Solak İnsanların Daha Zeki Olduğu İddiası

Solak insanların daha zeki olduğu hakkında çok sayıda söylenti vardır. Solakların daha zeki olduğu iddiası ise, tamamen yanlış olmamakla birlikte, çoğunlukla yanlıştır.

Bazı araştırmalar, solak kişilerin daha genç yaşta öldüğünü, ihmalkar olduğunu, hatta daha fazla içki içtiğini ileri sürmüştür. Bu iddialar arasında en tartışmalı olanı ise, solak insanların daha zeki ve dahi olmaya yatkın olduklarıdır.

solak
Genç Mozart

Yetenek ile solaklık arasında bir bağ olduğu inancının uzun bir geçmişi vardır. Leonardo da Vinci, Mark Twain, Mozart, Marie Curie, Nicola Tesla ve Aristoteles ünlü solak kişilerden bazılarıdır.

Bilimsel çalışmalara göre, el fonksiyonu beyin işlevinin bir göstergesidir ve kavrama ile ilişkilidir. Solakların beyninin sağ tarafı daha büyüktür. Bu onlara mekânsal (uzaysal) farkındalık ve nesnelerin zihinsel temsili söz konusu olduğunda yardımcı olur. Ayrıca, iki beyin hemisferini birbirine bağlayan sinir hücreleri paketi olan korpus kallozum, solaklarda daha büyük olma eğilimindedir.

Solaklık ve Zeka İlişkisi

Solak olma eğiliminde olan sanatçılar ve müzisyenlere dair birçok anekdot vardır; bir gözlemde sağ hemisferin (sol eli kontrol eden) yaratıcılığın merkezi olduğu görüşü vardır. Bu bağlamda, solak olan Leonardo de Vinci‘ye, Paul McCartney‘ye ve daha birçoğuna işaret edilir. Ancak psikolog Chris McManus ödüllü “Right Hand Left Hand” (Sağ El Sol El) kitabında, “Solaklarda artan yaratıcılık iddiaları sürekli tekrarlansa da, bilimsel literatürde bu fikri destekleyecek çok az şey var” demiştir. Solakların içe dönük olmalarıyla ilgili olarak, sadece bu yıl yayınlanan bir bildiride, Yeni Zellanda’daki 662 öğrencinin eli ve kişiliği hakkında araştırmalar yapılmıştır. Araştırmacılar, sol ve sağ elini kullananlarda, farklı bir kişilik faktörünün ortaya çıkmadığını söylemiştir.

Bununla birlikte, her iki elini kullanmak noktasında da zayıf olan kişilerin (yani karışık elli) daha fazla içe dönük olma eğilimi olduğu ortaya çıkmıştır. Peki ya IQ? Pek çok kişi üzerinde yapılan çalışmada, zeka ile sağ veya sol el kullanmanın ilişkili olduğu gözlemlenmemiştir. Başka bir araştırmada ise, sağ elini kullananların IQ konusunda “hafif” avantajlı olduğu tespit edilmiştir. (Her iki çalışmada da zeka / el kullanım ilişkisi önemsiz bir seviyededir.  Ayrıca, solakların sol hemisferi dil öğrenme konusunda daha az baskındır.

Solaklık ve zeka ilişkisi üzerine yapılan bir deneyde, yaklaşık 1000 kadın ve erkekten, birleştirilmesi güç olan iki sıradan nesneyi birleştirmeleri istendi. Başka bir deneyde ise katılımcılardan, bir dizi kelimeyi mümkün olduğunca çok sayıda farklı kategoride kullanmaları istendi.

Elde edilen sonuçlar, solak erkeklerin farklı düşünme pratikleri üzerinde sağ elini kullanan erkeklerden daha iyi performans sergilediğini ortaya koymuştur; ancak kadınlarda böyle bir fark görülmemiştir.

Efsaneye göre, solaklar daha içe dönük, akıllı ve yaratıcıdır.

Ancak, el duygusu beynin işlevinin yalnızca dolaylı bir ifadesidir. Örneğin, sağ hemisferi daha gelişmiş olan insanların yalnızca üçte biri solaktır. Böylece, sağ elini kullananların solaklarınkine benzer bir beyin yapısına sahip olduğu görülür. Sonuç olarak, ister bir dahilik işareti, isterse bilişsel bir bozukluk belirtisi olsun, insanların el tercihlerini yorumlamada temkinli olmak gerekir.

Son bir bilgi daha: Solaklar sağ ellerini kullanmak konusunda, sağ el kullananların sol ellerini kullanmalarından daha iyi performans gösterir.

yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30


KAYNAKLAR: iflscience    indy100    businessinsider

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler