Şirince Neresidir? Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince Neresidir? Şirince’de Gezilecek Yerler” Başlıklı içeriğimizde Şirince Mahallesi ve Şirincede gezilecek yerleri inceledik.

Şirince, İzmir ilimizin Selçuk ilçesine bağlı olan küçük ve eski mimarisini korumuş turistik bir köyümüzdür. 6360 Sayılı Kanunla mahalleye dönüştürülmüştür. Yani artık Şirince köyü değil Şirince mahallesidir. Ancak daha çok Şirince Köyü olarak bilindiği için yazımızda Şirince Köyü olarak geçmektedir.

Şirince’de Kıyamet

Şirince denildiğinde aklınıza kıyamet kopmayan köy gelmesin. 21 Aralık 2012 yılında Maya takvimine göre kıyametin kopacağı ama haritada bu kıyametten Şirince’nin etkilenmeyeceği gibi inanışlar ortaya çıkmıştır. “Ne mi oldu?” Evet, Şirince’de kıyamet kopmadı ama dünyada da kopmadı. Bu inanış Şirince’ye yaradı. Pansiyon işletmecileri sezonun en durgun döneminde rezervasyon talebi patlaması yaşadı. 21 Aralık’tan haftalar hatta aylar önce tüm odalar doldu. Kıyamet kopmadı ama esnaf mutluluktan koptu.

Şirince’nin Neyi Meşhur?

şirince neresi şirincede gezilecek yerler şirincenin neyi meşhurdur

Şirince köyüne gittiğinizde sizleri 2 katlı eski mimariden yapılma evler karşılayacak. Gezmenize önce karnınızı doyurarak başlayabilirsiniz. Şirince’de ne yenir, ne içilir derseniz bunun cevabını halkı veriyor.

Selanik usulü sebzeli güveç, gözleme, organik otlardan yapılmış mezeler, mürver şurubu, dibek kahvesi ve özel yapım şarapları…

Suyu sıkılan her türlü meyvenin şarabı yapılmakta olup, şarap mahzenleri oldukça ilgi görmektedir. Hem tadabilirsiniz hem de hediye olarak satın alabilirsiniz.

Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince’de Aziz John Baptist Kilisesi

şirince neresi şirincede gezilecek yerler Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince’de Aziz John Baptist Kilisesi, köyün güneyinde yer alır. Tarihi çok eski zamanlara dayanan kilise, 1832 yılında inşa edilmiş ve  Saint Jean’e adanmıştır. Kilisenin bir tarafında şarap mahzeni bir tarafında cafe bulunmaktadır.

Şirince’de Tiyatro Medresesi

şirince neresi şirincede gezilecek yerler tiyatro medresesi

Şirince’de Tiyatro Medresesi, Tiyatro medresesi oldukça doğal bir yapıya sahip olup, tiyatroyla ilgilenen vatandaşların veya ünlü sanatkarların bir araya gelmesi için yapılmış bir toplanma alanıdır. Tiyatrocu, müzisyen ve birçok sanat alanıyla ilgilenen sanatkarlar tarafından projelerin geliştirildiği, etkinliklerin düzenlendiği bir alan haline gelmiştir.

Şirince’de Nesin Matematik Köyü

şirince neresi şirincede gezilecek yerler nesin matematik köyü

Şirince’de Nesin Matematik Köyü, Aziz Nesin’in bir matematik enstitüsü kurulmasını vasiyet etmesinden sonra, tamamen halkın bağışlarıyla ve gençlerin gönüllü emekleriyle, imece usulüyle kurulmuştur. 2007’den beri halka hizmet vermektedir. 7’den 70’e herkesin her seviyede matematik öğrendiği ve öğrettiği Nesin Vakfı’na ait bir köydür. Eğitim ve araştırma kurumu olarak geçmektedir. Köy, Nesin Vakfına aittir.

Şirince’de Hodri Meydan Kulesi

şirince neresi şirincede gezilecek yerler hodri meydan kulesi

Şirince’de Hodri Meydan Kulesi, Yazar Sevan Nişanyan’ın inşa ettiği 16 yapı hakkında SİT alanı kapsamında bulunma gerekçesiyle yıkım kararı çıkmasından sonra yaptırılmıştır. İşlettiği restoranın yanına 12.5 metrelik Hodri Meydan kulesini yaptırmıştır. Kulenin girişine de “Zalimin aczini görmek ve göstermek için inşa edildi” yazdıran Nişanyan, meydan okumayı sürdürmüştür. Kule’nin bir tarihi ve amacı bulunmamaktadır.

Efes’te Serbest Paraşüt – Skydive

şirince neresi şirincede gezilecek yerler Efeste Serbest Paraşüt

Efes’te Serbest Paraşüt, Türkiye’de serbest paraşüt deneyimi için oldukça uygun bir yerdir. Şirince’ye 8 km uzaklıktadır. Efes Havalimanı’nda tandem serbest paraşüt yapabilir veya AFF (Accelerated Free Fall) eğitimi alabilirsiniz.

Aynı zamanda Şirince’de değil ama Şirince’ye 40 dk uzaklıkta KEY Klasik Araba Müzesi ve 20 dakika mesafede olan Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın.


Kaynak; tbmm.gov.tr/kanunlartiyatromedresesi.orgnesinkoyleri.org


[Toplam: 5   Ortalama: 4.2/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?