Suudi Arabistan’da Kilise Yapılacağı İddiası

Son günlerde pek çok yayın kuruluşu tarafından yapılan haberde, Suudi Arabistan ile Vatikan’ın, Medine’de kilise inşası konusunda anlaştığı yer almıştı. Bu iddiayı Türkiye ve dünya basını manşetlerine taşımış ve Türkiye’de neredeyse bütün medya organları, Vatikan ve Suudi Arabistan’ın kilise inşası konusunda anlaştığını yazmıştı.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, kadınları özgürleştirmeyi, müzik ve sinemayı tanıtmayı ve yolsuzluğu kırmayı içeren tarihi bir reform çabalarında olduğu için, söz konusu haber iddiaları güçlendirmişti.

Ancak Reuters haber ajansının haberine göre, Vatikan sözcüsü bu haberin ‘doğru olmadığını‘ açıklamıştır.

Kilise inşası iddiasını İngilizce yayın yapan Mısır’dan Egypt Independent adlı bir web sitesi ortaya atmıştı. Ancak sayfanın haber linkine tıklandığında, “üzgünüz, aradığınız sayfa bulunamıyor” uyarısı görülmektedir. Sayfada iddia metnine ulaşılamamaktadır.

Sitede yer alan ve Suudi Arabistan’da Hristiyanlar için kilise inşa edileceği haberinin kopyasına buradan ulaşabilirsiniz.


suudi vatikan

Sitede yer alan haberin temeli, geçtiğimiz ay Dinler Arası Diyalog Kurucu Konseyi Başkanı olan Vatikan yetkililerinden Kardinal Jean-Louis Tauran’ın Suudi Arabistan’a ziyareti olmuştu.

Roma’nın kendi resmi kaynaklarından onaylanan anlaşmadaki bir ayrıntıya göre, Suudi ve Vatikan yetkililerinindüzenli dinler arası diyalog zirveleri düzenleyeceği ortaya çıkmıştı.

Kardinal Suudi Arabistan’ı ziyaretinde ayrıca Müslüman ülkeyi bütün vatandaşlarına eşit davranmaya çağırmıştı.

Suudi Arabistan, bölgedeki tek Hristiyan kilisesi olmayan ülkedir.

Suudi Arabistan’da Hristiyanların ibadet edeceği kilise bulunmamaktadır. Suudi, Hristiyanların ülkeye yabancı işçiler olarak girmelerine izin veriyor, ancak onların inançlarını açıkça uygulamalarına izin vermiyor.

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4

[Toplam: 3   Ortalama: 3.3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?