Subliminal Mesaj Nedir?

Subliminal Mesaj Nedir?

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin dışında uygulanmak yani maruz kalındığı anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Fark edilmesi zor olan ancak bilinçaltına etki eden bu mesajlar, günümüzde birçok alanda çok sık kullanılmakta ve insanların algılarını etkileyebilmektedir.

Kullanıldığı Alanlar

Subliminal mesajlar, algıyı etkileyebilecek her alanda yer alabilmekle birlikte, özellikle görsel ve işitsel medyada sıklıkla karşılaşılmaktadır. Reklamlar, diziler, filmler, müzik videoları gibi birçok alanda yer alan subliminal mesajlar, marka ve ürünlerin pazarlanması dahil, toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok farklı sahada kullanılmaktadır. Bilinçaltına yönelik bu mesajların amaçları, kullanım sıklığı, bireye ve rekabet dünyasına etkisi, genellikle tartışılmakta ve ahlaka uygunluğu konusunda farklı görüşler ortaya çıkmaktadır.

subliminal mesaj örnekleri 10
Reklama gizlice dolar yerleştirerek, insanları satın almaya yönlendirmeye çalışılmaktadır.

Etkileyici reklam kampanyası yapmanın giderek zorlaştığını iddia eden ve ürünlerin tanıtımında subliminal mesajların kullanımının gerekli olduğunu savunan bir görüşe karşı, subliminal mesajlarla insanların algısına yönelik çalışma yapıldığı ve bunun o kişinin farkına dahi varmadan yapılmasının çok tehlikeli olduğunu savunulmaktadır. Ayrıca subliminal mesaj içeren sistemlerin denetleyiciler tarafından kontrolünün sağlanması zor olduğundan, bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek bir çalışma yapıldığı durumda bunun önüne geçilmesi çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Denetiminin zor olması sebebiyle de kötü gösterilmek istenen bir şeyin, toplumda kötü olarak bilinen bir nesneyle aynı temada işlenmesi gibi çalışmalar, subliminal mesaj tekniğinin en yaygın kullanılma şekillerindendir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve savunmacı kişiler dahi, bu mesajları ilk bakışta %100 olarak fark edememektedir. Yani bir toplumdaki insanların savunma sistemlerinin, bilinçaltını etkileyen reklamlara karşı çoğunlukla zayıf olduğunu söylemek mümkün.

Subliminal Mesaja Karşı Düzenlemeler

Subliminal mesaj teknikleri kullanım şekline bağlı olarak tehlikeli ve yanıltıcı olabilmektedir. Dolayısıyla bazı ülkeler bu tekniğe karşı düzenlemeler getirmektedir. Örneğin; İngiltere ve Avustralya’da subliminal mesaj tekniğiyle reklam yapmak yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde ise hukuki düzenlemelerle desteklenmese de firmalara bu noktada gerekli tedbirleri almaları gerektiği bildirilmiştir. Örneğin; ABD’de subliminal mesajları yasaklayan yasal bir düzenleme yoktur. Ancak FCC yani Federal Communications Commission (Federal İletişim Kurulu), subliminal teknikleri kullandığı ispat edilen radyo ve televizyon şirketlerinin yayın lisansını iptal etmektedir. Fakat FCC açık bir şekilde subliminal mesajın tanımına dair sınıflandırmayı yapamayacağını, çünkü bir reklamın subliminal mesaj içerdiğini belirleyebilmek için bir kural olmadığını belirtmiştir. Yani FCC, subliminal mesaj sebebiyle şikayetçi olan tarafın, subliminal tekniklerin kullanıldığını ispat etmesi durumunda yayın lisansı iptalini gerçekleştirmektedir. Nitekim bu da çok kolay uygulanabilir bir sistem olmadığını göstermektedir.

subliminal mesaj örnekleri 8
Çizgi filmde duvarda “ask about illuminati” yani “illuminati hakkında sor (araştır)” yazıyor.

Dünya’da örneklerine rastlandığı gibi Türkiye’de de subliminal mesaja karşı koruyucu yasal düzenlemeler mevcuttur. Buna göre Türkiye’de subliminal mesaj tekniğine karşı, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu madde 9/2’de şu düzenleme öngörülmüştür:

subliminal mesaj türkiye kanun 1

Subliminal Mesaj Örnekleri

  • Yandex

subliminal mesaj örnekleri 4Google ve Yandex, Dünya’nın en ünlü arama motorlarındandır. Dolayısıyla Rusya tabanlı ünlü arama motoru Yandex’in en büyük rakibi Google’dır. Yandex, bazı reklamlarında isim vermeden kendi markasını Google ile karşılaştırmaktadır. Örneğin; bir reklamında Google logosunun renklerinde kıyafetler giyen bir çocuk, kendisine sorulan soruya “ben ne bileyim yandex miyim?” şeklinde cevap vermektedir. Yani reklamda, Google insanlar tarafından genellikle en büyük arama motoru olarak gösterilmesine rağmen, bilmediği bir şey olduğunda Yandex’e yönlendirildiği gösterilmektedir. Reklamı izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Kuzuların Sessizliği

subliminal mesaj örnekleri 3Kuzuların Sessizliği filmini duymayan azdır. Peki bu filmin resmi tanıtım afişinde subliminal tekniklerin kullanıldığını biliyor muydunuz? Resmi afişe uzaktan bakıldığında her şey normal görünüyor. Amaç da bu zaten. Subliminal teknik, bakıldığı anda hemen fark edilmeyen ama bilinç tarafından algılanan gizli işaret ya da simgelerin kullanıldığı bir tekniktir. Afiş biraz yakınlaştırıldığında ise subliminal teknik kullanımı fark edilmektedir.

subliminal mesaj örnekleri 1

Afişte yer alan kelebeğin kafa kısmına, uzaktan bakıldığında kuru kafa olarak algılanan ancak yakınlaştırıldığında Salvador Dali’ye ait “7 çıplak kadın” olduğu anlaşılan eserin yerleştirildiğini görüyoruz.

  • Aslan Kral

subliminal mesaj örnekleri 5

Subliminal teknik uygulanan bir başka film afişi ise “The Lion King” yani “Aslan Kral” filminin afişidir. Afişe dikkatli bakıldığında aslanın yüzünde gölgelendirme uygulandığı ve bir kadın silüeti gizlendiği fark edilmektedir.

subliminal mesaj örnekleri 6

  • Rocko’s Modern Life

Türkçe’ye “Rocko’nun modern yaşamı” olarak çevrilen çizgi filmin “canned” isimli bölümünde Rocko isimli karakter, bir sahnede telefonla konuşuyor. Bu sırada Rocko’nun arkasındaki panoda “birebir sıcak görüşme” yazıyor. Telefonun yanındaki panoda ise “unutma, ateşli ol, yaramaz ol, nazik ol” yazıyor. Çocuklara yönelik programlarda bu tarz cinselliğe atıf yapan subliminal mesajların kullanım sayısı maalesef çok yaygın.

  • SüngerBob

Yine çocuklara yönelik olan bir programda subliminal teknikle cinsel öğelere atıf yapıldığı görülmektedir. SüngerBob adlı çizgi filmin bir bölümünde, çizgi filmin konusuna göre uyarlanmış cinsel içerikli yayın izlediği anlaşılan SüngerBob, Gary isimli karakter yanına gelince hemen kanalı değiştiriyor ve “sadece spor kanalını arıyordum Gary” diyor.

Backmasking

Backmasking, subliminal tekniklerle bir tür gizli mesaj verme yöntemidir. Backmasking işitsel medyada kullanılır. Bu yöntem kullanılarak yapılan eserlerde gizli mesaj, dinlenirken algılanmamaktadır. Fakat ses dosyası aynı hızda ters çevrilerek dinlendiğinde mesaj ortaya çıkmaktadır. Profesyonel bir kayıt tekniğidir.

Backmasking Örnekleri


Kaynaklar:

1. umich.edu, 2. Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun, 3. transition.fcc.gov, 4. wikizero, 5. wikizero 2

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Subliminal Mesaj Nedir?” için 96 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?