Sarışınlar Aptal Mıdır? Sarışınlar Aptal İddiası

“Sarışınlar Aptal Mıdır? Sarışınlar Aptal İddiası” başlıklı içeriğimizde çoğunlukla merak uyandıran ve hakkında tartışmaların çok yaygın olduğu bir konu olan sarışın insanların aptal olduğu iddiasını inceledik. Nedeni bilinmez ama bu konu o kadar ilgi çekmektedir ki, sarışınların aptal olmasını konu edinen film serileri dahi vardır. Ancak sarışınların aptal olduğu iddiası doğru değildir. Hatta yapılan bazı anketlere göre sarışınlar, genellikle ortalamanın üzerinde zeka seviyesine sahiptir.

sarışınlar aptal mıdır

Zeka Seviyeleri 

U.S. Bureau of Labor Statistics (ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu), Ulusal Boylamsal Araştırmalar serisinin, 1979 yılında 14-22 yaş aralığında olan gençlerin takibiyle şekillenen NLSY79 sonuçlarına göre, Ohio Üniversitesi öğretim üyesi Jay Zagorsky bir alt değerlendirme yapmıştır.

Doğal saç rengi ile IQ (Intelligence Quotient – Zeka Katsayısı) arasındaki ilişkiye dair araştırma yapan Zagorsky, ırksal farklılıkları bertaraf etmek adına siyah ve latin kökenlileri inceleme dışında bırakmış ve beyaz ırktaki sarışınlık/zeka ilişkisi üzerine çalışmıştır. Bu çalışmanın sonucuna dair tablo şu şekildedir:

sarışınlar aptal mı anket

Zagorsky’nin çalışmasına göre sarı, kahverengi, kızıl ve siyah saçlı kadınların ortalama IQ değerleri sırasıyla 103.2, 102.7, 101.2 ve 100.5 olarak bulunmuştur. Erkekler için de değerlendirme yapan ve sonuçları sıralayan Zagorsky, sarışın erkeklerde de zeka geriliği olmadığını göstermiştir.

sarışınlar aptal mı anket erkek

Bu çalışmalara göre; kadınlar arasında sarışınlar en zeki grubu oluştururken, erkekler arasında sarışınlar ikinci en zeki grup olmuştur. Bu çalışmadan yola çıkılarak, Dünya genelinde sarışın kadınların en zeki kadın grubu olduğu sonucuna ulaşılamaz. Ancak sarışınların aptal olduğuna dair iddiaların doğru olmadığı sonucuna ulaşılabilir.

Birey tiplerine göre ortalama IQ dağılımı ise şu şekildedir:

sarışınlar aptal mı IQ dağılımıBu tabloya göre, IQ seviyesi 125 ve üzerinde olan kadınlar arasında %4 oranla en fazla yüzdeliğe sahip kadınlar sarışınlardır. Erkekler için de durum benzerdir. IQ seviyesi 125 ve üzerinde olan erkekler arasında sarışın erkekler %5.4 ile en çok yüzdeliğe sahip olmuşlardır.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1. academia.edu, 2. news.osu.edu, 3. u.osu.edu, 4. sites.psu.edu, 5. bls.gov, 6. nlsinfo.org, 7. bilimfili

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?