Suudi Arabistan’da Siyah Çarşaf Zorunluluğu Kalkıyor İddiası

Suudi Arabistan’da siyah çarşaf zorunluluğu kalkıyor iddiası“, son günlerde sosyal medyada ve İnternet haber paylaşımlarında geniş yer bulan bir konu. Hatta öyle ki, ülkemizde önde gelen bir çok haber sitesi, bu iddiayı gerçekmiş gibi haber yapıyor. Bu yorumların gerekçesi ise, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın açıklamaları.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (32), Washington ziyaretinde bir ABD haber kanalına verdiği röportajda, siyah çarşaf (abaya) giymenin kadınlar için bir mecburiyet olmadığını söyledi ve önde gelen bir İslam alimi onu destekleyici yorumlar yaptı; ancak İnternet medyasında ve haber sitelerinde yazıldığı gibi, çarşaf (abaya) giyme zorunluluğunun kalktığı iddiası doğru değildir.

Şu anda, Suudi Arabistan’da kadınlar için çarşaf zorunludur ve geleneklerin değişebileceğine dair bir işaret yoktur.

suudi arabistanda çarşaf


Geçtiğimiz ay Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ABD kanalına verdiği röportajın bir bölümünde, Suudi kadınların halka açık yerlerde başörtüsü takma ya da siyah çarşaf (abaya) giyme kararını kendilerinin vermesi gerektiğini söyledi.

suudi arabistan'da çarşaf zorunluluğu kalkıyor

Şeriat (İslam hukuku) gayet açık ve belirgin: Kadınların erkekler gibi düzgün ve saygılı kıyafetler giymelidir” dedi.

Prens, “Ayrıca bu (tesettür), özellikle siyah çarşaf veya siyah bir başörtüsü olarak belirtilmemektedir. Ne çeşit saygılı ve düzgün kıyafet giymeyi tercih ettikleri kararı tamamen kadınlara aittir.” açıklamasında bulundu.

ayetullah humeyni
Eski İran ruhani lideri Ayetullah Humeyni

Veliaht Prens Salman, 1979 İran Devrimi’nin Suudi Arabistanlıları “hoşgörüsüzlük” kurbanı yaptığını ve Ayetullah Humeyni rejiminin Tahran’da bir teokrasi kurduğunu iddia etti. Ayrıca, Suudi Arabistan’ın bugün “gerçek” Suudi Arabistan olduğunu da reddetti.

Salman, “Körfez ülkelerinin geri kalanı gibi çok normal bir hayat yaşıyorduk” dedi. “Kadınlar araba kullanıyorlardı. Suudi Arabistan’da sinemalar vardı. Kadınlar her yerde çalıştı. 1979 olaylarına kadar dünyadaki diğer ülkeler gibi gelişmekte olan normal insanlardık.” dedi.

Veliaht Prens, kadın ve erkeklerin etkileşime girmesini yasaklayan Suudi Arabistan’daki “aşırılıkçıların” yaptıklarının, Hz. Muhammed ve halifelerinin zamanında uygulanan yaşam tarzıyla çeliştiğini söyledi.

Erkeklerin ve kadınların eşit olup olmadığı sorulduğunda Veliaht Prens, “Hepimiz insanız ve arada hiçbir fark yok” dedi. Salman ayrıca, hükümetinin erkek ve kadınlara eşit ücret ödenmesi için bir girişim üzerinde çalıştığını söyledi.

Bu ifadelerin, krallıktaki çarşaf giyme ve tesettür kurallarının uygulanmasında bir değişikliğe işaret edip etmediği belirsizliğini koruyor.

Krallık, 32 yaşındaki Veliaht Prens’in yükselişiyle birlikte yeni bir “temkinli” sosyal özgürlükler iklimine tanık oluyor. Geçtiğimiz aylarda, bazı kentlerde kadınların stadyumda futbol maçı izlemelerine izin verilmiş ve araba kullanmaları yasağı kaldırılmıştı.

siyah çarşaf yasağı kalkıyor mu

Suudi kadınlar son yıllarda daha renkli çarşaflar giymeye başladı. Ayrıca ülkenin bazı bölgelerinde abayaların altında uzun etek veya jean pantolonlar giymek oldukça yaygın.


Suudi alim: “Kadınlar abaya (siyah çarşaf) giymek zorunda değil.”

Al-Jazeera.com’un haberine göre, Suudi Arabistan’da yaşça kıdemli bir alim, kadınların kamuya açık bir alanda uzun giysiler giyerek örtünmeye mecbur olmadıklarını söyledi.suudi alim çarşaf

Ülkenin en yüksek dini organı olan Kıdemli Akademisyenler Konseyi üyesi Şeyh Abdullah el-Mutlaq, yerel bir gazeteciye verdiği röportajda;

Müslüman dünyasında dindar Müslüman kadınların yüzde 90’ından fazlası abaya (çarşaf) giymiyor. Bu yüzden insanları abaya (çarşaf) giymeye zorlamamalıyız” dedi.

Bu çağrı sosyal medyada çeşitli tepkilerle sebep oldu. Atılan bazı tweetler şöyle:

suudi çarşaf yasağı

Tercüme: “Şeyh Abdullah el-Mutlaq, sözlerini tamamen açıklığa kavuşturmak ve bu tuhaf fetvayı geri almak için TV’ye çıkmalıdır.

Bazı kullanıcılar ise fetvaya hak verdiler.

suudi yasak

Tercüme: “O haklı, abaya (çarşaf) sadece burada zorunlu; diğer bütün İslam ülkelerinde, kadınlar çarşaf yerine sadece bol giysiler giyiyor.”

Suudi Arabistan’da ve diğer körfez ülkelerinde giyilen siyah çarşaf, diğer adıyla abaya, kültürel, dini ve geleneksel bir sembol. İslamın örtünme emri var; fakat bunun için belirlenmiş olan spesifik bir kıyafet yok. Kuran’da Allah kadınları ve erkekleri örtünmeye ve mütevazı giyinmeye çağırıyor, tesettürü şart koşuyor. Ancak tesettürün ne şekilde olması gerektiği, yoruma açık bir konu.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

Kaynaklartwitter  twitter2  twitter3  aljazeera  scroll.in  independent   sbs   youtube

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?