Samsung Batarya Dinleme Cihazı İddiası

“Samsung Batarya Dinleme Cihazı İddiası” başlıklı yazımızda, Samsung marka cep telefonlarının bataryasında kullanıcıları dinlemeyi sağlayan bir çip olduğu iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ve Samsung kullanıcıları arasında kafa karışıklığına sebep olan “Samsung, kendi kullanıcılarını dinliyor“, “Samsung bataryalarında dinleme cihazı var” tarzında iddialar doğru değildir. Ancak iddianın kaynağı olan video çekildiği dönemde hızla yayılmış ve Samsung kullanıcılarının telefonlarıyla alakalı şüphe duymasına yol açmıştır. İddiaya konu olan videoda bir vatandaş, Samsung marka telefonun bataryasının etrafındaki etiketi açarak, içerisinden çıkan çipi (chip) göstermekte ve bu çipin “gizli dinleme cihazı” olduğunu söylemektedir. Bu videodan sonra insanlar kendi telefonlarını kontrol etmiş ve aynı çipin kendi telefonlarında da yer aldığını görünce söylenenlerin doğru olduğunu düşünmüşlerdir. Hatta kendi telefonlarından bu çipleri söküp atan çok sayıda Samsung kullanıcısı, bunu videoya çekip paylaşarak, asılsız iddianın büyümesine sebep olmuşlardır.

Samsung’un Açıklaması

Olay özellikle sosyal medyada çok etkileşim göstermiş, Samsung Türkiye hem resmi Facebook sayfasından hem de Twitter hesabından konuya dair açıklama yapmak durumunda kalmıştır. Söz konusu açıklama şöyle:

samsung batarya dinleme cihazı çipi 1

“Sosyal medyada bir kullanıcımızın paylaştığı videoda görülen, Samsung mobil cihazının pilinin üzerinden sökülen parça “NFC anteni”dir. NFC (Near Field Communication) yakın alan iletişimi için kullanılan bir haberleşme teknolojisidir. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan NFC teknolojisinin hiçbir şekilde takip ve/veya dinleme benzeri bir amaçla kullanılması/kullanılabilmesi mümkün değildir.

NFC özelliğini destekleyen cihazlarda “NFC anteni”, genellikle telefonun arka kısmına yakın, cihazın diğer cihazlarla kısa mesafede haberleşmesini mümkün kılacak/kolaylaştıracak şekilde, batarya veya arka kapak iç yüzeyine gömülü olarak yerleştirilmektedir. Bu durum, NFC’yi destekleyen cihazınızın kullanım kılavuzunda da belirtilmektedir. Özelliğin kullanılabilmesi için telefonun bağlantı ayarları menüsünden NFC başlığının aktive edilmesi gerekir, aktive edilmezse özellik kullanılamaz.

NFC teknolojisi, bu özelliği destekleyen cihazların birbirine 10 cm veya altı bir mesafede, âdeta dokunacak kadar yaklaştıkları zaman etkin olmakta; cihazların birbiriyle konuşabilmeleri ancak bu şartlar altında sağlanmaktadır.

“NFC anteni”ni cihazınızdan sökmeye yönelik, cihazın piline veya diğer aksamlarına bir müdahalede bulunmanız, pilinizi ve telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabilir; ayrıca NFC ile ilgili fonksiyonlarının çalışmamasına da neden olabilir. Bu yüzden kullanıcılarımıza bu tür uygulamaları tavsiye etmiyoruz.”

Açıklamanın orijinal metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFC nasıl çalışıyor?

NFC sistemi, basit bir teknolojiden yararlanarak bilgisayarlara veya bankalara verileri tanıtmaktadır. Birkaç santimetre uzaklıktaki iki cihaz arasında küçük miktarda veri transferi gerçekleştirebilmektedir. Yani Bluetooth’un aksine NFC’de, cihaz eşleştirmesi, kod girişi vs. gibi bir sistem bulunmamaktadır. Güç tüketimi çok az olduğundan da, NFC etiketleri pil gücüne ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir.

Türkiye’de satışı bulunan birçok akıllı telefonda da NFC anteni bulunmaktadır. Kablosuz şarj özelliği, temassız ödeme vs. gibi birçok kolaylık sağlayan işlem için kısa mesafede cihazlar arası veri aktarımını sağlayan bu sistem, genellikle cihazlarda aktif durumda değildir. Yani bu özelliklerden yararlanmak isteyen kullanıcı, telefonunun modeline göre ayarlardan özelliği aktif hale getirmelidir.Kaynaklar: SamsungTürkiye (Twitter), Samsung (Facebook), chip

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler