Ana sayfa Genel Bilim ve Teknoloji TÜBİTAK’a Hayvanat Bahçesinden Müdür Atandı İddiası

TÜBİTAK’a Hayvanat Bahçesinden Müdür Atandı İddiası

2636
0
tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı 6

“TÜBİTAK’a Hayvanat Bahçesinden Müdür Atandı” iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Mustafa Sancar’ın CV’si

Haziran 2014 tarihinde sosyal medya aracılığıyla Mustafa Sancar’ın CV’si yayınlanarak, birçok kullanıcı tarafından hayvanat bahçesinden TÜBİTAK’a müdür olarak atandığı iddiası öne sürülmüş ve gündem olmuştur.

tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı


Bu iddialardan Mustafa Sancar’ın daha önce bir hayvanat bahçesinde müdür olarak çalışmış olduğu dışındaki bilgiler, doğru değildir. Mustafa Sancar, TÜBİTAK‘a müdür olarak atanmamış, TÜBİTAK’ın Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)’deki Cahit Arf Bilgi Merkezi‘nin müdür yardımcılığı görevine atanmıştır.


tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı 1


tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı 2

Söz konusu iddialar sonucu, Mustafa Sancar’ın hayvanat bahçesinde müdür olarak çalışması dışında yeterliliği yokmuş gibi bir algı oluşmuştur. Ancak, Mustafa Sancar’ın müdür yardımcılığı görevine atandığı CABİM, bilgi ve belge hizmetleri veren ve bu kapsamda çeşitli dergiler ve yayınlar çıkartan bir birimdir. Yayınlanmış CV’sinden görüldüğü üzere, Mustafa Sancar bu birime 20 yıl civarında dergicilik ve yayın kariyerinin olması sebebiyle müdür yardımcısı olarak atanmıştır.


ULAKBİM Nedir?

Peki, ULAKBİM nedir? Cahit Arf Bilgi Merkezi ne iş yapar? Öncelikle ULAKBİM’in resmi internet sitesindeki hakkımızda kısmında tanımladıklarına göre ULAKBİM;

”Üniversiteler ve araştırma kurumları arasında araştırma ve eğitim amaçlı ağlar kurmak, işletmek, bu ağların yurt içi ve yurt dışındaki ağlarla bağlantısını sağlamak, bilgi üretimine yardımcı olacak nitelikte bilgi teknolojileri desteği sağlamak ve bu ağ üzerinden ve/veya geleneksel yollarla ülkemizdeki bilimsel bilgi üretimine yardımcı olacak şekilde akademik bilgi ve belge hizmetleri sunmak ve ülkenin bilgi birikimini yansıtacak bilgi ürünleri geliştirmektir.

Üniversiteler ve araştırma kurumlarını birbirine bağlayan akademik ağı ulusal ve uluslararası bağlamda etkileşimli, yüksek hızlı, yeni teknolojilere açık ve dünya standartlarında tutmak, bilgi ve belge erişim hizmetlerini gelişen teknolojilere uyumlu şekilde ulusal çapta yaygınlaştırmak, ulusal bilimsel bilgi ürünlerini içeren uluslararası standartlarda bilgi sistemleri geliştirmek, benzer sistemlerle entegrasyonunu sağlamak ve küresel durumdaki e-bilgi kaynaklarına ev sahipliği yaparak arşiv niteliğine ulaşmaktır.

Ulusal ve uluslararası eğitim alanlarında, eğitim kurumlarındaki teknolojiyi iyileştirmek, eğitim kalitesini yükseltmek ve eğitimin yaygınlığını ve erişilebilirliğini artırmak amacıyla bilişim teknoloji araçlarının etkin kullanımı için yazılım, içerik, bilgi erişim modelleri, altyapı ve sistemlerin geliştirilmesinden ve uygulanmasından sorumludur.”


CABİM Nedir?

tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı 3
Peki Mustafa Sancar’ın müdür yardımcılığı görevini yürüttüğü, Cahit Arf Bilgi Merkezi (CABİM) ne iş yapar? Resmi sitelerinde yayınladıkları tanımlamaya göre CABİM;

”1996 yılında TÜBİTAK’a bağlı bir enstitütü olarak kurulan ULAKBİM’in iki faaliyet alanından biridir. 1996-1998 yılları arasında Ulusal Bilgi Merkezi (UBİM) adı altında hizmet veren merkeze, 1998 yılında TÜBİTAK’ın kuruluşunda emeği geçen ünlü matematikçi Cahit Arf’ın ismi verilerek “Cahit Arf Bilgi Merkezi” olmuştur.

Cahit Arf Bilgi Merkezi’nde, ülkemizdeki üniversite, kamu ve sanayi kesiminin bilgi ihtiyaçlarının karşılanması ve akademik bilgi üretimine katkıda bulunmak amacıyla elektronik ve geleneksel yollarla ulusal çapta bilgi ve belge hizmetleri verilmektedir.”


 ULAKBİM Organizasyon Şeması

TÜBİTAK’a bağlı ULAKBİM’in organizasyon şemasında Mustafa Sancar’ın müdür yardımcılığı görevine atandığı, Cahit Arf Bilgi Merkezi Birimi’nin konumunu görebilmek mümkün.
tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı 4
ULAKBİM ORGANİZASYON ŞEMASI

 

tübitak hayvanat bahçesinden müdür atandı mı 5


Doğruluk Yüzdesi 30
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

TÜBİTAKULAKBİMCABİM

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*