Rektörün 28 Kişiyi Eleyip Oğlunu Araştırma Görevlisi Yaptığı İddiası

“Rektörün 28 Kişiyi Eleyip Oğlunu Araştırma Görevlisi Yaptığı İddiası” başlıklı içeriğimizde Hakkari Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş‘in oğlunun araştırma görevlisi olduğu eleme sürecinde, kendisinden daha yukarıda yer alan 28 kişinin elendiği iddiasını araştırdık. Söz konusu iddia doğrudur.

Araştırma Görevlisi Ön Değerlendirme Sonuçları

Hakkari Üniversitesi resmi web sitesinde yayınlanan İlahiyat Fakültesine alınacak araştırma görevlileri için yapılan ön değerlendirme sonuçlarına göre, rektör Ömer Pakiş’in oğlu Halit Ziya Pakiş 66,8308 puanla 29. sırada yer aldığı görülebiliyor. Listede Halit Ziya Pakiş’ten daha yüksek puan alanlardan 16 kişinin farklı nedenlerle “sınava giremeyecek” olarak nitelendirildiği görülmektedir. Halit Ziya Pakiş ise puanlamada 29. sırada yer almasına rağmen sınava girmeye hak kazananlar arasında yer alıyor. İlgili değerlendirme raporuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

rektör 28 kişiyi eleyip oğlunu araştırma görevlisi yaptı

Sınav Sonuçları

Bu değerlendirmeden sonra ise sınava girmeye hak kazananlardan 8 kişi sınava girmemiştir. Ön değerlendirme puanlamasında en yüksek puanla 1. sırada yer alan M. Gültekin ve aynı puanlamada 4. sırada bulunan Y. Tiker ise sınavı kazanamamıştır. Açıklanan sınav sonuçlarına göre sınavı kazanan 2 kişiden biri Ömer Pakiş’in oğlu Halit Ziya Pakiş, diğeri de ön değerlendirmede 28. sırada bulunan E. Akdoğan olmuştur.

rektör 28 kişiyi eleyip oğlunu araştırma görevlisi yaptı 3

rektör 28 kişiyi eleyip oğlunu araştırma görevlisi yaptı 4Kamu Denetçiliği Kurumu Hakkari Üniversitesi Rektörlüğünü Çağırdı

rektör 28 kişiyi eleyip oğlunu araştırma görevlisi yaptı 6

Temmuz 2017 raporunda duruma dair değerlendirme yapan Kamu Denetçiliği Kurumu, Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Türk İslam Edebiyatı ve İslam Sanatları Anabilim Dalında boş bulunan iki adet araştırma görevlisi kadrosu için yapılan sınavın iptal edilmesi ve yenilenmesi yönünde tavsiye kararı vermiştir.

Ancak 28 Şubat 2018‘de Kamu Denetçiliği Kurumu resmi web sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, KDK’nın verdiği tavsiye kararlarına uymayan idareler TBMM’ye çağırılmıştır ve bunlar arasında Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü de bulunmaktadır.

TBMM’de yapılan değerlendirme üzerine söz konusu olay gündeme gelmiş ve tepki çekmiştir.

Rektör Ömer Pakiş’in Açıklaması

Tepkiler üzerine Ömer Pakiş de açıklama yapmıştır. Hürriyet gazetesinin haberine göre, Hakkari Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş’in açıklaması şöyle:

“Sınava eksik evrakla girenleri, sınava almamız söz konusu değil. Bununla ilgili elenen epeyce müracaat sayısı oluyor.Sınava girmesi gereken adayların tamamı sınava girmiyor. Bazı adaylar o sınava girmek için müracaat ediyor ama sınava girmiyor. Yani şöyle diyeyim: Sınava müracaat edenlerin yarısı eksik evrakla, yarısı da sınava katılmıyor. Yani bir sınava 30 kişi müracaat ettiyse aşağı yukarı 6 kişi katılıyor. Şimdi bu sınavda da aynı şey olmuş. Sınava katılıp da kazanmayan veya sınava müracaat edip de, sınava giremeyen hiçbir aday mahkemeye de müracaat etmemiş. Mahkeme kapısı herkese açıktır. Niye bugüne kadar mahkemeye başvurmamışlar? Şimdi 2.5 sene aradan geçmiş, birileri bunu pişirmeye çalışıyor maalesef. Perşembe günü bu konu ile ilgili Hakkari’de basın toplantısı düzenleyeceğim. Bu haberle ilgili mahkeme sürecini başlatacağız. Haberi yapan gazetedeki bilgiler yanlış. Bu adayların puanları birbirine çok yakın. Ayrıca yazılı sınav yapılıyor. Bu yazılı sınavda hiçbirisi ön değerlendirmede birinci sırada değil.”


Sonuç olarak, ön değerlendirmede 18 kişi elenmiştir. Halit Ziya Pakiş’ten yüksek puan alan 16 kişi, farklı sebeplerle “sınava giremez” olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonrasında sınava girmeye hak kazanan 12 kişiden 8’i sınava girmemiş ve sınava katılan 4 kişiden de, ön değerlendirmede en yüksek puanı alan 2 kişi sınavı kazanamamıştır. Sınavı kazanan ve araştırma görevlisi olan 2 kişi de ön değerlendirmede 28. ve 29. sırada yer almaktadır.

Araştırma görevlisi seçim sürecinde 28 kişi farklı nedenlerle sürece devam edememiştir. Ancak ön değerlendirmede 18 kişinin elendiği görülebildiğinden iddianın doğruluk yüzdesini %90 olarak belirledik.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %90


Kaynaklar:

ilahiyat.hu.edu.tr, ilahiyat.hu.edu.tr 2, ombudsman.gov.tr, ombudsman.gov.tr 2, hürriyet

[Toplam: 7   Ortalama: 3.3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?