TikTok Uygulamasının Kişisel Kullanıcı Verilerini Başkalarıyla Paylaştığı İddiası

 

İronik Adam adlı Twitter hesabında yapılan bir paylaşımdaTikTokuygulamasının kişisel verileri takip altına aldığı ve başka platformlarla paylaştığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğrudur. TikTok uygulamasının gizlilik politikasında, kişisel verilerin üçüncü taraf servis sağlayıcılarla paylaşıldığı belirtiliyor. Ayrıca gizlilik politikasına göre, uygulamayı kullan kişiler bilgilerinin toplanmasını baştan kabul etmiş oluyor.

TikTok ayrıca geçtiğimiz günlerde, 13 yaşın altındaki çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı yollarla topladığı iddialarından ötürü, 5.7 milyon dolar cezaya çarptırıldı ve bunu ödemeyi kabul etti.


Mobil Uygulama Tiktok

 

TikTok, kullanıcıların 15 saniye süreli videolar kaydetmelerini ve paylaşmalarını sağlayan mobil uygulamadır, özellikle gençler arasında oldukça popülerdir.


TikTok Gizlilik Politikasında Yer Alan Bilgiler

TikTok uygulamasının gizlilik politikasında yer alan bilgileri sizin için inceledik ve ilgili bölümleri sayfada yer aldığı şekliyle burada paylaşıyoruz:

Hangi bilgileriniz toplanıyor?

Bir hesap oluşturup platformu kullandığınızda (TikTok), iletişim bilgileriniz, hesabınızın içeriği, konumunuz ve kredi kartı bilgileriniz toplanıyor. Ayrıca, üçüncü taraf sosyal ağ sağlayıcılarından TikTok uygulamasında paylaştığınız ve platformu (TikTok) kullanımınızla ilgili teknik ve davranışsal bilgiler toplanıyor. Uygulamanın mobil cihazınızdaki telefon rehberinize erişmesine izin verirseniz, platform ve rehberiniz aracılığıyla gönderdiğiniz mesajlarda bulunan bilgilerin de toplandığı belirtiliyor.


Bilgileriniz nasıl kullanılıyor?

Bilgilerinizin, hizmet sözleşmesini yerine getirmek, platformu geliştirmek, yönetmek ve işlevlerini kullanmanıza izin vermek için kullanıldığı bilgisi yer alıyor. Bunların yanı sıra, size önerilerde bulunmak, platformu tanıtmak ve hedefli reklamlar sunmak için de bilgilerinizin kullanıldığı belirtiliyor.


Kullanıcı bilgileri kimlerle paylaşılıyor?

Verilerin, platformun sağlanmasında yardımcı olmak için güvenilen üçüncü taraf servis sağlayıcılarıyla paylaşıldığı belirtiliyor. Bu sağlayıcılar bulut depolama sağlayıcılarını ve diğer BT servis sağlayıcılarını içeriyor. Ayrıca bilgilerin iş ortaklarıyla, reklam verenlerle, analitiklerle ve arama motoru sağlayıcılarıyla da paylaşıldığı bilgisi yer alıyor. Kullanıcı bilgilerinin kanun uygulayıcı kurumlar, kamu otoriteleri veya yasaların gerektirdiği şekilde devlet organlarıyla da paylaşılabileceği belirtiliyor.


Kullanıcı bilgileri ne kadar süre saklanıyor?

Sözleşmede, kullanıcı bilgilerinin meşru iş amaçları veya olası (yasal) anlaşmazlıklar ile ilgili olarak savunma yapmak amacıyla belirli bir süre saklandığı belirtiliyor.


Uygulamayı kullanarak bilgilerin toplanmasını baştan kabul etmiş oluyorsunuz

Gizlilik politikasının ilk bölümünde yer alan bilgiye göre, TikTok uygulamasını kullandığınız zaman, platformun bilgilerinizi toplamasına izin vermiş oluyorsunuz. Web sitesine, hizmetlere, uygulamalara, ürünlere ve içeriğe erişerek veya bunları kullanarak, bu politikayı okuduğunuzu ve bilgilerinizin topladığımıza dair haklarınızı ve bilgilerinizi kullanacağını anladığınızı belirtmiş oluyorsunuz. Sözleşmede, bu politikaya genel olarak veya kısmen katılmıyorsanız, hizmetleri kullanmamanız gerektiği yazıyor.


TikTok 5.7 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı

 

Popüler video paylaşım uygulaması TikTok, 13 yaşın altındaki çocuklardan isim, E-posta adresi ve konumı gibi kişisel bilgileri yasa dışı yollarla topladığı iddialarından ötürü, 5.7 milyon dolar cezaya çarptırıldı ve bunu ödemeyi kabul etti.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yaptığı açıklamada, TikTok para cezasının çocuk mahremiyeti davası için bir rekor olduğunu söyledi.

FTC, küçük çocukların “konum bilgilerinin toplanması ve ortaya çıkarılması da dahil olmak üzere rahatsız edici uygulamaların ortaya çıkarıldığını” söyledi. Anne-babalardan binlerce şikayet almasına rağmen şirket, reşit olmayan çocuklar hakkındaki bilgileri silme taleplerine uymadı.

Ancak TikTok, yaptığı açıklamada, ebeveynleri çocuklarını korumak için araçlar da dahil olmak üzere kullanıcıları korumak için “önlemler oluşturmak” konusunda kararlı olduğunu belirtti.


 

Görüldüğü üzere, TikTok uygulamasının kişisel kullanıcı verilerini başkalarıyla paylaştığı iddiası doğru. TikTok uygulamasının gizlilik politikasında, kişisel verilerin üçüncü taraf servis sağlayıcılarla paylaşıldığı belirtiliyor. Ayrıca gizlilik politikasına göre, uygulamayı kullan kişiler bilgilerinin toplanmasını baştan kabul etmiş oluyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler