Ana sayfa Genel Çevre Türkiye’nin Ormanlarını En Hızlı Tüketen İkinci Ülke Olduğu İddiası

Türkiye’nin Ormanlarını En Hızlı Tüketen İkinci Ülke Olduğu İddiası

2731
2

Religious Doctor‏ isimli bir sosyal medya kullanıcısı; Türkiye’nin 1980’de orman fazlalığı olarak dünya genelinde 33. sırada yer alırken, 1990’da 55. sıraya gerilediğini ve 2013 verilerine göre de ormanlarını en hızlı tüketen 2. ülke olduğunu iddia etti.

Ancak Türkiye’nin ormanlarını en hızlı tüketen ikinci ülke olduğu iddiası doğru değildir.

Türkiye’nin orman katliamında ikinci sıradan geldiği iddiası ilk olarak Hürriyet’in 2003 yılında yaptığı bir haber ile kamuoyunda dolaşıma girdi. Ardından Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü liderliğinde yayınlanan “Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi kapsamında Ocak 2000-Aralık 2012 tarihlerine ilişkin rapor” kaynak gösterilerek aynı iddia gönümüze kadar çeşitli gazete, sözlük ve sosyal medya araçlarında tartışılmaya devam etmiştir.


orman


Türkiye’nin dünyada ormanlarını en hızlı tüketen 2. ülke olduğu ve 1. sırada da İran’ın geldiği yönünde yapılan haberler, Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi raporu kaynak gösterilerek yayınlanıyor olsa da doğruyu yansıtmamaktadır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Küresel Orman Kaynaklarını Değerlendirme Raporunda, 1990-2010 yılları arasında ormanlarını en hızlı tüketen ülkelerin başında ilk sırada Brezilya’nın, ikinci sırada ise Endonezya’nın geldiği belirtilmiştir. Bu sıralama Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi raporunda da teyit edilmiştir.


orman


Ancak Türkiye’nin ormanlarını hızla tüketen 10 ülke sıralamasında yer almamış olması, Türkiye’nin ormanlarını hızla tüketmediği anlamına gelmemektedir. Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Türkiye, son 16 yılda 178 bin 633 hektar alanı ormanlaştırırken, 391 bin 273 hektarlık ormanını da kaybetmiştir. Yıllara göre ormanların kayıp oranını veren Takip ve Uyarı Sisteminde Türkiye’nin 2016 yılındaki orman kaybı 25 bin 633 hektar olarak belirlenmiştir.


orman


Avrupa’da Ormanlarını Hızla Kaybeden Ülkeler Arasında Türkiye İlk Sırada Yer Almaktadır

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin hazırladığı Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika 2016’daki orman yangınları raporuna göre Türkiye orman yangınlarının en çok görüldüğü ülke olmuştur. Rapora göre 2016 yılında toplam 3188 orman yangını vakıası yaşanmıştır.


orman


Ancak Türkiye, 1 Kasım 2007 tarihinde yayınlanan Başbakanlık Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Genelgesi kapsamında kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine giderek ülke çapında ağaçlandırma çalışmalarına hız vermiştir.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporuna yansımış, Türkiye’nin bu raporda 2005-2010 yılları arasında ormanlarını yılda 50-250 bin hektar arasında artıran ülkeler arasında gösterilmesini sağlamıştır.


orman


Türkiye’de Ağaç Sayısı Nedir

orman

Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘nın 2016-2017 raporuna göre Türkiye 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu zenginlik içerisinde ormanlar da tür ve kompozisyon olarak önemli bir yer tutmaktadır.

2015 yılı itibarıyla yapılan tespitlere göre ormanlık alanlar,  ülke alanının %28,6’sını kaplamaktadır. Bu verilere göre bir sonraki yazıda Türkiye’nin orman varlığının yıllara göre değişimi ile ilgili ayrıntılı bir araştırmayı sizinle paylaşacağız.

 


Doğruluk Yüzdesi 30
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-fao.org ; 2-globalforestwatch.org ; 3-undp.org ; 4-effis.jrc.ec.europa.eu ; 5-ogm.gov.tr;

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

2 YORUMLAR

  1. Benim elimdeki istatistiklere göre ormanlık alanların genel yüzölçüme oranları soyle. 1973 %26,1, 2004 %27,2 ve sizinde 2015 yılı %28,6 olduğuna göre ormanlık alan artmıştır. Aynı zamanda bozuk orman alanlarının payında da bir azalma vardır. Türkiye, Akdeniz çanağında orman yangınlarında en başarılı ülkedir.

  2. Türkiye’de siyasi taraftarlık çok yüksektir. Örneğin Hayvancılık bitti gibi salakça söylemler havada uçuyor. Oysa 2002 yılında büyükbaş sayısı 9,6 milyon iken su an 15,7 milyondur. Ne yazık ki rahmetli Uğur Mumcu’nun söylemiyle ifade edersek “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma” geçerli. Kaç kişi biliyor acaba 2001 yılı Asgari ücret/kargas et fiyatları oranı 2017 nin %50 altında. Yani et fiyatları reel anlamda gerilemiş. Türkiyenin sorunu yeterli miktarda orman yüzölçümünü artıramamasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*