Kadınlara Özel Otobüs ve Diğer Ulaşım Araçları

Kadınlara özel otobüs ve diğer ulaşım araçlarını Türkiye ve dünya üzerinden dogrula.org olarak inceledik. Kadınlara yönelik tacizin ve cinsel istismarın önüne geçilmesi amacıyla, son zamanlarda kadınlara özel ulaşım araçlarıyla ilgili projeler gündem oluşturuyor. Dünyada ve Türkiye’de yıllardır, kadınlara özel otobüs, metrobüs gibi ulaşım araçlarının yaygınlaşması için imzalar toplanmakta ve çeşitli kampanyalar yürütülmektedir.

kadınlara özel otobüs ulaşımKampanyaları çeşitlendirmek mümkün ancak en yaygın olanları pembe renkli tren vagonları, metrobüs, trambüs ve otobüs gibi uygulamalardır.


Türkiye’de Kadınlar Özel Ulaşım

Malatya’da Pembe Trambüs

Geçtiğimiz günlerde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, sadece kadınların kullanması için alınan 2 adet pembe renkli trambüsün yeni eğitim-öğretim yılında hizmete başlayacağı söyleniyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır: “Biz de bu talepler doğrultusunda Pembe Trambüslerin siparişini verdik. Trambüslerimiz inşallah Mayıs ya da Haziran ayında gelecek” dedi.

kadınlara özel pembe trambüs malatya
Pembe Trambüs

Bursa’da Öncelikli Vagon

Geçtiğimiz Haziran ayında, Bursa’da Bursaray istasyonlarındaki bazı durakların vagon girişlerine “bayan yolcularımıza öncelikli vagon” yazısı konulmuştu.

kadınlara özel otobüs metro vagon bursa
Bursa, Bursaray İstasyonları

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Şirketi Burulaş yetkilileri, vatandaşlardan gelen talep üzerine uygulamaya başlanacağını belirtmişler ve en son vagonda kadınlara öncelik tanınacağını, ancak erkeklerin de bu vagonlarda seyahat edebileceklerini açıklamışlardı.


Dünyada Kadınlara Özel Ulaşım

Kadınlara özel toplu ulaşım araçlarının dünyada pek çok örneği var. Cinsel tacizin önlenmesi başta olmak üzere benzer amaçlarla başlatılan kampanyalar sonucu dünyanın birçok yerinde kadınlara özel pembe ulaşım araçları hizmete sunulmuştur. İşte dünyadan bazı örnekler:

Japonya

Japonya’da kadınlar için yaygın olarak kullanılan pembe vagon uygulaması var. Kadınlara yönelik ulaşım araçları 2000 yılında Japonya’da yeni yıl kutlamaları öncesinde tanıtılmıştı.

Aşağıdaki fotoğrafta, Tokyo’daki bir metro istasyonunda bir güvenlik görevlisi, kadın yolcular için “Yalnızca Kadınlar” yazan bir işaret levhası tutuyor.

kadınlara özel otobüs metro japonya

 


kadınlara özel otobüs metro japonya 2

 


Meksika

2000 yılında Meksika’nın başkenti Meksiko City’de kadınlar ve çocuklar için metro vagonlarını tanıtılmıştı. Kadınlar için sadece pembe metro vagonları uygulaması hizmete girmekle kalmayıp, 2009 yılında pembe taksi için denemeler yapılmıştır.

kadınlara özel otobüs meksikakadınlara özel otobüs taksi meksika


ABD, New York

16 Eylül 2014’te “Kadınlar için Kadınlar” sloganıyla uygulamasına başlanılan taksi uygulaması SheTaxis, yalnızca kadın sürücülerin taksiyi kullanmasına izin veriyor. Bu taksiler, New Yorklu kadınlar tarafından akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile talep edilebiliyor.

kadınlara özel otobüs taksi abd


Tayland

2014 yılında, Tayland’da 13 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüz edilip öldürülmesi olayından sonra, Tayland Devlet Demir Yolları, şehrin en önemli 3 tren yolunda yalnızca kadınlar tarafından kullanılan vagon uygulamasını başlattı.

kadınlara özel pembe otobüs metro tayland

 


Brezilya

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, 2006 yılında tanıtılan kadınlara özel banliyö ve tren vagonlarında sadece kadınlar seyahat edebiliyor.

kadınlara özel pembe otobüs metro brezilya

 


Hindistan

Hindistan sınırındaki Keşmir bölgesinde, Keşmir’in ilk kadın başbakanı Mehbooba Mufti, yalnızca kadınlara özel bir otobüs hizmeti başlattı. Sürücü ve bilet satıcısı olmak üzere, özel pembe otobüste bulunması gereken sadece 2 erkek var.

kadınlara özel pembe otobüs hindistan

 

kadınlara özel pembe otobüs hindistan 2

 


Kaynaklar: 1-CnnTürk 2-Bursadabugün 3-BBC 4-The Telegraph 5-The Economist 6-RNW Media 7-Thomson Reuters Foundation


[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?