Türkiye’nin Kadınlara Cinsel Tacizde Liste Başı Olduğu İddiası

 

Bir İnternet gazetesi olan Diken, Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda Statista araştırma şirketinin bir verisini paylaşarak, Türkiye’nin kadınlara cinsel tacizde liste başında olduğunu iddia etti.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir. Diken, istatistiğin başlığını yanlış çevirmiştir. Statista’nın istatistiğindeki başlıkta Where Sexual Harassment Is Seen As The Biggest Issue yazmaktadırBu cümle dilimize çevrildiğinde karşılığı, Cinsel Tacizin En Büyük Sorun Olarak Görüldüğü Yerler olacaktır.


 

Pek çok Twitter kullanıcısı paylaşımdaki çeviri yanlışlığına dair tepkilerini dile getirmiştir ancak Diken yanlış başlıkla istatistik sunan paylaşımını kaldırmamıştır.


Söz Konusu Statista İstatistiği

Statista araştırma şirketi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yayımlanan bu istatistik, Cinsel Tacizin En Büyük Sorun Olarak Görüldüğü Yerler (Where Sexual Harassment Is Seen As The Biggest Issue) başlığıyla veriler sunmuş. Ancak bu başlığın Diken hesabında yazıldığı gibi ‘Türkiye’nin kadınlara cinsel tacizde liste başında olduğu’ şeklinde çevrilmesi pek sağlıklı değildir.

 

İstatistikte ayrıca ‘Cinsel tacizin kadınların karşılaştığı en büyük sorun olduğuna katılanların nüfustaki payı’ şeklinde bir alt başlık kullanılmıştır. Buradan da verilerin cinsel taciz olaylarının ne kadar önemsendiği bilgisini sunduğu anlamı çıkarılabilir.

 

 

Çeviri ve açıklamaların sınırları zorlandığında, bu istatistikten en fazla ‘Türkiye ve Hindistan’da kadınların, karşılaştıkları en büyük sorunun cinsel taciz olduğunu söylemeleri muhtemeldir’ anlamı çıkarılabilir. Ancak bu ifade bile başlı başına ‘Türkiye’nin kadınlara cinsel tacizde liste başında olduğu’ manasına gelemez.

Kısacası, bu infografik yaşanan taciz vakalarını değil, ‘taciz vakalarının hangi ülke vatandaşları tarafından ne kadar önemsendiğini’ işaret eden verileri sunmuştur.


Taciz ve Tecavüz Olaylarına Dair Yapılmış Bazı İstatistikler


Editörün notu: Şunu da belirtmek gerekir ki, Diken tarafından servis edilen haberin başlığı hatalı olsa da, bu durum ülkemizde taciz vakalarının az olduğu ya da yaşanmadığı anlamına gelmez, yaşanan cinsel taciz suçları hiçbir şekilde azımsanamaz ve göz ardı edilemez.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?