Putin’in İnsanların Evde Kalması İçin 800 Aslanı Sokağa Saldığı İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, Putin’in koronavirüs salgınını önlemek amacıyla insanların evde kalması için 800 aslanı sokağa saldığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğru değildir.


Mart 2020’de, dünyanın dört bir yanındaki şehirler, COVID-19’un yayılmasını durdurmak amacıyla insanların b sosyal mesafeyi uygulamalarına yönelik yasaklar uyguladı. Bu yasaklara rağmen, birçok ülkede insanların plajlarda ve dini etkinlikler için toplandığı görüldü.

Bir internet söylentisine göre, Rusya bu sorunu 500 aslan serbest bırakarak çözdü.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin böyle bir şey yapmadı.

Yukarıda gösterilen görüntü halka açık bir caddede dolaşan bir aslanın gerçek bir görüntüsünü içeriyor, ancak bir “son dakika haberi” değil.

Bu görüntü, 2016 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde sokaklarda dolaşan büyük bir aslanın görüldüğü bir olaydan geliyor.

New York Post’un Nisan 2016’da söz konusu görüntüye ilişkin haberi şöyle:

“Johannesburg sakinleri, bu hafta kendilerinin beton ormanlarında dolaşan aslan Columbus’u keşfetmeye başladılar.

Büyük kedi, onu yakınlardaki bir aslan parkından ödünç alan yerel bir film şirketi tarafından serbest bırakıldıktan sonra Güney Afrika şehrinin sokaklarında dolaşıyordu.

Johannesburg Karayolları Ajansı’na göre, çekimler onaylanmadı ve film şirketi, birkaç yolu kapatmayı tamamlamadan aslanı salarak bir risk aldı.”


BBC News’e göre, Putin henüz herhangi bir tecrit veya sokağa çıkmama önlemi duyurmadı; bu nedenle söz konusu haberin kurgu olduğu daha net görülüyor. Rusya cumhurbaşkanına göre COVID-19 salgını “kontrol altında”.


Görüldüğü üzere, söz konusu iddia doğru değildir. Bu görüntü, 2016 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde sokaklarda dolaşan büyük bir aslanın görüldüğü bir olaydan geliyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler