Tübitak Onaylı Salavat Projesi İddiası

 

İhbar olarak dogrula org.’a gelen Tübitak onaylı salavat projesi iddiası, bir Twitter hesabında ve pek çok sosyal medya platformunda paylaşılmış; ayrıca Ekşi Sözlük’te de yer almış.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=k1SAhuVxZgg

 

Ancak söz konusu iddia doğru değildir; Tübitak ile bir ilgisi yoktur. Video, Batman’da bir İmam Hatip Lisesi’nde bir grup öğrencinin salavatı teşvik etmek amacıyla okulun belli yerlerine astıkları zikirmatiklerle, kendi içlerinde başlattıkları bir kampanyayı göstermektedir. Oysa sosyal medyada videoya yazı iliştirilmiş ve ses efekti montajlanmış.TÜBİTAK Onaylı Proje Değil, ‘Bir Salavat da Sen Çek’ Kampanyası

İddiaya konu olan videoya Tübitak onaylı salavat projesi yazısı montajlanmış ve belli kısımları kesilerek servis edilmiş. Ayrıca ses efekti eklenmiş. Videonun orijinali şöyle:

 

2015 yılına ait bu videoda, Batman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’den bir grup öğrenci, okul içinde başlattıkları salavat projesini anlatıyor.

Kampanyayı yürüten öğrencilerden biri, “Topladığımız salavatlar 20 Ocak’ta umreye giden arkadaşımız tarafından teslim edilecek. İsmen dua edilecek. 20 Ocak’tan sonra da bu kampanyamız devam edecek. Ahir zaman fitnelerinden bir tanesi de yaptığımız ya da duyduğumuz şeylerden etkilenip de onu hayatımıza geçirmememiz. İşte bu yönde en büyük sıkıntımız Efendimiz tanımamak. Tanımadığın bir insanı sevemezsin, o yüzden Efendimizi çok iyi tanımalıyız.” diyor.

Projeye Batman Merkez Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi resmi web sitesinde de yer verilmiş. Bu girişimin Tübitak ile hiçbir bağlantısı bulunmuyor.

 

Okulun duvarlarına asılan bu yazılar ve zikirmatiklerle, salavat çekilmesi teşvik edilmiş.Kampanya, Tübitak Destekli Projeler Veri Tabanında Yer Almıyor

 

Tübitak Ulakbim web sitesindeki, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin 1965’den günümüze kesin raporlarını içeren TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı incelendiğinde, söz konusu iddiaya dair bir bilgiye rastlanmıyor. Proje raporlarının tam metinlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelimeler bölümüne “salavat” yazdığınızda da çıkan sonuçlar arasında söz konusu proje yer almıyor.


 

Görüldüğü üzere, Tübitak salavat projesi iddiası doğru değil; video Batman’da bir İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin salavat çekmeyi teşvik etmek amacıyla okul içinde başlattıkları bir kampanya. Tübitak onayı ya da desteği bulunmuyor.

 

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?