Türkiye’de ve Dünyada Genç İşsizlik Oranı

Yazımızda Türkiye’de ve dünyada genç işsizlik konusunu inceleyeceğiz.

İşsizlik ve Genç İşsizlik Nedir?

İşsizlik ve genç işsizlik,  çalışmak isteyen ve çalışabilecek durumda olan yetişkin ya da 15-24 yaş arasındaki gençlerin işlerinin olmaması ve aktif olarak iş aramaları durumudur. İş arayan kaynağa gerekli istihdamın sağlanmamasına da işsizlik denir. Bu nedenle, bir ülkedeki işsizler yaş, yeteneği ve çalışma isteği (işgücü) olan ancak iş bulamayan kişilerdir.

Bir ülkedeki işsiz sayısı genelde işgücü açısından ifade edilir ve buna işsizlik oranı denir. İşsizlik oranı bir yüzdedir ve işsizlerin işgücüne oranı olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, çalışmak isteyen kişilerin toplam işgücündeki payını ifade eder.

İşsizlik Oranı =  (İşsiz Sayısı / İş Gücü) * 100

İşgücüne Katılım = ( İş Gücü / Çalışma Çağındaki Nüfus) * 100

Gençlerin işsizlik oranı, 15-24 yaşlarındaki işsizlerin, gençlerin işgücünün bir yüzdesi olarak ifade edildiği sayıdır. (İşsizler, işsiz olduklarını, çalışmaya hazır olduklarını ve son dört haftadır iş bulmak için aktif adım attıklarını bildirenlerdir.)

Türkiye’de İşsizlik Oranı

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 124 bin kişi artarak 3 milyon 251 bin kişi olmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık artış ile %20,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek %10,4 olarak gerçekleşti.

işsizlik

İşsizlik artarken istihdamın artması, iş gücü piyasasında olumlu bir hava olduğunun göstergesi olarak görülüyor. Ancak bazı analistler Türkiye‘deki işsizlik tablosununun geçici olduğunu söylerken bazıları daha kalıcı ekonomik reformlar alınmadığı sürece bu resmin kalıcı olarak değişmesinin zor olduğunu söylemektedir.

Son verilere göre istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan gerileyerek yüzde 45,1 seviyesinde kalmıştır.

Dünyada Genç İşsizlik Oranı

2015 yılında OECD tarafından OECD ülkelerini kapsayan araştırmada, 15-29 yaş aralığında bulunan, hiç eğitim almamış gençlerin dünyadaki oranı şöyledir:

işsizlik
OECD ülkelerinde eğitimsiz ve işsiz gençlik oranı

işsizlik
2017 dünya işsizlik haritası

Uluslararası Çalışma Örgütü‘nün (ILO) raporunda belirtildiği üzere, küresel işsizlik oranının 3.4 milyon artışla 2017’de 5.7’den 5.8‘e çıkması beklenmektedir.

2017’de küresel olarak işsiz insan sayısının, 2018’de beklenen 2.7 milyon artışla, 201 milyonun biraz üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

işsizlik
Dünya Gençlik İşsizlik Oranı (2016)

Gençlerin İşsizlik Sebepleri

Niteliksiz olan; herhangi bir beceriye sahip olmayan gençlerin işsiz olma olasılıkları daha fazladır. Bazı araştırmalarda, gençlerin matematik ve İngilizce yönünde zayıf olmaları da iş bulamamalarının nedenleri arasında gösterilmiştir.Bununla birlikte, işgücü piyasasının gençleri etkilemek için gerekli beceri ve eğitimden yoksun olması, hizmet sektörünün gençlere bar, süpermarket işleri ve garsonluk gibi vasıfsız işler sunması, işsizlik oranının artmasıyla orantılıdır.

Coğrafi koşullar sebebiyle gençlerin işsizliği genellikle belirli alanlarda yoğunlaşmaktadır. Düşük başarı ve beklentiye sahip olan şehirlerde yaşayan gençlerin iş bulma olasılığı, gelişmiş şehirlere oranla daha düşüktür.

Periyodik işsizlik: Bir ülkede yaşanan ekonomik durgunluk işsizliğin önemli sebeplerindendir. Genç çalışanların deneyimsiz olması ve firmaların onlara şans vermemesi de işsizliğe yol açmaktadır.

Geçici işsizlik, mezun olanların iş bulma sürecinde yaşadıkları durumdur.

Kültürel / sosyal faktörler: Gençlerin işsizlik oranı, genellikle iş bulma ihtimalleri karşısında kötümser olan yoksun bölgeler arasında en yüksek seviyededir. Ailevi problemler yaşayan, uyuşturucu kullanan veya sabıka kaydı bulunan gençlerin işsizlik oranı daha yüksektir.

Yer altı ekonomisi, yani gayri resmi işler,uyuşturucu ticareti vs. gençlerin iş bulmasını zorlaştıran sebeplerdendir.

Histerez (zamana bağlı gecikme) düşüncesi, geçmişteki işsizlik eğilimlerinin gelecekte bir işsizliğe neden olacağı fikridir. Gençler geçmişte işsiz kaldıysa, iş bulmak giderek zorlaşmaktadır. Bunun nedeni ise genç işçilerin tahrip edilmesi, geçmişteki istihdam eksikliği, firmaların işe alım önceliklerinin farklılığı olabilir. İşsizlik, işçilerin beceri öğrenme ve iş eğitimi fırsatı bulamamaları demektir.


Uluslararası Çalışma Örgütü verileri Türkiye‘nin en yüksek risk grubunda yer almadığını da gösteriyor. Yunanistan, İtalya, İspanya, Güney Afrika gençlerin iş bulmakta en çok zorlandığı ülkelerden.Bu bolgelerde genç işsizlik oranı yüzde 35’i aşmış durumda.
Suudi Arabistan, Mısır ve Cezayir’de ise bu oran yüzde 35 civarında.
Finlandiya, Ukrayna, Fransa, İran’da gençlerin işsizlik riski yüzde 20 – 28 aralığında.
Türkiye ise ABD, İsviçre, Norveç, Hollanda, İngiltere, Rusya, Çin ve Hindistan‘ın yer aldığı düşük riskli ülkeler arasında bulunuyor. Bu ülkelerde gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 7 – 20 arasında görülüyor.


KAYNAKLAR

Oecd   countryeconomy  piyasarehberi  embargo   oecd2

[Toplam: 1   Ortalama: 3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?