Şafak Pavey’in Terk Edildiği İçin İntihar Girişiminde Bulunduğu İddiası

Bazı sosyal medya kullanıcıları Şafak Pavey’in 17 yaşında İngiliz Paul Pavey ile kaçarak evlendiğini, Paul Pavey tarafından terk edildikten sonra ise Şafak Pavey’in kendini trenin altına atarak intihar girişiminde bulunduğunu iddia etti.Şafak Pavey, 18 yaşında evlenmiş olduğu Paul Pavey ile nikah masasında. (İstanbul)

Şafak Pavey’in 17 yaşında Paul Pavey ile kaçarak evlendiği ve terk edildiği için intihar girişiminde bulunduğu iddiası doğru değildir.

Şafak Pavey, 1994 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde konuk sanatçı olarak görev yapan Paul Pavey ile 17 yaşındayken tanışmıştır. 1995’de başlayan evliliği ise 1996’da yaşadığı kazadan sonra bitmiş, 1997 tarihinde de boşanmıştır.

Pavey’in Vücudunun Yarısını Kaybettiği Tren Kazası

Hürriyet Gazetesi 03.11.2013 tarihinde Şafak Pavey’in avukatı Atılay İleri ile yaptığı mülakatı yayınlamıştır. Bu mülakatta Pavey’in kaza geçirdiği İsviçre’de 1996 yılından itibaren onun avukatlığını üstlenip, yasal süreci takip eden avukatı Atılay İleri kazanın detaylarını anlatmıştır.

Avukatlık yapmaya devam ettiği İsviçre’den telefon ve mail yoluyla Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Atılay İleri, Zürih İstinaf Mahkemesi’nin 27.8.2004 tarih ve LB0107/U numaralı ve İsviçre Federal Mahkemesi’nin 13.1.2006 tarih ve 5C.213/2004 numaralı karar ve tutanaklarına dayanarak, kazanın detaylarıyla ilgili bilgi vermiştir.

Avukat Atılay İleri’nin Hürriyet’e verdiği bilgilere göre 24 Mayıs 1996 tarihinde Zürih Tren Garı’nda meydana gelen kazada herhangi bir intihar girişimi yoktur.

Şafak Pavey, Pavey ailesine misafir olan Mirsolav Hess’i Cenevre trenine bindirmek için eşlik etmiştir. Ancak Mirsolav Hess beynindeki tümör nedeniyle hareketlerini koordine edememiş ve geç kalmışlardır. Hess, yavaş yürüdüğü için Pavey Hess’e perona gidip trene binmesini tavsiye edip, kendisi de gişeye bilet almak için gitmiştir. Biletleri alıp perona geldiğinde ise trenin hareket etmeye başladığını, Hess’in ise vagonda kapıyı açık tutup kendisine el salladığını görmüştür.

Mahkemede şahitlik yapanların ifadelerine göre, Şafak Pavey, bir olimpiyat koşucusu gibi trene koşarak Hess’in biletini kendisine vermeye çalışır. Tren hız aldıkça Şafak Pavey’de hızlanır. Tam Hess’in seviyesine gelip bileti vermek üzereyken de ayağı kayar ve peronla tren arasına düşer.

Şafak Pavey’in annesi Ayşe Önal ile yazdığı 13 Numaralı Peron isimli kitabın 142’ci sayfasında Pavey’in yaşama olan tutkusu görülmektedir.

Kitapta yer alan bilgiye göre kaza sonrasında tren garında yapılan müdahale sırasında bilinci açık olan Pavey, doktora kol ve bacağı için “kurtarabilir misin?” diye sormuştur. Doktor “hayır” deyince, “o zaman kalanları kurtaralım, yoksa annem çok üzülür” demiştir.

Paul Şafak Pavey’i Kazadan Sonra Terk Etti

24 Mayıs 1996 tarihinde Zürih Tren Garı’nda yaşanan kazadan sonra bedeninin yarısını kaybeden Şafak Pavey, İngiliz eşi Paul Pavey tarafından terk edildi. Bunun üzerine Pavey, iyileşme sürecinin ardından Paul Pavey’den boşandı.

Milliyet Gazetesi (19 Ocak 1997)

Şafak Pavey, 19 Ocak 1997 tarihli Milliyet Gazetesi ile yaptığı röportajda Paul Pavey için, “Tüm yaşadıklarım bir yana, beni en çok özen olay bu oldu. Benim ilk aşkımdı. Onun peşinden her yere taşındım. Ama o benim kadar güçlü değilmiş. Buna çok üzüldüm. Tüm olanlara rağmen ondan nefret etmedim” demiştir.

Editörün Notu: Bu araştırmamızda ana kaynak olarak Türk Nostalji isimli internet sitesinin “Şafak Pavey’i bu adam bile yıkamadı, Engin de kimmiş” başlıklı yazısı kullanılmıştır. Teyit ederek faydalandığımız bu çalışmaları için, Türk Nostalji editörlerine teşekkür ediyoruz.


10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

Milliyet Gazetesi Arşiv13 Numaralı Peronbiyografi.net.trhurriyet.com.trturknostalji.com

[Toplam: 3   Ortalama: 2.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?