Tüm Çin’de Köpek Eti Yeniyor İddiası

Tüm Çin’de köpek eti yeniyor iddiası, dünyadaki insanların yıllardır Çinlilere ön yargıyla bakmalarına sebep olan bir konudur. Algı her ne kadar Çinlilerin sürekli olarak köpek yedikleri yönünde olsa da, Çin‘de yeni jenerasyon bu geleneği kabul etmiyor ve yabancıların bu yaklaşımından rahatsızlık duyuyor. Bu konuda önlem alınması için Çinli yetkililere baskı yapan halk, köpek tüketimine bütünüyle karşı çıkıyor ve köpeklere uygulanan bu eziyete tolerans göstermiyor.

çinde köpek yeme
Bir köpek ilüstrasyonu

Çin birçok etnik azınlığa sahiptir. Bu azınlıkların hiçbiri köpek yiyici olarak tanımlanamaz. İslam‘da köpek eti yemek yasaktır. Moğollar geleneksel olarak göçebedir ve köpekleri muhafızlar ve sadık arkadaşlar olarak görür. Mançular (günümüzde Kuzeydoğu Çin’de olan Mançurya kökenli Tunguz halkı) için köpek eti yemek tabudur çünkü ataları Nurhaci’nin hayatının bir köpek tarafından kurtarıldığı efsanesine inanırlar. Tibetliler Budisttirler ve gereksiz yere hayvanları öldürmezler, köpekleri sadık arkadaşlar olarak görürler. Nadiren köpek eti yerler. Yulinköpek eti festivali” nin gerçekleştiği Guangxi‘deki Zhuang halkının bile keskin olarak köpek yiyenler olarak tarihte kaydı bulunmamaktadır.

Köpek, Çin’in on iki zodyak burcundan biridir. Köpek yılında doğan insanların genellikle sadık ve özverili olmakla beraber, hayat hakkında şüpheci ve karamsar bir kişiliğe sahip olduklarına inanılmaktadır.

çin burçları
12 hayvanlı Çin takvimi

Çin‘in ”Yulin (玉林) köpek eti festivali” yıllardan beri hem ulusal hem uluslararası öfke uyandırmıştır. Çin‘de köpek yeme popülaritesinin artmasının nedeni, çoğunlukla Shaolin Tapınağı (1979) filmindeki tasvirler ve bazı restoran sahipleri ve yerel yönetimlerin tanıtımına yardımcı olan popüler şovlardır.

Güneybatı Çin’in Guangxi (广西) eyaletinde yer alan Yulin (玉林) kentinde düzenlenen “köpek eti” festivaline ilişkin tartışmalar, yerel hükümeti zora sokmaktadır. Yetkililer, yerel ekonominin ve kültürün desteklendiğini iddia ederek festivalin önemini vurgulamaya çalışıyor ancak, ülke çapında köpek severlerin baskısına ve şiddetli eleştirilerine uğruyorlar.

çinde köpek
Köpek ilüstrasyonu

Çin’de Köpek Yeme Alışkanlığı Nereye Dayanıyor?

Arkeologlar, köpeklerin en az 7000 yıldır Çin hanedanlığının bir parçası ve çok eski zamanlardan beri ilgi odağı olduklarını söylüyor.

Kayıtlar, köpeklerin avlanmaya yardımcı olmak için kullanıldıklarını gösteriyor. Çin halkı tarıma yoğunlaştıkça, köpeğin avcı rolü daha az önem kazandı; ancak kenara atılmadı. Sahibine olan sadakati, onun muhafız rolünün değer kazanmasına sebep oldu.

Çin’de köpek yemenin gelenek olduğunu savunanlar, tarihsel belgelerde et pişirmek için uzmanlaşmış “köpek kasaplarının” bulunduğunu iddia ediyor. Ayrıca, Han () Hanedanı‘nın (M.Ö. 206–M.S. 220) kurucusu Liu Bang (劉邦)ve Qing (Hanedanı (1644-1911) ressamı Zheng Banqiao (鄭板橋)’nun eserlerini Çinlilerin eskiden beri köpek eti yediklerinin bir kanıtı olarak gösteriyorlar ancak bunlar Çin’de köpek yemenin bir gelenek veya görenek olduğunu ispatlamak için yeterli değildir. 13. yüzyıldan itibaren çocuklara öğretilen bir metin olan San Zi Jing (三字经) köpekleri, insanlar tarafından yetiştirilen altı hayvandan biri olarak tanımlıyor. Bu genellikle, bu hayvanların bir et kaynağı olduğu anlamına gelir. Ancak tarım geliştikçe ve yeme alışkanlıkları değiştikçe inekler, koyunlar, tavuklar ve domuzlar, Çin halkının ana et kaynağı olmuş, köpekler gitgide yiyecek olarak tüketilmekten çıkmıştır.

Tarihe baktığımızda, Qing ve Han hanedanlarından önce, ilkel tarım teknikleri ve sürekli bir savaş karmaşası sebebiyle yaşam standartları düşüktü. Et, yaşlılara saygı göstergesi olarak sunulan bir lüks anlamına geliyordu. Çinli atalar tutumlu olmak amacıyla hastalıktan ya da yaşlılıktan ölen köpeklerin etlerinin boşa harcanmaması için köpek eti tüketmiştir.

köpek yemek
eski Çin’de evcil bir hayvan olarak köpek

Köpek eti insanlar için önemli bir besin kaynağı değildi. Eski hanedanlıklar döneminde Tanrılara ve atalara hizmet etmek büyük önem taşıyordu. İmparatorluk törenlerinin en görkemli olanlarında bir inek ya da at, daha az önemli durumlarda ise  bir domuz ya da koyun kurban edilirdi. Sıradan insanlara ise domuz, tavuk ya da balık sunulurdu. Ancak köpek neredeyse hiç yenilmezdi ve bunu yapmak ruhlara saygısızlık sayılırdı. Köpek etinin zarif damak tatları için uygun olmadığı ve kesinlikle konuklara hizmet etmediği tabusu yaygındı.

Han Hanedanlığı’ndan sonra, köpek etine rağbet gittikçe azalmıştır. Han’ın geç döneminde ortaya çıkan Felsefe Taoculuğu, köpek etinin temiz olmadığını ve köpek tüketiminin basit bir hayat yaşama çabalarına zarar verdiğine inanmaktadır. Tang ve Song hanedanları döneminde mevcut et çeşitleri arttıkça köpek tüketimi azalmış , sadık köpeklerin hikayeleri ve Budist reenkarnasyon fikirleri yayılmıştır. Ancak yoksul insanlar, kapalı kapılar ardınca ulaşılması kolay ve ucuz olan köpek etini (genelde kendiliğinden ölmüş olanlardan) yemeyi sürdürmüştür.Yulin (玉林) Köpek Eti Festivali

Çin’in güneybatısındaki Guangxi ( 广西)eyaletinde yer alan Yulin (玉林) şehri hiçbir zaman ana akım Çin kültürünün etkisi altına girmemiştir. Yararlanabileceği ünlü ve önemli bir tarihi figüre ya da olaya sahip olmamıştır. Bu yüzden yerel halk turist ve yatırımcı çekmek için pek de akıllıca olmayan  ‘köpek eti ve testisi’ geleneğini başlatmıştır. 2009 yılında sözde bir festivalle köpek eti yeme aktiviteleri ”gelenek” adı altında başlatılmıştır. Oysa Yulin yerlilerinden aktarıldığı kadarıyla onların geçmişinde köpek yemek bir gelenek değildir. Bu sözde gelenek yalnızca bu işin ticaretini yapanlara yarar sağlamaktadır.


Çin'de köpekler
Bir köpek ilüstrasyonu


Köpek eti yiyenler ahlaki değerleri ve standartları bir tarafa bırakmış, yasaların da yaptırım uygulamamasından güç alarak bu alışkanlığı sürdürmüştür. Köpek eti yiyen insanlar kendilerince sebepler bularak, köpek yemeyenlerin Yulin sokaklarında köpekler katledilirken şahit oldukları dehşet verici durumu anlamazdan gelmektedir.

Çin’in daima köpek yiyen bir ulus olduğu konusunda bir yanlış anlaşılma var. Dünya üzerinde yaşayan insanların büyük çoğunluğu, Çin’de insanların köpek etini çok sevdiğini ve her gün yediklerini sanıyor. Oysa Çinliler köpek eti yemenin çok kötü bir alışkanlık olduğunu, köpeklerin insanın dostu oldukları için asla katledilmemesi gerektiğini düşünüyor. Bir kısım Çinli kendi yaşadıkları bölgede köpek eti yenilmediğini ifade ederken, diğer bir kısmı bunu ”düşük kalitede insanların yapacağı şey” olarak tanımlıyor. Bu alışkanlığın giderek azalarak bitmesini temenni eden Çinliler, sevimli bir canlı olan köpeğin yenilmesini ‘vahşice‘ bir eylem olarak değerlendiriyor ve birçoğu köpek yiyen kişilere nefret duyduklarını ifade ediyor. Kültürünün bir parçası olarak köpek yiyen insanların bu yanlıştan artık dönmeleri gerektiğini savunan Çinliler, yabancıların Çin’de köpek tüketimi hakkındaki düşüncelerinden çok rahatsızlar ve bu algıdan dolayı üzüntü duyuyorlar.


yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30


Editörün notu: Editör rahatsızlık veren görüntülerle hayvanseverleri üzmemek ve köpek etinin tüm Çin’de yenildiği algısına katkıda bulunmamak için katledilen köpek görseli paylaşmamayı tercih etmiştir.


KAYNAKLAR: chinadialog   fo.ifeng   guancha    view.news.qq

Bunlara da Göz Atabilirsin

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Türkiye Çin’den salatalık ithal etmiyor

İddia: Türkiye Çin'den salatalık ithal ediyor Twitter’da ve bir kaç haber sitesinde yer alan iddiaya göre Türkiye'de yerli salatalık çöpe dökülürken zincir marketler Çin’den salatalık...

Limon koronavirüse karşı korur iddiası

Her gün milyonlarca insanın enfekte olduğu Hindistan’da, limon suyunun insanları korona virüsten koruduğunu söyleyen bir internet fenomeninin videosu izlenme rekorları kırdı. Ayrıca Facebook ve...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,913TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler