Sandık Başkanının Milletvekiline “Bu Sandıkta Oy Kullanamazsınız” Dediği İddiası

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili ve milletvekili adayı Ahmet Sorgun’un oy kullanacağı esnada sandık başkanının kendisine “Bu sandıkta oy kullanamazsınız” dediği iddiası doğrudur.

Olay Nasıl Gerçekleşti?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili ve milletvekili adayı Ahmet Sorgun’un, oyunu merkez Meram ilçesine bağlı Kalfalar Mahallesi Muhittin Güzelkılınç Anadolu Lisesi’ndeki 1116 nolu sandıkta kullanmak istediği, ancak isminin bu sandıktaki listede olmadığı belirtildi. Habertürk’ün haberine göre olayda şu diyaloglar geçti:

Sandık başkanı “İsminiz bizim sandık listemizde yok, bu yüzden siz bu sandıkta oy kullanamazsınız. Buna izin veremem” dedi. Parti Genel Başkan Yardımcısı ve 27. Dönem Konya Milletvekili Adayı Ahmet Sorgun, YSK’nın milletvekili ve milletvekili adaylarının başka sandıkta oy kullanabileceğine dair kararını hatırlatarak oy verme işlemini gerçekleştirdi. Sandık başkanının özür dilemesi üzerine Ahmet Sorgun, “Sen sandık başkanlığı yapıyorsan milletvekillerinin, milletvekili adaylarının hem kendi sandığında hem istediği sandıkta oy kullanabileceğini; sandık başkanı değil bütün basın mensupları bile bilir. Sen böyle diyorsan ben senin sandık başkanlığını sorgularım” diye konuştu.

Milletvekili ve milletvekili adayları başka sandıkta oy kullanabilir mi?

Tartışma üzerine Sorgun, YSK’nın ilgili kararını hatırlatarak, “Gerek Milletvekilleri, gerek milletvekili adayları Seçmen Kütükleri ve Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkında Kanunda hem kayıtlı olduğu seçmen kütüğünün kayıtlı olduğu sandıkta ve herhangi bir istediği sandıkta oy kullanabilirler. Buradaki arkadaşımız tabii bu konuyu yeterince bilmediğinden eğer hukukçu olmasanız eğer konuyu çok iyi bilmeseniz baktığınızda gerçekten bir engel olmaya sebep olabilir. Ama en iyi bilen siz olun. Bizim bir parolamız var, en iyi bilen siz olun ilk bilen siz olun diye. Bu konuda herhangi bir tereddüt söz konusu değil. Böylece de onu kanunun ilgili maddesini arkadaşımıza da öğretmiş olduk” dedi.

Seçmen Kütükleri ve Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkında Kanun, Madde 94

Sorgun’un da ifade ettiği gibi, gerek milletvekilleri, gerek milletvekili adayları Seçmen Kütükleri ve Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkında Kanunda hem kayıtlı olduğu seçmen kütüğünün kayıtlı olduğu sandıkta ve herhangi bir istediği sandıkta oy kullanabiliyor.

yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.4.298.pdf

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?