Ana sayfa Genel Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş’ye Dair Paylaşılan Belge İddiası

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş’ye Dair Paylaşılan Belge İddiası

682
0
varlık fonu aş

Meral Akşener Sosyal Medya isimli Facebook sayfasında paylaşılan bu belge görseli, binlerce yorum ve etkileşim aldı; 4 binden fazla kişi tarafından paylaşıldı. Böylece WhatsApp grup mesajlarında da yer aldı.

Ancak Türkiye Varlık Fonu A.Ş’ye dair belge iddiası doğru değil. Görselde yer alan, sonradan hazırlanmış sahte bir belge. İddianın asılsız olduğunu Resmi Gazete’de ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A. Ş. web sitesinde görmek mümkün.


Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulunun Resmi Gazete’de yer alan başkan, vekil ve üyeleri şöyle:

 

resmi gazete

 

varlık fonu erdoğan


 

Belgenin sahte olduğunu pek çok sebepten ötürü anlamak mümkün. Öncelikle böyle bir belgenin resmi belge olması için, yazım hatasının bulunmaması gerekiyor. Fakat sahte belgedeki bu hata dikkat çekiyor:

varlık fonu erdoğan

 

Cümledeki ifadenin doğru sayılması için ‘başkanına atanmıştır’ değil, ‘başkanlığına atanmıştır’ yazılması gerekirdi. Yani dil bilgisi hatasıyapılmış. Ayrıca 6 üyesi de Resmi Gazete’de belli olan yönetim kurulu için yukarıdaki sahte belge sadece Recep Tayyip Erdoğan adını yazmış.

Ayrıca, bu belgenin Resmi Gazete’de yayımlanmadığına dair bir diğer işaret, belgelerdeki yazı fontlarının uyuşmaması.

 


 

Bugün haberlerde yer alan diğer bir bilgi de, AA’dan gelen bilgiye göre, Varlık Fonu yönetim kurulu üyelerinin maaş almayacak olmasıydı.

varlık fonu erdoğan


 

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 26 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

varlık fonu erdoğan

 

varlık fonu resmi gazete


 

Dolaşımda olan belge iddiasının asılsız olduğunu Resmi Gazete’de ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A. Ş. web sitesinde görmek mümkün.

yüzde-0-dogrula.org-doğruluk-yüzdesi

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*