Topkapı Sarayı İmara Açıldı İddiası

Topkapı Sarayı imara açıldı iddiasını dogrula.org araştırdı. Hürriyet gazetesindeki “Hasbahçe’ye İmar” başlıklı haberde, Topkapı Sarayı’na inşaat izni verildi, Topkapı Sarayı imara açıldı şeklinde iddialar ortaya atıldı. Habere göre Koruma Kurulu tarafından, Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı alınarak saray ve çevresine inşaat izni verilmiştir.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir.


topkapı sarayı imar


Sur-u Sultani denilen Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surlarla demiryolu arasında kalan Hasbahçe’nin imara açıldığı iddiaları asılsız olmakla birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuda açıklamada bulunmuştur:

“Hürriyet Gazetesi’nde bugün yayımlanan ‘Hasbahçe’ye İmar’ başlıklı haber tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu haber Tarihi Yarımada’nın yapılaşmaya ve imara açılmak istendiği algısını oluşturarak kamuoyunu yanıltmayı hedeflediği açıktır.
Bütünüyle spekülasyondan ibaret bu haberin aksine Bakanlığımız, Sur-u Sultani’nin yeniden ihyasına ilişkin çok kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmektedir.
Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir.
Bilinmelidir ki bir dünya mirası olan Topkapı Sarayı’na ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine asla müsaade edilmeyecektir.
Bu maksatlı haberi ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

Yeni bir inşa yapılması söz konusu olmayıp, Topkapı Sarayı’nın içerisinde bulunan İncili KöşkBalıkhane Köşkü, Şevkiye Köşkü ve Top Bataryası yapılarının ihya ve restorasyonuna yönelik çalışmaların yapılması istenmektedir.

Fatih Belediyesi de konuyla ilgili Twitter hesabından şu şekilde açıklama yapmıştır:


topkapı imara açıldı
Fatih Belediyesi, Basın Açıklaması

Sabah Gazetesinin geleneksel olarak düzenlediği Kültür Sanat Buluşmalarında, önde gelen temsilcilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hasbahçe’nin İmara Açılma iddiası hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurtulmuş, “Zihnimizden geçen, orayı tamamen trafikten arındırarak Çatladıkapı’dan Sepetçiler Kasrı’nın olduğu alana kadar olan bölgeyi Topkapı Sarayı’nın alanı haline getireceğiz. Orası hiçbir şekilde imara açılmayacak. Böyle bir şey söz konusu dahi değil. Kimsenin endişesi olmasın. Orada hiçbir yapı yeni yapı olmayacak. Tarihi olarak var olan kasırlar da ihya edilecek. Tarihi bahçenin genişletilmesi için alınmış bir karardır” dedi.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-Hürriyet 2-Kültür ve Turizm Bakanlığı 3-Fatih Belediyesi 4-Sabah Gazetesi

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?