Reishi Mantarı Nedir? Kanser Tedavisinde Reishi Mantarı İddiası

“Reishi Mantar Nedir? Kanser Tedavisinde Reishi Mantarı İddiası” konulu yazımızda, Asya kökenli ünlü mantarı ve kanser tedavisinde yararlı olup olmadığı konusunu inceledik.

Pek çok bitkisel ürünün olduğu gibi, kırmızı reishi mantarının da sağlığa yararı vardır; ancak kanser tedavisinde kullanılarak kansere sebep olan hücreleri öldürdüğü iddiası yanlıştır.

Çince’de “lingzhi (灵芝)” olarak bilinen kırmızı reishi mantarı (ganoderma lucidum), insan sağlığına mucizevi yararları olduğu söylenen bitkisel bir mantardır. Reishi mantarları, dünya üzerindeki en popüler ve faydalı mantar türlerinden biri olarak bilinir. Bilimsel olarak, latince adıyla, ganoderma lucidum olarak bilinen kırmızı reishi, bu mantarların Japonya’da bilinen adıdır. Özellikle Asya bölgesinde yetişen bu mantar türü, son yıllara tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

kırmızı reishi mantarı

Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen kırmızı reishi mantarının, kansere karşı koruduğu; kansere sebep olan hücreleri öldürdüğü, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kas ve sinir sistemine faydalı olduğu, cildin yaşlanmasını engellediği rivayetleri dilden dile dolaşmaktadır. Böyle olunca da piyasada kırmızı mantar çayı, kırmızı mantar kahvesi, kırmızı mantar çikolatası, kırmızı mantar sabunu, kırmızı mantar kremi, kırmızı mantar şampuanı gibi pek çok ürün bulunmaktadır.

Kırmızı mantarın iddia edilen faydaları:

reishi çayı

  • Adaptojenik özellikler (stresle başa çıkma yeteneğini geliştirir)
  • Bağışıklık sistemini dengeler
  • Karaciğer detoksu yapar
  • Solunum sağlığına iyi gelir
  • Beyin sağlığını korumaya yol açar

Kırmızı reishi mantarı, Çin’de 2000 yılı aşkın bir süredir bitkisel bir ilaç olarak kullanılıyor (ki bunu doğrulayan kullanımlar olduğu görülüyor) ve “gezegende üzerinde çalışılmış en iyi bitkisel ilaç” olarak adlandırılıyor (yanlış).

Kırmızı mantar, yorgunlukla mücadele ve düzenli uyku vaat ediyor ve bazı insanlar tarafından kanser gibi tehlikeli hastalıkları iyileştirdiği iddia ediliyor.


Kırmızı mantar kanseri tedavi eder mi?

Kanser gibi ağır hastalıklar için uygulanan tedaviler göz önüne alındığında, bu tür durumlarda yalnızca kırmızı mantar kullanılarak kişilerin sağlığına kavuşması iddiası son derece tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor.reishi mantarı nedir

Uyku düzeni için kullanırsanız ve işe yaramazsa, muhtemelen en kötü yan etkisi, bir sonraki gün yaşanacak yorgunluk olacaktır. Öte yandan, hayatınızı tehdit eden bir hastalığı tedavi etmek için kullanacak olursanız, yan etkisi ölüm olabilir.

Kanser için kırmızı mantar araştırmaları yapıldığı (kan kanseri olan lösemi dahil), karaciğer enzimleri, proteinüri ve ürik asit (her ikisi de böbreklerle ilgili), idrar yolu enfeksiyonları ve HIV (ilgili CD4 lenfositleri dahil) için doğrudur. Ancak bazı bitkisel ilaç meraklılarının bu çalışmalara dayanarak yaptıkları iddialar; tedavi için kırmızı reishi mantarı kullanılarak sonuç alındığı söylemleri kesinlikle gerçek dışıdır.

kırmızı mantar kapsül

Lingzhi mantarı olarak da bilinen reishi, ganoderma cinsinin çeşitli türlerini içerir. Ancak en yaygın tür olan ganoderma lucidum, insanların büyük çoğunluğunun bitkisel bir takviye olarak kullandığı tiptir.

Kırmızı reishi mantarı ve tipik reishi mantarı arasındaki bir fark yoktur. Siyah reishi mantarının (ganoderma sinensis), beyaz, sarı, mor ve mavi de dahil olmak üzere başka renkleri de vardır. Araştırmalar da kırmızı reishi (ganoderma lucidum) üzerinde odaklanmıştır.

Reishi tozu ya da özünün, “kanser hücrelerini durdkanserin biyografisiurma yeteneğine sahip olduğu” söylenmektedir.

Pulitzer Ödüllü, “Tüm Hastalıkların Şahı: Kanserin Biyografisi (The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer)” kitabı, lösemi ve onkoloji kategorilerinde çok satan bir kitaptır. Pek çok kanser türünü, nasıl çalıştıklarını ve muhtemelen hiçbir zaman kansere karşı evrensel bir tedavi olmayacağını açıklamıştır. Bitkisel bir ilacın (veya bir mantar takviyesinin) kanser hücrelerini tamamen yok ettiğini söylemek oldukça cesur bir iddiadır.


Bilim bu konuda ne diyor?

Programlanmış hücre ölümü (apoptoz), vücudumuzun işlevsiz hücrelerden nasıl kurtulduğudur. Kötü huylu kanser hücreleri, apoptoz sürecinden kaçınarak hayatta kalır. Kırmızı reishi mantarı özünün bu problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğine dair oldukça az sayıda çalışma olduğu doğrudur.

Ancak, laboratuvar deneyi ne olursa olsun, bu çalışmaların hiçbiri insanlar üzerinde uygulanmamıştır. Hepsi hücre kültürleri kullanılarak insan vücudunun dışında yapılan “in vitro” (laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda) çalışmalarıdır.

kanser reishi

Kanser hücrelerini (veya herhangi bir hücre tipini) izole edip bir tabağa koyarsanız, her türlü maddeyi üzerine dökerek onları yok edebilirsiniz. Bu, aynı madde ile bir hap veya içecek tüketirseniz, sindirimden sonra da aynı yıkıcı etkiye sahip olacağı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, kırmızı reishi mantarının vücutta doğal öldürücü hücre (natural killer-NK) aktivitesini teşvik edip edemeyeceğini araştıran bazı araştırmalar olmuştur. On yıl önce kolorektal kanser (kalın bağırsak kanseri) hastaları ile yapılan bir çalışmada, öldürücü hücre aktivitesini arttırmadığı bulunmuştur.

Kırmızı mantarın kanser tedavisiyle ilişkilendirildiği bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Kırmızı mantar tedavisinin uygulandığı birtakım örneklerde, küçülmek ya da iyileşmek şöyle dursun, kanserli tümörün normal seyrinde büyümeye devam ettiği görülmüştür.

Kırmızı reishi mantarının yüksek dozlarda veya uzun süre alındığında toksik etkisi (hücrelere zarar veren zehir etkisi) olduğuna dair bir kanıt yoktur; zarara ya da iyileşmeye yol açacağına dair de herhangi bir kanıt yoktur. Bağışıklık sistemine yarar sağladığı söylenen kırmızı reishi mantarının bu özelliği hali hazırda pek çok bitkisel üründe bulunmaktadır. Ancak kanser tedavisinde sağladığı yarar üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

kırmızı mantar çayı

Bir besin takviyesi olarak alındığında, anksiyete, stres, ve yorgunlukla mücadele etme özellikleri bulunduğu iddia edilen kırmızı reishi mantarı üzerine yapılan çalışmalar, tüm bu yararları kanıtlamaya yeterli değildir. Bu konuda çok daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.


Kırmızı mantarın Sağlık Bakanlığı onayı var mı?

Çin’den ithal edilip çok yüksek fiyatlarda satılan kırmızı reishi mantarı üzerine bakanlıktan açıklama gelmiş; ürüne Sağlık Bakanlığının değil, Tarım Bakanlığının “tarım ürünü” olarak onay verdiği söylenmiştir.

Ayrıca, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, “Çukurova Üniversitesi kaynaklı olarak, bir mantar türünün geliştirildiği, ölümsüzlük mantarı olarak sunulduğu ve bu mantarın sağlık konusunda kanser dahil birçok hastalığa iyi geldiği yönündeki açıklamaların gerçek dışıdır. Söz konusu mantar, “ganoderma lucidum (reishi)”, “kırmızı reishi” olarak bilinen bir mantar türüdür. Ziraat Fakültesi Döner Sermaye işletmesinde zaman zaman üretilip satışa sunulur” açıklamasında bulunmuştur.kırmızı reishi mantarı

Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı’nın Kasım 2009’da reishi mantarı üzerine yaptığı açıklama şöyle:

“Ganoderma lucidum, içinde bir nevi “kadınlık hormonu” ve teratojen (ceninler üzerinde kanser yapıcı etki) olan dietilstilbestrol (DES) maddesini içerdiği için önceleri prostat kanserinde kullanılmış ancak sonradan ilaç olarak kullanılması 2002’de FDA tarafından yasaklanmış ve piyasadan kaldırılmış olan PC-SPES’in 8 bitki karışımından biridir.

Reishi kullanımına bağlı karaciğer yetmezliği ve arkasından ölüm ile sonuçlanan vakalar tıbbi literatürde bildirilmiş olup basında geçtiği şekliyle reishinin yan etkisinin olmadığı bilgisi kesinlikle yanlıştır.

Sık görülen yan etkileri bulantı ve kusma (kemoterapi alanlarda önemli bir sorundur) ve “fare zehiri” diye de bilinen warfarin benzeri etki ile kanamaya yol açmasıdır.

Tedavi ile ilişkili en önemli sorunlardan bir diğeri de bu mantarın, daha önceden greyfurt suyunda da tanımlandığı şekilde karaciğer sitokrom enzimleri üzerinden etki ederek, kemoterapi veya beraberinde kullanılan bulantı önleyici ilaçların etkilerinin azalmasına neden olmasıdır.

Bulantı, kusmaya yol açması, kanama yan etkisi, kemoterapi ve diğer ilaçların etkilerini azaltma sorunları yüzünden özellikle kemoterapi ile beraber kullanılması, kemoterapiden önce ve/veya sonra alınması kesinlikle sakıncalıdır.”

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: reishi.com, organicfacts, superfoodly, kansertakip, ncbi, haberturk, prevenko

Bunlara da Göz Atabilirsin

Türkiye Çin’den salatalık ithal etmiyor

İddia: Türkiye Çin'den salatalık ithal ediyor Twitter’da ve bir kaç haber sitesinde yer alan iddiaya göre Türkiye'de yerli salatalık çöpe dökülürken zincir marketler Çin’den salatalık...

Limon koronavirüse karşı korur iddiası

Her gün milyonlarca insanın enfekte olduğu Hindistan’da, limon suyunun insanları korona virüsten koruduğunu söyleyen bir internet fenomeninin videosu izlenme rekorları kırdı. Ayrıca Facebook ve...

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,915TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler