Tanzim Satış Noktasından Alınan Maruldan Kertenkele Çıktığı İddiası

Yutunç Kelepir adlı bir Twitter hesabında yapılan paylaşımda, görseldeki kertenkelenin tanzim satış noktasından alınan marulun içinden çıktığı iddia edildi. Kullanıcı, marulun ucuz olmasının nedenini içinde kertenkele olması şeklinde yorumladı.

Ancak iddia doğru değildir. Tanzim satış noktaları 2019 yılında açılmaya başlamıştır fakat bu görsel 2018 yılına aittir. Söz konusu fotoğraf, bir Twitter kullanıcısı tarafından “marulun içinden çıkan yaratık” notuyla 2018 yılında paylaşılmış ve haber ajanslara düşmüştür.

İddianın doğru olmadığı kısa sürede anlaşılınca kertenkelenin tanzim satış noktasından alınan marulun içinden çıktığını iddia eden Yutunç Kelepir adlı Twitter kullanıcısı hesabını kapatmıştır.


 

Haber, pazardan aldığı poşete sarılı marulu bir süre dolapta bekleten ve salata yapmak için çıkardığında donmuş kertenkeleyle karşılaşan kullanıcının paylaştığı fotoğraf olarak 28 Nisan 2018’de HürriyetSabahStarCumhuriyet gazetelerinde yer aldı.


Söz konusu iddiaya ait, yine Nisan 2018’te yayınlanan bir YouTube videosu da mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=_PkUmZDiXGU


Onedio ve Uludağ Sözlük’te de pazardan alınan marulun içinden çıkan kertenkeleye ait Nisan 2018’de açılan bir başlık ve yorumlar bulunuyor.


Haber üzerine sosyal medya kullanıcıları da mizahi paylaşımlar yapmış:


 

Görüldüğü üzere, iddia doğru değildir. Tanzim satış noktaları 2019 yılında açılmaya başlamıştır fakat bu görsel 2018 yılına aittir. Söz konusu fotoğraf, bir Twitter kullanıcısı tarafından “marulun içinden çıkan yaratık” notuyla 2018 yılında paylaşılmış ve haber ajanslara düşmüştür.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4, kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?