Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar

“Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar” başlıklı içeriğimizde Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşım yapan trol hesapları inceledik.

Trol Nedir?

Trollemek, İnternet’te kasten tetikleyici, provoke edici paylaşımlar yaparak insanları duygusal cevaplar vermeye ya da bir konudan uzaklaştırmaya yönlendirmektir. Bunu yapanlara da trol denir.

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 14

 

Sosyal medyada yer alan trol hesaplardan bazıları:

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 2

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 3

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 4

 

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 5

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 6

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 7

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 8

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 9

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 10

Sosyal medyada böyle paylaşım yapan çok fazla trol hesap bulunmaktadır. Platform kullanıcılarından bu tarz paylaşımların gerçek olduğunu düşünenler olabilmekte ve paylaşımlar çoğunlukla gerçek dışı veya provoke edici şekilde sunulduğundan bu ortamlarda gerginlik, tartışma doğabilmektedir. Dolayısıyla böyle paylaşım yapan hesapları dikkate almamak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşım Yapan Trol Hesaplar 12

Sosyal medya platformları arasından Twitter, bu anlamda bazı önlemler almış olsa da hala çok fazla trol hesap bulunmaktadır. Şu ana kadar alınan önlemler dolayısıyla Rusya’dan atılan tweetler üzerinde bazı önemli müdahaleler söz konusu olmuştur. Ancak dünya genelinde hala çok sayıda trol hesap bulunması dolayısıyla yapay zeka kullanılarak alınanlar da dahil olmak üzere tüm önlemlerin, henüz amaçlanan sonuca ulaşmadığını söylemek mümkün. Twitter’ın bu anlamda yaptığı son açıklamanın ilgili kısmı şöyle:

“Mart ayında Twitter’da herkese açık olan konuşmaların sağlıklı yürümesi adına iyileştirmelere gideceğimiz yeni yaklaşımımızı tanıttık. Çözmek için çalışmalarda bulunduğumuz önemli bir konu da, bazı kişilerin “trol” olarak adlandırdığı profiller. Bazı trolümsü davranışlar eğlenceli, iyi ve komik olsa da, burada kastettiğimiz davranış biçimleri, Twitter’da özellikle konuşmalar ve aramalar gibi topluma açık alanlarda sohbetleri bozan ve rahatsız eden, trolümsü davranışlar olarak öne çıkıyor. Bu hesaplar ve Tweet’lerin bazıları, kurallarımızı ihlal ediyor ve böyle durumlarda biz de gerekli aksiyonları alıyoruz. Diğerleri ise kuralları ihlal etmemelerine rağmen, sohbetin sağlıklı olmasını engelliyor.”


Kaynaklar: wikiwand, Facebook, TwitterTwitter 1Twitter 2Twitter 3Twitter 4Twitter 5Twitter 6, Facebook 2, Twitter 7Twitter 8, blog.twitter.com, mynet, webtekno, foxnews

[Toplam: 3   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?