Ana sayfa Genel Şengül Erdoğan’ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası

Şengül Erdoğan’ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası

408
0
Şengül Erdoğan'ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası

Şengül Erdoğan’ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası” başlıklı içeriğimizde 24 Haziran’da Türkiye’de gerçekleşecek seçimlerin yurt dışı oy işlemleri sırasında gündeme gelen mükerrer oy kullanıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Sosyal medyada seçim öncesi tartışmalara sebep olan paylaşımlarda, Şengül Erdoğan isimli kişinin iki defa oy kullandığı iddiası gündeme gelmiştir. Tartışmalar, Şengül Erdoğan’ın Facebook hesabından önce Brüksel’de oy kullandığını gösteren bir fotoğrafı paylaşması, daha sonra ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda oy kullandığını gösteren bir fotoğrafı paylaşmasıyla ortaya çıkmıştır.

Şengül Erdoğan'ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası 1

Şengül Erdoğan'ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası 2

Bunun üzerine harekete geçen YSK, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. İzmir’de polise teslim olan ve gözaltına alınan Şengül Erdoğan, ifadesinde sadece bir defa oy kullandığını, şaka amacıyla fotoğraf çektirdiğini ve mükerrer oy kullanmış gibi davrandığını söylemiştir.

YSK’nın resmi İnternet sitesinde 20 Haziran 2018 tarihinde konuya dair açıklama yapılmıştır. Açıklama metni şöyle:


Basın Açıklaması

Şengül ERDOĞAN adına kayıtlı sosyal medya hesabında Adnan Menderes Havalimanında ve Belçika’da oyunu kullanırken fotoğraflarını paylaştığının ve basında da bu yönde haberlerin yer aldığının görülmesi üzerine yapılan incelemede;

T.C. Kimlik Numaraları, anne, baba adları, doğum yeri, doğum tarihi ve nüfusa kayıt bilgileri tamamen farklı ve iki ayrı kişi olarak Şengül ERDOĞAN isminde iki farklı kaydın bulunduğu kayıtlarımızın tetkikinden anlaşılmıştır.

Şengül ERDOĞAN isimli şahsın çift kimlik taşıyıp taşımadığının, aynı kişinin seçmen kütüğüne kayıtlı iki ayrı şahıs adına oy kullanıp kullanmadığının araştırılarak ilgili hakkında 298 sayılı Kanunun seçim suçları ve cezalarına ilişkin hükümleri gereğince gerekli soruşturmanın ivedi olarak yapılması hususunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunulmuştur.

Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt bulunmamaktadır.

İlgili hakkında gözaltı işlemi yapıldığı bilgisi alınmış olup, soruşturma devam etmektedir.

298 sayılı Kanunun 160. maddesinde; başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenlerin 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sadi GÜVEN

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı


Şengül Erdoğan'ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası 3


Yapılan incelemelerde, Şengül Erdoğan’ın Brüksel’de oy kullandığını iddia ederek paylaştığı fotoğrafta aslında oy kullanmadığı, sadece İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda oy kullandığı tespit edilmiştir. Belçika’da iddiaya konu olan Şengül Erdoğan’la aynı isme sahip olan başka bir vatandaşın oyunu kullandığı tespit edilmiştir.

Soruşturmayı, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’na muhalefet ve ‘sahtecilik’ yönünden başlatan savcılık, ilk aşamada Erdoğan’ın, ilk oyunu gerçek ikinci oyunu da sahte kimlikle kullandığı üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak yapılan nüfus kayıt incelemesinde Şengül Erdoğan adında Belçika’da yaşayan iki farklı Türk vatandaşının bulunduğu tespit edilmesi üzerine soruşturma yön değiştirmiştir. Savcılığa YSK’dan gelen bilgiye göre de Şengül Erdoğan adıyla Belçika’da kullanılan oyun 17 Haziran Pazar, saat 16.20’de, İzmir’de kullanılan oyun da 18 Haziran Pazartesi, saat 05.16 sıralarında kullandığı belirlenmiştir.

Şüpheli Şengül Erdoğan’ın mükerrer oy kullanmadığı anlaşılınca, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Ancak savcılık, Şengül Erdoğan’ın sosyal medya paylaşımlarını ve telefon bağlantılarını incelemeye almış ve seçim öncesinde mükerrer oy kullanıldığı algısı yaratmasından dolayı soruşturmayı derinleştirmiştir.

21 Haziran 2018 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:


T.C. ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Medya İletişim Bürosu

BASIN AÇIKLAMASI

Kendisine ait sosyal medya hesabında oy kullanırken çektirdiği fotoğrafları paylaşmak suretiyle mükerrer oy kullandığı intibaı yaratarak kamuoyunda vatandaşların yoğun tepkisine neden olan ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından aleyhinde 298 sayılı kanuna muhalefet / Resmi Evrakta Sahtecilik suçlarından soruşturma başlatılan Ankara ili Polatlı ilçesi nüfusuna kayıtlı Şengül Erdoğan isimli şahıs hakkında;

Brüksel Başkonsolosluğu aracılığıyla temin edilen Sandık Kurulu Başkanı imzalı tutanak içeriğinde “sistemin aynı kişinin iki kez oy kullanmasına izin vermediğini, Şengül Erdoğan’ın 15/06/2018 tarihinde bir grup arkadaşı ile oy kullanmaya geldiğini ancak oy kullanmadığını, sandık kuruluna oy kullanmayacağını sadece arkadaşlarına eşlik etmek için geldiğini ve arkadaşının zarfı ile Sandık Kurulunun bilgisi dahilinde hatıra fotoğrafı çektirdiğinin” bildirilmesi,

Şüpheli ile aynı ismi taşıyan ve Belçika’da yaşadığı belirlenen Çankırı ile Şabanözü ilçesi Gümerdiğin nüfusuna kayıtlı farklı T.C kimlik numaralı Şengül Erdoğan’ın 17/06/2018 günü saat 16:27 de Brüksel Başkonsolosluğunda oy kullandığı,

Şüpheli Ankara ili Polatlı ilçesi nüfusuna kayıtlı Şengül Erdoğan’ın ise Adnan Menderes Havalimanı Gümrük Kapısında kurulu sandıkta 18/06/2018 günü saat 05:16 itibariyle oy kullandığı hususlarının tespit edilmesi üzerine,

Şüphelinin mükerrer oy kullanmadığının belirlenmesi nedeniyle ifadesinin alınmasına müteakip serbest bırakılmasına karar verilmiştir.

Terör Örgütü bağlantısına dair herhangi bir bilgi ve belgenin bulunmadığı bildirilen şüpheli hakkında 298 sayılı kanuna muhalefet ve suç uydurma suçlarından soruşturmaya devam olunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı


Şengül Erdoğan'ın Mükerrer Oy Kullandığı İddiası 4


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: YSK.gov, ankara.adalet.gov, sözcü, sabah, mynet, euronews

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*