Türkiye’nin Polonya’dan İthal Ettiği 3 bin Sığır Etinde Deli Dana Hastalığı Çıktı İddiası

Türkiye’nin Polonya’dan İthal Ettiği 3 bin Sığır Etinde Deli Dana Hastalığı Çıktı İddiası başlıklı içeriğimizde, Cumhuriyet ve Sputnik gibi yayın organlarının haberine konu olan iddiayı inceledik. Polonya’dan ithal edilen 3 bin sığır etinde deli dana hastalığı bulunduğu iddiası doğru değildir.

Söz konusu iddialarda ayrıca, Tarım Bakanlığı uzmanının deli dana hastalığı soruları üzerine, “Tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık” dediği ifadelerine yer verilmişti. Ancak bakanlığın açıklamalarına göre, ortaya atılan bu iddia da doğru değil.

türkiye deli dana

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Deli Dana Açıklaması

Bakanlığın söz konusu iddialara cevap niteliğindeki yazılı açıklamasından bölümler şu şekilde:

“İthal edilen etlerin bilimsel olarak BSE (deli dana hastalığı) açısından risk grubunda olmayan 30 ayın altındaki sığırlardan elde edilmesi, Bakanlığımız veteriner hekimlerince yürütülen kesim öncesi kontrollerinde BSE hastalığına ilişkin klinik belirtilerin olmaması, soruşturma kapsamında BSE tespit edildiğine dair herhangi bir analiz raporunun bulunmaması ve bugüne kadar Polonya’dan ihraç edilen etlerde AB üyesi ve diğer ülkelerde BSE hastalığına ilişkin herhangi bir tespitin olmaması dikkate alındığında habere konu olan iddiaların doğru olmadığı net olarak anlaşılmaktadır.”

“Veteriner hekimlerimiz, kesilen hayvanların küpe numaralarıyla elde edilen karkasların etiketlerinin eşleştirilmesini takip etmekte, ithal edilecek etler ayrı depolarda tutulmaktadır. İthal edilmek üzere yüklenen karkaslar için kesim raporu düzenlenmekte ve ekinde kesilen hayvanların kulak küpe numaraları bulunmaktadır. Depodaki etler yerine başka etlerin verilmesi gibi bir durum kesinlikle yaşanmamaktadır. Polonya’dan gerçekleştirdiğimiz ithalat uygulamalarında da bu hususlara riayet edilmektedir. Polonya, Dünya Hayvan Sağlık Teşkilatı’nın sağlık şartlarını karşıladığı için bu ülkeden sığır eti ithal edilmiştir. AB içerisinde, Polonya’da üretilen etlere ilişkin de herhangi bir yasaklama bulunmamaktadır.”tarım bakanlığı

“Soruşturma kapsamında veteriner hekimlerimizin ifadelerine başvurulmuş, belgelerin sahteliği ve uyguladığımız prosedür sorulmuştur. Veteriner hekimlerimiz de konunun kriminal inceleme gerektirebileceği dolayısıyla bilgi sahibi olmadıklarını, sorunun muhatabının Polonya tarafı olması gerektiğini ifade etmişlerdir. Veteriner hekimlerimizin, ‘Polonya dilinde olması nedeniyle raporda ne yazıldığını anlamadıkları’ gibi bir durum asla söz konusu olmamıştır.

İthal edilen etlerin bilimsel olarak BSE açısından risk grubunda olmayan 30 ayın altındaki sığırlardan elde edilmesi, kesim öncesi kontrollerinde bu hastalığa ilişkin klinik belirtilerin olmaması, soruşturma kapsamında BSE tespit edildiğine dair herhangi bir analiz raporunun bulunmaması ve bugüne kadar Polonya’dan ihraç edilen etlerde AB üyesi ve diğer ülkelerde söz konusu hastalığa ilişkin herhangi bir tespitin olmaması dikkate alındığında habere konu iddiaların doğru olmadığı net olarak anlaşılmaktadır.


Deli Dana Hastalığı (BSE) Nedir?

deli dana

Günümüzde “Deli dana hastalığı” olarak da bilinen Bovine spongiform encephalopathy (BSE), ergin sığırların sentral sinir sistemini etkileyen yavaş seyirli, ilerleyici ve öldürücü nörodejeneratif bir hastalığıdır.

Hastalık ilk defa Kasım 1986’da İngiltere’de teşhis edilmiştir. Daha sonra Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Liechtenstein, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsviçre’de ki hayvanlarda da görülmüştür. Kanada, Falkland Adaları, Kuveyt ve Umman’da ise hastalığın ithal edilen hayvanlarda görüldüğü bildirilmiştir.

 • Şüpheli hayvanların büyük bir kısmı dikkatli takip edildiğinde aşağıda belirtilen semptomların çoğunu gösterirler.
 • Korku, endişe
 • Sinirlilik, asabiyet
 • Beton zeminlerde yürümeye, köşeleri dönmeye, kapalı alanlara girmeye, kapılardan geçmeye ve süt sağdırmaya karşı isteksizlik
 • İnsanlara ve diğer sığırlara karşı saldırganlık
 • Süt sağımında tekme atma
 • Başı aşağıda tutma, baş ve boyun kısmına dokunmaya aşırı tepki
 • Ses ve ışığa aşırı hassasiyet
 • Özellikle arka ayaklarla, yüksek adımlarla yürüme
 • Kalkma zorlukları
 • Deri titremeleri
 • Kondüsyon, ağırlık ve süt veriminde düşüşler
 • Şiddetli burun kaşıntısı

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklarcumhuriyet  twitter   İHA   vetkontrol.tarim.gov   kayseri.tarim.gov   sputnik

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?