Sosyal Medyada Paylaşılan 8 Sahte Fotoğraf

“Sosyal Medyada Paylaşılan 8 Sahte Fotoğraf” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada paylaşılan ve gerçek olduğu sanılan sahte fotoğrafları inceledik.

Sosyal medyada birçok sahte paylaşım yer almaktadır. İlgi çekici oldukları için etkileşim sağlamak adına, asılsız olmalarına rağmen farklı platformlarda bunların paylaşımı yapılmaktadır. İşte bu fotoğraflara bazı örnekler:

1. Johnny Depp’in Vasiyeti

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar yalan haberler johnny depp vasiyet

Sosyal medyada ilgi gören bu paylaşım doğru değil. Johnny Depp’in vasiyeti ile ilgili böyle bir açıklama olmadığı gibi, Johnny Depp’in vasiyeti ulaşılabilir dahi değil.

2. Swatch “Kezos” Saatleri

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar swatch kezos

Özellikle etkileşim almak için paylaşılan sahte görsellerden birisi de, Swatch saat markasının “Kezos” isimli serisinin Atatürk’ü anmak için 10 Kasım’da saat 09:04’ten direkt 09:06’ya geçiş yaptığına ilişkin paylaşımdır. Öncelikle Swatch markasının Kezos isimli bir serisi bulunmamaktadır. Swatch’ın 10 Kasım’a özel olarak dakika atlayan bir saat ürettiği iddiası da yanlıştır.

3. Bobby Leach’in Ölümü

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar bobby leach in ölümü

Bir diğer sahte paylaşım ise Bobby Leach’in ölümüne ilişkindir. Bu paylaşımda yer alan iddiaların ikisi de yanlıştır. Öncelikle Niagara şelalesinden tüp içerisinde atlayıp, hayatta kalabilen ilk insan Bobby Leach değil, Annie Taylor’dur. Bobby Taylor bunu gerçekleştiren ikinci insandır. Ölümüne ilişkin olarak ise portakal kabuğuna basıp, iç kanamadan öldüğü iddia edilmiştir, ancak bu da yanlıştır. Portakal kabuğuna basan Bobby Leach, iç kanamadan ölmemiştir. Bacağını yaralamıştır ve ardından enfeksiyon kapması sonucu kangren olmuştur. Tüm müdahalelere rağmen, kangren komplikasyonları sebebiyle 2 ay sonra ölmüştür.

4. Bukalemunlar Tamamen Sağırdır

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar yalan haberler bukalemunlar tamamen sağır

Bukalemunların duyma yetisinin zayıf olduğu bilgisi doğru olmakla beraber, tamamen sağır olduğu iddiası doğru değildir. Dış kulakları olmadığı için iyi duyamazlar ancak yine de bazı sesleri duyabilmektedirler.

5. Markhor Keçisi

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar yalan haberler markhor keçisi

Görseldeki keçinin “Markhor” keçisi olduğu ve soyunun tükenmekte olduğu bilgisi doğrudur. Ancak dünyada sadece 1000 tane Markhor keçisi kaldığı iddiası doğru değildir. 

6. Önceden Rahip Olan İspanyalı Belediye Başkanı

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar yalan haberler bana oy vermeyenin günahlarını açıklarım

Bir diğer sahte paylaşım ise belediye başkanı olan eski bir rahip ile ilgili. Öncelikle bu görseldeki kişi İspanyol bir rahip değil. Şimdi emekli olan, İskoç-Roman Katolik kardinal, Keith O’Brien. Ancak, 2002 yılında İspanya’da önceden rahip olan bir belediye başkanının, oy vermeyenlerin günahlarını açıklayacağına dair şantaj yaparak 18 yıl boyunca başkanlık yaptığı doğru.

7. BOSCH Çalışanlarının Maaşları

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar yalan haberler bosch 3000 tl en az maaş

Görselde yer alan özlü söz, gerçekten Robert Bosch tarafından söylenmiştir. Ancak BOSCH çalışanlarının aldığı en düşük maaşın 3000 TL olduğu iddiası doğru değildir. Çalışanların maaşları, genel olarak özel şirket ortalamalarının üzerinde olsa da verilen en düşük maaş (net olarak) 3000 TL değildir.

8. Yankı Odası

sosyal medyadaki sahte fotoğraflar yalan haberler yankı odası dünyanın en sessiz yeri odası

Dünyanın en sessiz odasının Orfield laboratuvarındaki yankı odası olduğu, odada bir süre kalanlarda farklı psikolojik etkiler ortaya çıktığı doğru. Ancak odada bazı paylaşımlara göre 30 bazılarına göre 45 dakikadan fazla dayanan kimsenin olmadığı iddiası doğru değildir. Odada ne kadar süre kalınabileceği, tamamen kişilerin odaklanma ve psikolojik denge sağlamalarına bağlıdır, kişiden kişiye değişmektedir. Bu iddianın doğru olup olmadığını denemek isteyen bir youtuber, ilk denemesinde odada 1 saat kalabilmiştir.


Kaynaklar:

telegraph, derekthomas2010.wordpress.com, netmaaslari, wikiwand, animals.mom.me, wikiwand 2, YouTube

[Toplam: 8   Ortalama: 3.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?