Ana sayfa Genel Araştırma TEOG’da İmam Hatip Okulları Ne Kadar Başarılı?

TEOG’da İmam Hatip Okulları Ne Kadar Başarılı?

2455
0
teog imam hatip

Teog’da İmam Hatip okullarının ne kadar başarılı olduğu tartışma konusu haline geldi. Sebebi ise, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Temel ve Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) kaldırılması gerektiğini söylemesi. Erdoğan konuya ilişkin, “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.” açıklamalarında bulunmuştu.

Bu değerlendirmenin ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı yapılmayacak” dedi.

Bu karardan sonra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “TEOG’u kaldırıp, yerine sınavsız bir sistem getirmek istemelerinin amacı, yine imam hatiplerin önünü açmak gibi gözüküyor. Mevcut sistemde Fen ve Anadolu liselerine giremeyen öğrenciler, imam hatip liselerine girerken, sınavsız sistemle ortaokuldaki öğrencilerin en az yarısını imam hatipe yönlendirmek istiyorlar” iddiasında bulunmuştu.

TEOG’da İmam Hatip Okulları Başarı Oranı

2015-2016 eğitim-öğretim yılında TEOG sistemi kapsamında 1.149.489 öğrenci sınava girmiştir. Bu öğrencilerden 87.909’u imam hatip ortaokulu öğrencisidir.

Devlet okullarına ilişkin ortalamalar incelendiğinde, 307,65 YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) ortalamasıyla en yüksek ortalamanın özel okullardan sonra imam hatip okullarında olduğu görülmüştür. YEP’e göre 300 ve üzeri puan alan ve yerleştiği okulun taban puanından (50 – 450) fazla puan alan öğrencilerin Anadolu meslek ve Anadolu imam hatip liselerini tercih ettikleri görülmektedir.

teog imam hatip

Devlet okullarına ilişkin ortalamalar incelendiğinde en yüksek ortalamanın imam hatip ortaokullarında olduğu, bunu sırasıyla Ortaokullar ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulları takip etmiştir.

teog imam hatip

Türkiye genelinde imam hatip okullarında, soruların tamamına doğru cevap vererek Türkiye birincisi olan pek çok imam hatip ortaokulu öğrencisi bulunmaktadır.

İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde imam hatip liselerine rağbetin fazla olduğu görülmüştür.

teog imam hatip

Eğitimcilerin, “TEOG kalkarsa, liselere geçişler nasıl olur?” Sorusuna Verdikleri Yanıtlar

teog imam hatip

TÜRKİYE ÖZEL OKULLAR DERNEĞİ BAŞKANI NURULLAH DAL: ADRESE DAYALI YERLEŞTİRME GELMELİ

Toplum olarak sınavsız bir sistem hayal edemiyoruz. Ancak ilkokuldaki gibi adrese dayalı yerleştirme yapılmalı. Tabii ki istisnalar ve çok nitelikli okullar var. Geçmişte bu okullar kendi sınavlarını kendi yapıyordu. Cumhurbaşkanı çok güzel bir konuya parmak bastı. Güzelce tartışılmalı, çözüme ulaştırılmalı.

EĞİTİM REFORMU GİRİŞİMİ KOORDİNATÖRÜ BATUHAN AYDAGÜL: SİSTEM YENİDEN DÜZENLENMELİ

TEOG kesinlikle değişmeli. Cumhurbaşkanının söylemleri önemli ve büyük fırsat. Sınava gerek yok. Bilim insanlarının, sanatçıların şekilleneceği bir sistem lazım. Ortaöğretim geçiş sınavının ve sisteminin harmanlanıp bir çözüme ulaştırılması gerekiyor.

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ (TED) BAŞKANI SELÇUK PEHLİVANOĞLU: SINIRLI ÖĞRENCİ SINAVA GİREBİLMELİ

Fen liseleri, belli Anadolu liseleri gibi nitelikli liseler dışındaki okullarda durum iç açıcı değil. Bu nitelikli okullar için öğrenci belirlemek gerekiyor, ki bunun için de 2 milyon öğrenciyi sınava sokmak yerine 50 binini sokmalı. ‘Notlar şişirilebilir’ eleştirisine katılmıyorum. Notlar şişirilse bile bu sınavda belli olur, yapan kurum da ceza alır. Ortaöğretimde reform gerçekleştirmeliyiz.

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI VE EĞİTİM PROFESÖRÜ YAŞAR ÖZDEN: ÖNCE SİSTEMİ DÜZELTMEK GEREKLİ

Yerine uygun bir şey koyamadığımız sürece aynı sonuç çıkacak. Bütün okullar aynı seviyede değil. Çoktan seçmeli sınav fayda getirmiyor, kendi sistemini oluşturuyor. Devamlı sınav öğrencileri köreltiyor. Öğrendikleri tek şey 5 seçenek arasından birini seçmek.

EĞİTİMCİ ALAADDİN DİNÇER: EŞİTSİZLİK YARATTIĞI DOĞRU

Sistemin eşitsizlik yarattığı doğru ancak sistem değişikliği akşamdan sabaha alınacak kararlarla olacak bir şey değil. Bu kadar sık değişiklik de tartışmalı oluyor. Okulları merkeze alan, çocukların yetenek ve becerilerini ortaya çıkaracak bir sistem lazım.

ÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK: BU ŞARTLARDA SINAV MECBURİYETTİR

TEOG’un kaldırılması kulağa hoş geliyor ancak nasıl? Şu an bir ortaöğretim geçiş sistemine ihtiyacımız var mı? Evet var. Akademik eğitim almak isteyen tüm öğrencilere yetecek yerimiz var mı? Hayır… TEOG ya da başka bir sınavı sevmesek de şu şartlar altında bir mecburiyettir. Bölgeler hatta mahalleler arası bu kadar eğitimde kalite farkı olduğu sürece mevcut okul notları ile ortaöğretime geçiş haksızlıklar doğurur. Şartları değiştirirsiniz, sonra ‘TEOG kalksın’ deme hakkınız olur.

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YRD. DOÇ. DR. BEKİR GÜR: EVLERE EN YAKIN LİSELERE GİTMELİ

Lise çağına gelmiş öğrencilerin evlerine en yakın liselere gitmesi gerek. Bununla beraber az sayıda okulun sınavla öğrenci alabilmesi mümkün. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada buna da dikkat çekti. Bütün öğrencilerin sınavla girmesi yanlış.

teog imam hatip

Yeni Sistemin Detayları

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG kaldırıldıktan sonra yerine gelecek sınav sistemine dair açıklamalarda bulundu.


KAYNAKLAR

MEB, (TEOG İstatistikleri)   resmigazete   egitimajansi   youtube

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*