Ana sayfa Genel Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran’da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası

Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran’da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası

482
0
Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran'da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası 7

Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran’da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası” başlıklı içeriğimizde 24 Haziran seçimlerinde kadın konukevlerinde kalan 12 bin kadının oy kullanmasının engellendiği iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından her ay düzenli olarak rapor çıkartılmaktadır. Haziran ayı raporunda 24 Haziran seçimleriyle alakalı olarak, “Ülkenin en kritik seçimlerinden biri olan 24 Haziran seçimlerinde sığınma evlerindeki 12 bin kadının oy kullanması engellendi.” ifadelerine yer verilerek, konukevlerinde kalan kadınların oy kullanmasının engellendiği iddiası ortaya atılmıştır. Daha sonra birkaç haber sitesi de bu raporu kaynak göstererek “Sığınma Evlerindeki Binlerce Kadın Oy Kullanamadı” tarzında başlıklarla haber yapmışlardır. Ancak bu iddia hiçbir doğrulanmış veriye dayanmamaktadır. Aynı iddia seçim öncesinde de gündeme gelmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konuyla ilgili açıklama da yapılmıştır.

Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran'da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası 6

İddia, 24 Haziran seçimleri öncesinde de “137 kadın konukevinde kalan yaklaşık 12 bin kadının oy kullanmasının engelleneceği” şeklinde haberlerde yer almıştır. Ancak hem söz konusu iddia hem de iddianın içerisinde yer alan bilgiler doğru değildir.

Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran'da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası 1 Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran'da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası 2

Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran'da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası 3 Sığınma Evlerindeki Kadınların 24 Haziran'da Oy Kullanmasının Engellendiği İddiası 4

24 Haziran seçimleri öncesinde haberlere bu şekilde konu olan iddiayla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi İnternet sitesinden basın açıklaması yapmıştır. Bu basın açıklamasında öncelikle ülke genelinde 137 değil 144 kadın konukevi bulunduğunu ve bu konukevlerinden hizmet alan kadın sayısının da 12.000 değil 1.516 olduğunu belirtmiştir. Daha sonra da bu konukevlerinde kalan kadınların oy kullanmaları için her türlü kolaylaştırıcı tedbirin alındığı ve güvenlik önlemleri içerisinde oy kullanım işlemlerinin sağlanacağı ifade edilmiştir. Yüksek can güvenliği riski olan kadınlar için de oy kullanma talepleri olduğu takdirde, Emniyet Müdürlükleri ile işbirliği halinde güvenlik tedbirleri ve ulaşım desteği sağlanarak oy kullanmalarının mümkün kılınacağı belirtilmiştir. Açıklama metninin tamamı şöyle:


22 Haziran 2018

Bugün bazı basın ve yayın organlarında yer alan kadın konukevinde kalan 12.000 kadının güvenlik sağlanamayacağı gerekçesi ile oy kullanamayacağı yönünde haber nedeniyle aşağıda yer alan açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Ülke genelinde 144 kadın konukevi bulunmaktadır. 22.06.2018 itibariyle söz konusu kuruluşlardan 1.516 kadın hizmet almaktadır.

Bu itibarla, haberde yer aldığı şekilde kadın konukevinde 12.000 kadının olduğu ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.

81 ilimizde bulunan kadın konukevlerinde kalan kadınların oylarını kullanmaları için her türlü kolaylaştırıcı tedbir alınmıştır.

Sosyal ve ekonomik yoksunluk nedeniyle kadın konukevinde hizmet alanlar ile can güvenliği riski bulunmayan ve oy kullanmak isteyen kadınlar, ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde gerekli güvenlik önlemleri alınarak oy kullanacaktır.

Yüksek can güvenliği riski olan kadınların oy kullanma talebi olması halinde de, Emniyet Müdürlükleri ile işbirliğinde gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, gerekirse seçmen kayıtlarının olduğu illere gitmeleri için ulaşım desteği verilmek suretiyle oylarını kullanmaları sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Söz konusu açıklamalar doğrultusunda 24 Haziran seçimleri öncesinde kadın konukevlerinde kalan kadınların oy kullanmalarının engellendiği iddiasının doğru olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.


yüzde-0-dogrula.org-doğruluk-yüzdesi


Kaynaklar: aile.govhaber.solsozcukadincinayetlerinidurduracagizgazete2023cnnturkt24

[Toplam:5    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*