Times Gazetesinin “Türkiye Turistleri Uyarıyor: Erdoğan’ı Eleştirirseniz Sizi Gözaltına Alacağız” İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bir haberde, The Times Gazetesinin “Türkiye Turistleri Uyarıyor: Erdoğan’ı Eleştirirseniz Sizi Gözaltına Alacağız” başlıklı haberi soruldu.

Ancak Times Gazetesinin söz konusu iddiası doğru değildir. Gazete, aldatıcı bir başlık kullanmıştır.

Süleyman Soylu yaptığı konuşmada “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün (PKK) toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi.” demiştir.

 

Gazetede yer alan haberde, hükümet yetkililerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rejimine karşı çıktıklarından şüphelenilen turistlerin Türkiye topraklarına ayak basar basmaz tutuklanacağını belirttiği iddia edildi. Haberde özellikle Almanya’dan gelecek olan turistlerin tehdit edildiği de iddia edildi.

Haberde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı konuşmada, özellikle Almanya’dan gelecek turistlerin hedef alındığı ifadeleri de yer aldı.


Süleyman Soylu Ne Demişti?

3 Mart 2019 günü Ankara’nın Polatlı ilçesinde konuşan Süleyman Soylu’nun konuşmasında Times Gazetesinin iddia ettiği gibi “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rejimine karşı çıktıklarından şüphelenilen turistlerin Türkiye topraklarına ayak basar basmaz tutuklanacağını belirttiği” şeklinde bir cümle yer almıyor.

Soylu’nun yaptığı konuşmanın ilgili kısmında şu ifadeler yer alıyor:

“Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün (PKK) toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içeriye girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil…”

https://youtu.be/ZYiTCEkH1no?t=736

Süleyman Soylu konuşmasında özellikle Almanya’dan bahsetmiştir çünkü PKK terör örgütü, faaliyetleriyle Almanya’da oldukça aktiftir.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Basın Açıklaması

T.C. Dışişleri Bakanlığı web sitesinde 5 Mart 2019, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Alman Basınında Yer Alan Asılsız İddialar Hakkındaki Soruya Cevabı başlığıyla bir açıklama yapıldı:


Tohumluk Üretimleri İnfografikleri

2018 yılında gerçekleşen tohumluk üretimlerini Doğru Veri infografik sayfasında görmek mümkün:


 

Görüldüğü üzere, Times Gazetesinin iddiası doğru değildir; Süleyman Soylu’nun konuşmasında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rejimine karşı çıktıklarından şüphelenilen turistlerin Türkiye topraklarına ayak basar basmaz tutuklanacağını belirttiği” şeklinde bir cümle yer almamaktadır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4, kaynak5

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?