiğinde, zihinsel rahatsızlıktan muzdarip olan vatandaşların sayısının en az 2 milyon olduğu görülmüştür.

Sağlıkta Dönüşüm Programı uyarınca, akıl sağlığı için yeni politika ve programlar getirilmiş ve 2011 yılında, psikiyatri hastanelerinin yerine geçirilmek üzere topluluk temelli bir model uygulanmıştır. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı, 2011’de 50 olan toplum ruh sağlığı merkezlerinin sayısını 2015 yılına kadar 240’a çıkarmayı planladığını duyurmuştu.

Hükümet, halk sağlığı kapsamındaki hizmetleri genişletmek amacıyla özel sektörle birlikte çalışmaktadır. Bu kapsamda özel hastaneler de genişleme planları yapmış, hastane yatağı sayısında ciddi artışlar görülmüştür.

Tıbbi İlaçlar

Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ilaç pazarlarından biridir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 2012’de 1,89 milyon kutu ilaç tüketildiğini açıklamıştır. Ayrıca araştırma kurumları raporlarında, ilaç satışlarının 2013 – 2017 yılları arasında %8.8 oranında büyümesinin ve yaklaşık 170 milyar dolara ulaşmasının beklendiği kaydedilmiştir.

Türkiye Sağlık Turizminde İlk 5’te

Kişilerin sağlık hizmeti almak amacyla farklı ülkelere tedavi amaçla yaptığı seyahatlere sağlık turizmi denir. Sağlık turizmi ticari bir konu olup ülkelerin ekonomisinde çok önemli bir yer almaktadır. Dünyada uluslararası hasta sayısı bakımından sırasıyla ilk 5 ülke; ABD, Almanya, Tayland, Hindistan ve Türkiye’dir.

2008 yılında 74.000 olan hasta sayısında %570 artış olmuş; 2014 yılında 496.000 yabancının Türk hastanelerinde tedavi gördüğü açıklanmıştır.

sağlık hizmetleri

Türk Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi, 2013’te yabancı hastaların Türkiye’de sağlık hizmetinde 4.6 milyar dolar harcadıklarını açıklamıştır. Yüksek kaliteli tesis ve hizmetler, çok dil bilen personel coğrafi konumu sayesinde Türkiye, Global Life Sciences Outlook raporunda en iyi 10 global sağlık merkezinden biri olarak listelenmiştir.

Türkiye’de 48 adet uluslararası standartlarda hizmet veren sağlık kuruluşu vardır. Özel hastanelerin yanı sıra üniversite ve kamu hastanelerinde de sağlık turizmi altyapısını güçlendirmek için çeşitli çalışmalar başlamıştır. Bu çerçevede Şehir Hastaneleri’nin inşaatı başlamıştır.


 

Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

Who   Saglikistatistikleri   Thelancet  Oxfordbusinessgroup  Medicalxpress

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*