Sosyal Medyada Yer Alan Sahte Videolar

Sosyal medyada yer alan sahte video paylaşımlarını dogrula.org olarak inceledik. Seri halinde ele alacağımız sahte video paylaşımlarının devamı için lütfen takipte kalınız.

Volkana Düşen Kadın Videosu

Volkanın içine düşen kadın videosu, sosyal medyada çokça paylaşılmakta ve birçok kişi tarafından videonun doğru olduğuna inanılmaktadır. Ancak kayalıkların üstünde ayağı kayarak yanardağ lavının içine düşen kadının videosu gerçek değildir. 

https://www.youtube.com/watch?v=m8KRhfXMVU4

Videoda, bir anda ayağı takılarak volkanın içine düşen bir kız görülmekte ve ardından yanardağın içindeki lavın patladığı görülmektedir. Ancak videonun orijinal halinin volkanla hiçbir alakası yoktur.

Montajla yapılan bu video, aslında deniz kenarında kayalıkların üzerinde duran bir kızın ayağı takılarak denize düştüğünü göstermektedir. Denize doğru kayarak düşen kız, aşağıdaki videonun sonunda görüleceği üzere ayağa kalkarak kayalıkların yukarısına çıkmaya çalışmaktadır.

https://youtu.be/mWcWHNmltPY?t=13s


Kartalın Çocuğu Kaçırdığı Video

Bir başka sahte video ise, parkta bulunan bir çocuğun babasının yanında kartal tarafından kaçırıldığı gösteren bir videodur. Aşağıdaki videoda, kartal hızını yavaşlatarak çocuğa yaklaşmakta ve bir hamle ile çocuğu kapmaktadır. Kısa süre sonra bir, iki metre yükseklikten çocuğu yere bırakmaktadır.

Ancak söz konusu video doğruyu yansıtmayıp tamamıyla montajdır. Kanada’da dijital animasyon öğrencileri tarafından oluşturulan bu video, okullarının verdiği bir proje ödevi kapsamında yapılmıştır.

Centre NAD‘da 3 öğrenci olan Normand Archambault, Loïc Mireault ve Félix Marquis-Poulin‘in, proje ödevi için hazırladıkları kartalın çocuğu kaçırma videosu, paylaşıldığı günden bugüne sosyal medyada geniş kitlelere ulaşmıştır. Okulda yapılan proje ödevi kapsamında, her videonun aldığı görüntüleme sayısına göre proje derecelendirilmektedir. Okulun not sisteminde 100.000 görüntülemeyi aşan videolar en yüksek puanı kazanırlar. 3 öğrencinin oluşturduğu bu video, paylaşıldığı ilk gün 5 milyonun üzerinde izlenme sayısına ulaşarak okulda rekor kırmıştır.


Kaynaklar: Youtube 1 (Volkana düşen kadın), Youtube 2 (Orijinal video), cbc.ca, Youtube(kartalın çocuğu kaçırdığı video)


[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?